e-zin popularizující vědu a techniku

Slunci přeskočilo

Porovnáte-li pohled na Slunce před půl rokem a nyní, nebude se vám zdát vůbec jiné. Kulaté je pořád, hřeje přibližně také stále stejně, dokonce i barva zůstala žlutá. Ale přesto se na něm cosi důležitého změnilo.

Mensa ČR

Mensa je světová organizace založená v roce 1946 v Oxfordu.

Nenechte si ujít!

Chcete se dozvědět něco o tom, jak potřeba energie provázela lidstvo od samého jeho zrodu a jak se posléze stala hybnou silou a stěžejním problémem moderní technické civilizace?

Vyhořelé jaderné palivo - surovina nebo odpad?

Když se řekne vyhořelé jaderné palivo, většina lidí si vybaví pouze odpor protijaderných aktivistů, jak se tomu stalo například v nedávné době v sousedním Německu (nepleť si aktivistu s ekologem!), ale jen málo lidí vlastně ví, o jaký materiál se jedná.

Wilsonova difusní mlžná komora

Žijeme v moři neviditelného záření, radioaktivita je přirozenou součástí našeho okolí i každého z nás, z vesmíru přicházejí neustále kosmické paprsky.

... 1 « 412 413 414 415 416 417 418 » 431 ...

Soutěž / Srpen

Červencová otázka se Vám líbila, protože byla netradiční. Hledali jste doplnění citátu z náhrobku Isaaca Newtona. Vyhrál pan Aleš Jerie (kvůli GDPR nesmíme říci odkud je...) - gratulujeme. I na srpen jsme vymysleli "citátovou" otázku. Je z oboru Sci-fi, protože vítěz (nejrychlejší správná odpověď) získá knížku Ursuly Le Guinové Levá ruka tmy.

Otázka: Kdo kdy poprvé definoval Science fiction? Nápověda - bylo to takto: "... odhalené vědecké pravdy propojené s příjemným příběhem, který může být sám poetický a pravdivý."

Jedna z rubrik Třípólu je od počátku věnovaná Sci-fi článkům. V poslední době jich moc nepřibývá, nemáme peníze na zaplacení autorům. Pokud byste sami chtěli něco napsat, pošlete, rádi s poděkováním uveřejníme.

Odpovědi na otázku i případné vlastní sci-fi povídky posílejte do redakce na adresu tretipol()volny()cz

 

-red-


Souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Opište prosím text z obrázku

Video

Zrození nového ostrova

Po 53 letech se roku 2015 objevil na Zemi v souostroví Tonga nový ostrov. Turistům se podařilo jeho zrození z hlubin moře natočit. Vulkanická exploze vyvrhla prach do výšky 9 kilometrů. Vědce nyní nesmírně zajímá - představuje totiž krajinu podobnou té na Marsu. Eroze nových hornin může simulovat poměry, jaké byly na Marsu, když ještě na něm byla voda. (Zdroj NASA)

Zdroj: www.Youtube.com

Anketa Třípólu

O čem byste si chtěli přečíst v některém z příštích PDF čísel?

Provoz portálu v roce 2017 a 2018
podpořila Nadace ČEZ

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

close
detail