e-zin popularizující vědu a techniku

Nenechte si ujít!

Chcete se dozvědět něco o tom, jak potřeba energie provázela lidstvo od samého jeho zrodu a jak se posléze stala hybnou silou a stěžejním problémem moderní technické civilizace?

Vyhořelé jaderné palivo - surovina nebo odpad?

Když se řekne vyhořelé jaderné palivo, většina lidí si vybaví pouze odpor protijaderných aktivistů, jak se tomu stalo například v nedávné době v sousedním Německu (nepleť si aktivistu s ekologem!), ale jen málo lidí vlastně ví, o jaký materiál se jedná.

Wilsonova difusní mlžná komora

Žijeme v moři neviditelného záření, radioaktivita je přirozenou součástí našeho okolí i každého z nás, z vesmíru přicházejí neustále kosmické paprsky.

Víte, co je to Arabela?

Ti, kdo tvrdí, že je to půvabná princezna z televizního seriálu, mají sice pravdu, ale ona se tak jmenuje také neméně krásná a navíc největší turbína na světě o výkonu 1500 MW, vyrobená pro francouzskou jadernou elektrárnu v Chooz B.

Úsporné bydlení je alternativou pro život ve třetím tisíciletí

Dobu, kdy cedule „Zhasni – šetříš elektřinu“ anebo „Nesvítí se někde zbytečně?“ patřily k neodmyslitelnému koloritu všech kanceláří a školních tříd, lze stále ještě považovat za nedávnou minulost.

... 1 « 416 417 418 419 420 421 422 » 434 ...

Soutěž / Září

V srpnu jsme dali těžkou otázku: kdo poprvé definoval pojem "science fiction"? Byl to britský básník a vydavatel William Wilson v r. 1851. Práci s vyhledáním si dala Iva Kročová a zasloužila si tak knížku za odměnu - gratulujeme.

V září začíná nový školní rok, tak si dáme jednu otázku školní (bude trochu "retro", ale to je teď v módě): čím se studenti zabývali, když měli ve škole mlnozpyt?

První správnou odpověď odměníme knížkou.

Soutěž uzavřena, správně odpověděl již 4. září pan Pavel Svoboda. Dratulujeme, posíláme knížku a uveřejňujeme celou jeho odpověd: Dle svědectví starobylého spisu (mater verborum) říkali staří Čechové hromovému blesku mlň (Rusové podnes molňa a Srbové muňa).Z toho název mlno; to slouží na označení toho, co jiní nazývají elektřinou. Učení, neboli výklad o mlnu je následně mlnověda, čili mlnozpyt.Volně tedy nauka o elektřině.

-red-


Souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Opište prosím text z obrázku

Video

Zrození nového ostrova

Po 53 letech se roku 2015 objevil na Zemi v souostroví Tonga nový ostrov. Turistům se podařilo jeho zrození z hlubin moře natočit. Vulkanická exploze vyvrhla prach do výšky 9 kilometrů. Vědce nyní nesmírně zajímá - představuje totiž krajinu podobnou té na Marsu. Eroze nových hornin může simulovat poměry, jaké byly na Marsu, když ještě na něm byla voda. (Zdroj NASA)

Zdroj: www.Youtube.com

Anketa Třípólu

O čem byste si chtěli přečíst v některém z příštích PDF čísel?

Provoz portálu v roce 2017 a 2018
podpořila Nadace ČEZ

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

close
detail