Astronomie

Článků v rubrice: 100

Jaderní maturanti 2009

V polovině dubna proběhl v Jaderné elektrárně Temelín již druhý ročník Jaderné maturity. Další z vybraných studentů z jihočeských škol se tak mohli zblízka seznámit s jadernou elektrárnou a s jejím provozem.

Fotogalerie (4)
Účastníci letošní Jaderné maturity

Program několikadenního pobytu studentů v jaderce zahájil úvodní den tématicky zaměřený na vliv jaderné elektrárny na životní prostředí a zdraví člověka. Nechyběla diskuze s pracovníky školícího centra zaměřená na princip fungování elektrárny anii setkání s předsedkyní Úřadu pro jadernou bezpečnost Danou Drábovou. Letošní maturita vyvrcholila absolvováním krátkého vědomostního testu. Většina otázek byla všeobecná, ale některé obsahovaly i dotaz na podrobnosti, jejichž zodpovězení studentům umožnila právě návštěva elektrárny. V testu uspěli všichni zúčastnění studenti. Pro ty nejlepší energetická společnost ČEZ připravila drobné ceny. Všichni účastníci si odnesli zasloužené maturitní diplomy.

„Je dobře, že se středoškoláci o jadernou energetiku tak zajímají. Budoucí Temelín bude odborníky potřebovat, možná to budou právě dnešní jaderní maturanti,“ říká vedoucí personálního oddělení elektrárny Pavel Šimák, organizátor projektu Jaderná maturita 2009.

Na Jadernou maturitu 2009 přijeli studenti z deseti jihočeských středních škol (SOŠE Hluboká, Gymnázium Pierra de Coubertina Tábor, SPŠE České Budějovice, GJVJ České Budějovice, Gymnázium Týn nad Vltavou, SPŠ strojní a stavební Tábor, Gymnázium Soběslav, SPŠ a VOŠ Písek, Gymnázium Jírovcova České Budějovice a VOŠ, SŠ, COP Sezimovo Ústí). Kromě jihočeských studentů maturitu absolvovali také středoškoláci ze dvou gymnázií z Prahy, po jednom z České Třebové a Roudnice nad Labem.

Nabízíme čtenářům 3pólu několik jejich postřehů.

Lukáš Růžička, GCHD, Praha 5
Každý vynález, který měl pomoci společnosti, mu ze začátku mohl ublížit či ublížil. S jadernou energií je to stejné. Aplikace v praxi nám předvedla, že člověk dokáže malou částicí nejen rozsvítit „plameny“ v žárovce, ale též velkou silou zhasnout životy lidí celých měst.

Otázka zní, zda se bát neúmyslné chyby v elektrárně. Je v ní mnoho prostředků a zařízení, která se starají, aby se faktor náhodné chyby eliminoval na hodnoty stejné, jako je hodnota šance, že voda se promění ve víno. Či se bát toho, že politici zmáčknou „rudé tlačítko“?

Nebál bych se vznikání silnějších, výkonnějších (a tím pádem nebezpečnějších a ničivějších) zdrojů, ale lidí se špatnými úmysly, kteří zneužívají své moci.

Jan Pikous, SPŠSE, České Budějovice
Ještě před nedávnem jsem měl o temelínské jaderné elektrárně veskrze mlhavé představy.Ty se ale v průběhu těchto tří dnů velmi zpřesnily a mohu tedy říci, že jsem více informován než většina mých spolužáků. V dnešní době je právě informační náskok ohromě důležitý, a to hlavně pro lidi, kteří by to chtěli někam dotáhnout.

Jsem velice potěšen, že Skupina ČEZ se stará o to, aby lidé poznali, jaký zázrak jim stojí za humny.
Mohu s klidným svědomím říci, že obavy ekologických aktivistů jsou přehnané a že je Temelín bezpečný.

P.S. Rád bych nastoupil po škole v Temelíně, moc mi tu chutná.

Jan Hlavnička, SPŠSE, České Budějovice
Jádro nám vždy pomůže,
Vzdor s tím ni nezmůže,
Je to naše budoucnost,
A národní ctnost

Martin Pavlů, Gymnázium K. Sladkovského
Za exkurzi do útrob elektrárny velmi děkuji. Z toho, co jsem měl možnost v areálu ETE spatřit, mě potěšilo, jak se zde dodržují předpisy a nařízení na rozdíl od běžného života. Kde je zákaz zastavení, tam se neparkuje. Je zakázáno kouření mimo vyhrazená místa, opravdu se nekouří. Výborná byla závodní jídelna. Velké, chutné porce, výběr z mnoha produktů,…. Škoda, že taková není naše školní jídelna.

Kromě dostavby Temelína bych byl rád, aby se vystavěly další jaderné elektrárny tak, aby se zvýšil její podíl na celkové výrobě elektřiny. Naše země nemá ropu, plyn ani jinou energetickou surovinu, zato umíme vyrábět elektřinu. A jak bude růst spotřeba energie ve světě, může se stát výnosným exportním artiklem. Zelení tvrdí, že jim jde o přírodu, a přitom odmítáním jádra způsobuje větší ekologické školy než příznivci jádra.

Určitě je ale potřeba ubírat se do budoucna i směrem úspor, protože nejčistší energie je energie nevyrobená.

František Louda, Gymnázium Christiana Dopplera, Praha 5
Všichni by rádi, aby jim fungovaly ledničky, mobily a počítače, ale jen málo kdo ví, co za tím všechno stojí. Mnoho lidí zaměřených ryze netechnicky by nejraději využívali „skvělé“ ekologické palivo, které by jim vyrobilo „čistou energii“. Když opomeneme termojadernou fúzi, je ale jádro jako zdroj energie jednoznačně na prvním místě. Jedná se pouze o technologie, které je třeba dobře a bezpečně využít. Technologie posouvají náš svět a naši společnost kupředu a stejně jako vynález kola nebo ohně, tak i jádro bychom měli na plno využít.

Anežka Chatová, Gymnázium J. V. Jirsíka, Č. B.
Lidé, kteří se tu o nás starají, se nám věnují se vší péčí. Nemám, co bych vytkla. Jen bych řekla, že je velmi škoda, že ty tři dny utekly hrozně rychle.

Jako mladý člověk se mám koukat do budoucnosti, ale k tomu mi nestačí vědět, že existují obnovitelné a neobnovitelné zdroje a jejich možnosti využití.

Na závěr už mi zbývá jen velmi poděkovat za úžasné tři dny studia v rámci jaderné maturity, za péči, se kterou se o nás tady starali a za ochotu, kterou nám projevovali v odpovídání na naše dotazy. Velké díky všem, kteří jadernou maturitu organizují.

Petra Kameníčková, SPŠ Tábor
Rozhodně jsem si rozšířila své znalosti v oblasti jaderné fyziky a udělala si ještě lepší obrázek o Temelínu. Moc se mi líbí přístup zaměstnanců ke své práci. Je vidět, že jsou to lidé na svém místě. Nejen, že mají bohaté znalosti a zkušenosti, ale na rozdíl od většiny populace je jejich práce baví (tedy alespoň to tak vypadalo).

Filip Andrle, Gymnázium Pierra de Coubertina, Praha
V dnešním přetechnizovaném světě potřebujeme zachovávat čistou a zdravou přírodu. Podle mého názoru tomu využívání jaderné energie pomáhá. Jde totiž o nejčistší efektivní zdroj energie, který by podle mě měl nahradit co nejdříve klasické tepelné elektrárny. Doufám, že na tom v České republice budeme jednoho dne podobně jako ve Švédsku či podobných zemích, kde jaderné elektrárny tvoří polovinu všech zdrojů energie.

Jakub Podhora – SPŠ Písek
Nejvíce mě zaujala prezentace „energetická budoucnost“. Po této besedě volám po stavbě jaderných elektráren. Není to esteticky v krajině také nic moc, avšak na relativně malém území se vyprodukuje neobvyklé množství energie.

Přemysl Horáček, GJVJ, České Budějovice
Jaký že byl první dojem? Úžasný. Nejen, že mě pokaždé ohromí ty majestátní chladicí věže pokaždé, když je vidím. Navíc byl tento pohled doplněn skvělým výkladem o fungování jaderné elektrárny.

Po třech dnech Jaderné maturity byly úplně rozprášeny i moje nejmenší obavy z jaderné elektrárny. I když, kdo ví? Stát se může cokoliv, ale já budu doufat, že pracovníci zde v elektrárně budou i nadále odvádět skvěle práci jako doposud. A za to jim všem patří velký „Dík“. A budu se těšit na další návštěvu.

Matouš Filip, GJVJ, České Budějovice
Že je jaderná energie nutností blízké budoucnosti je zřejmý fakt. Jaderná maturita mě v tomto názoru jen utvrdila.. Protesty proti budování nových elektráren jsou neopodstatněné a vedené na špatných místech. Pravým problémem je zvyšující se potřeba (a spotřeba) elektrické energie. Chceme-li tento problém řešit, musíme se buď elektrické energie zříci a vrátit se do doby kamenné, nebo objevovat a budovat nové zdroje. Bylo by však dobré o nich a o principu na kterém pracují včas informovat širokou veřejnost a tak snad zabránit některým protestům.

Jan Petrů, Gymnázium, Soběslav
Co se týče elektrárny, mám asi jedinou výtku a to je vzhled a architektura. S tím druhým asi nic nezmůžeme, ale na vzhledu by se dalo zapracovat, např. množství zeleně, umístění nějakých uměleckých výtvorů v okolí…. Zkrátka, aby vzhled nebyl tak stroze futuristický, ale překvapil něčím zajímavým. Myslím, že nějaký projekt pana Černého by elektrárnu minimálně zpopularizoval z pohledu veřejnosti. Elektrárna by pak nebyla unikátní jen technologicky, ale získala by svou jedinečnost i vizuálně.

Martin Malachov, Gymnázium Soběslav

Myslím si, že jaderná energetika je fajn.. Proč? Jádro je relativně dobrý zdroj energie a když se s ním dobře zachází... Bohužel se obávám jaderného odpadu. Ano, chystá se jeho využití, ale kdy bude reálné a bude vůbec? Problematika jaderného odpadu zde rozebírána moc nebyla, a to je podle mě škoda. Také mi chyběly názorné demonstrace, nějaké modely by byly ku prospěchu. Stejně tak i více animací (jako 3D film na zámečku, ale vůbec nemusí být 3D a bůhvíjaké…).

Myslím, že schválením postavení 3. a 4. bloku jsme udělali krok vpřed. Doufám, že jaderná energetika bude směřovat k ještě lepší budoucnosti.

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Bezmikrobní myšky a užitečnost střevních bakterií

Čeští vědci poprvé prokázali důležitost střevních bakterií pro náš růst po narození. Otevřeli tak nové možnosti v boji proti škodlivým účinkům chronické dětské podvýživy.

Staveniště ITER letos v létě

Plocha staveniště nejdražšího vědecko-technického projektu na zemi o rozloze 42 hektarů hýří činorodostí. A bylo tomu tak po celé léto. Šest budov je v různém stadiu výstavby, v různém stadiu přípravných prací jsou tři další budovy. V červnu se na stavbě pohybovalo 1 500 lidí.

Proč vulkanické erupce provázejí blesky

Noční divadlo. Zlověstné blesky nad sopkou rozzáří oblohu jako prodloužené ruce živoucího pekla. Rachot hromu se mísí s duněním sopky. Proč tomu tak je, když široko daleko není žádná bouřka? Na otázku odpoví, jako obvykle, fyzika.

Stromy v noci spí

To, že některé květiny na noc zavírají květy nebo sklápějí listy, není žádná novinka. Můžeme ale u rostlin vůbec mluvit o spánku? A co teprve u mohutných vzrostlých stromů? Proč by po dlouhém dni plném fotosyntetizování nemohly i stromy usnout? Jistě, záleží na tom, jak spánek definujeme.

Einsteinova teorie relativity v běžném životě

Teorie relativity je jednou z nejznámějších vědeckých teorií 20. století. Mnoho lidí ji považuje za nepochopitelnou, teoretickou a vzdálenou normálnímu životu. Přitom její výsledky používáme dnes a denně. Vybrali jsme několik příkladů. Současné technologie dokazují, že Einstein měl pravdu.

Nejnovější video

Proč existují přestupné roky

Student FJFI Eduard Šubert vytváří podobná krátká videa popularizující a vysvětlující různé matematické,  fyzikální i společenské jevy a zákonitosti a publikuje je na svém kanále

http://naubrousek.com/youtube

Zdroj: www.Youtube.com

close
detail