Bez zařazení

Článků v rubrice: 409

Kulky, které nezabijí

Kulky z palných zbraní jsou nebezpečné pro život i pro životní prostředí. Nejen na bojištích, ale hlavně na střelnicích a v armádních výcvikových prostorech po celém světě zůstávají tuny olova a dalších kovů a chemikálií z nábojnic, střel a granátů. Účinný způsob, jak je odstranit a zabránit kontaminaci půdy a vod, zatím neexistoval. Americké ministerstvo obrany by s tím chtělo něco udělat.

Fotogalerie (1)
Ilustrační foto Adobe Stock

Vznikl nápad, vytvořit biologicky rozložitelné nábojnice nabité semeny rostlin, které pomohou vyčistit půdu od muničních chemikálií a těžkých kovů. Mohou být ze stejných materiálů, jako rozložitelné plasty používané na nádoby a obaly. Nebo z úplně jiných materiálů. Na žádost armádních sborů se již spustil výzkum na vyhledání nejvhodnějších rostlin, jejichž semena by se do biodegradabilních nábojnic vkládala. Je třeba, aby začala klíčit až poté, co budou v zemi několik měsíců.

Tři fáze vývoje nových střel

Vybraní dodavatelé by měli nejprve vyrobit 40 mm až 120 mm tréninkovou munici; ta zatím nemusí být se semeny. Může jít i o větší, tankové střely. Druhá fáze zahrnuje vytvoření prototypů a prostředků k jejich výrobě. Ve třetí fázi se budou biologicky rozložitelné náboje se semeny již dodávat do výcvikových středisek armády.

Užitečná munice

Rostliny, které vyrostou z „nastřílených“ semen, by mohly při svém růstu z půdy čistit kontaminanty, ale třeba i sloužit jako potrava pro místní divokou zvěř. Jednou z hlavních podmínek vývoje biologicky rozložitelného střeliva je podmínka, aby zvířata konzumovala rostliny bez jakýchkoli škodlivých následků.

Jinými slovy, tyto kulky nesmějí zabíjet.

Zdroj

Podle http://www.livescience.com/57461-army-wants-biodegradable-bullets.html?utm_source=oap-newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=20170112-oap

Marie Dufková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Nové jaderné projekty pro Evropu

Nejen Česká republika, která v právě probíhajícím výběrovém řízení poptává 4 nové jaderné bloky, ale i další evropské země plánují rozvoj jaderné energetiky.

Solární rok 2023

Vývoj solární energetiky v roce 2023 v Česku opět výrazně přidal na rychlosti. Podle dat Solární asociace se postavil téměř 1 gigawatt nových fotovoltaických elektráren (FVE), celkem jich vzniklo skoro 83 000.

Přehled současného stavu SMR ve světě

O  SMR, malých modulárních reaktorech, jsme již psali několikrát. Ze souhrnného materiálu NEA (Jaderné energetické agentury OECD) jsme pro čtenáře Třípólu vybrali přehledy jednotlivých projektů (stav v r.

Co s vysloužilými fotovoltaickými panely, turbínami a bateriemi?

Růst výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie (OZE) a růst počtu elektrických vozidel (EV) je klíčem ke globálnímu snížení závislosti na fosilních palivech, snížení ...

Co nám vodní houby mohou říci o vývoji mozku

Když čtete tyto řádky, pracuje vysoce sofistikovaný biologický stroj – váš mozek. Lidský mozek se skládá z přibližně 86 miliard neuronů a řídí nejen tělesné funkce od vidění ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail