Bez zařazení

Článků v rubrice: 286

Falešné údaje z GPS - nová kyber zbraň?

Dne 22. června 2017 zaznamenala The US Maritime Administration zdánlivě podivný incident. Kapitán lodě v blízkosti ruského přístavu Novorosijsk zjistil, že jeho GPS mu ukazuje, že se nachází na letišti Gelenžik vzdáleném 32 km. Když se ujistil, že navigační přístroje ukazují správně, kontaktoval kapitány jiných lodí a ukázalo se, že podobné problémy mělo minimálně dalších dvacet lodí.  Navigační experti se domnívají, že se jedná o první  dokumentované použití falešného určení polohy s pomocí GPS (GPS spoofing), což je kyber útok, před kterým již dříve experti varovali, ale který se dosud nikdy neuskutečnil. Zprávy o problémech satelitní navigace v Černém moři naznačují, že by zde někdo (Rusové?) mohl zkoušet nový systém narušující správnou funkci GPS. Mohly by to být první náznaky vzniku nové elektronické zbraně, kterou by mohl využít kdokoliv, od státu až po malé kriminálníky. (A není to žádné sci-fi. Androidí aplikace Fake GPS location již dnes zařídí, že váš telefon ohlašuje vaše místo tam, kde si to zrovna přejete... Aneb jak pravil  Woody Allen: „To, že jste paranoik, ještě neznamená, že po vás nejdou.“)

Fotogalerie (1)
Ilustrační obrázek Adobe Stock

Až dosud se největší obavy z používání GPS  týkaly toho, že satelitní signály mohou být zahlceny rušivým šumem (jamming).  To by mohlo způsobit chaos, závadu však je možné snadno odhalit: kdyby se signál ztratil, pak by přijímací zařízení GPS vyhlásilo poplach. Ovšem při narušení satelitního signálu falešným signálem ze země by přijímací zařízení GPS na lodi bylo zcela dezorientováno. Zatímco „jamming“ způsobí to, že se přijímací zařízení odmlčí, „spoofing“ způsobí to, že přijímací zařízení GPS lže. Spoofing je dozajista možné využít při obraně státu. Řízené střely spoléhají při navigaci na GPS, takže falešné signály z GPS by mohly střely odklonit  z původních cílů.

A problém je tady

David Last, bývalý prezident britského Royal Institute of Navigation, uvedl, že incident v Černém moři předjímá vážné problémy, pokud by se stejná technologie použila v pokračujícím sporu na Ukrajině. Todd Humphreys z University of Texas v Austinu varuje před nebezpečím falešných signálů z GPS již řadu let. V roce 2013 například ukázal, jak může být superjachta, vybavená moderní navigací, odkloněna ze své trasy s pomocí GPS spoofingu. Chování přijímače GPS při incidentu v Černém moři bylo podobné jako chování GPS, které naaranžovala posádka superjachty při simulovaném kontrolovaném spoofing útoku.

Nejdřív se zbláznili Pokémoni

Humphreys se domnívá, že Rusové experimentují s novou formou elektronické války. Již dříve zde byly náznaky toho, že jsou schopni to udělat. Po celý rok 2016 se mobily napojené na GPS v centru Moskvy chovaly velmi podivně. Problém se objevil, když lidé lovili pokémony. Když se pohybovali v okolí Kremlu, zjistili, že podle GPS jsou na letišti Vnukovo, které je vzdálené 32 km.

Sestavit si spoofer je čím dále snazší

Humphreys sestavil svůj první „spoofer“ v roce 2008. Dříve to vyžadovalo značné technické znalosti. Dnes je možno stáhnout si software z internetu. Last i Humphreys soudí, že pořídit si GPS spoofer může kterýkoliv schopný hacker. Zatím neexistují autentické zprávy o použití spoofingu kriminálními živly, ale teoreticky by nebylo obtížné využít tuto techniku k odklánění autonomních automobilů nebo dronů, případně krádeži autonomního plavidla. Vážnější nebezpečí ale hrozí, jestliže by spoofing provozovala státní moc. Přízrak elektronické války je tak velký, že je na čase vynalézat účinná protiopatření. Spoofing je možné snadno detekovat a lokalizovat.

Zahoďme GPS

Podle Lasta není ochrana proti spoofingu snadná. Existuje ale jiná alternativa: pustit k vodě GPS a vrátit se k systému Loran z druhé světové války, tj. k radiové navigaci (radio navigation beacons), což ale vyžaduje velkou a složitou anténu. Tento systém byl v roce 2011 opuštěn, ale jeho obhájci se nyní zajímají o jeho zdokonalenou verzi eLoran, tj. nízkonákladovou náhradu za GPS.

Podle: David  Hambling: Hints of a new cyber weapon. New Scientist, 2017, č. 3139, s. 6

Fake GPS: https://www.svetandroida.cz/fake-gps-location-aneb-nastavte-si-gps-polohu-jak-chcete-201306/ - návod na zfalšování GPS polohy pomocí aplikace, kterou si můžete opatřit na https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lexa.fakegps&hl=cs

Václav Vaněk
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Jak naučit nanočástice tančit

Českým vědcům z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR se jako prvním na světě podařilo kontrolovaně rozpohybovat nanočástice na povrchu grafenu. To se dosud pro svou náročnost a delikátnost žádnému vědeckému týmu na světě nepodařilo.

Nahradí technologie CCU technologii CCS?

O oxidu uhličitém a jeho možném vlivu na klimatické změny už bylo napsáno a řečeno mnoho. I kdyby jeho rostoucí koncentrace v ovzduší globální oteplování nezpůsobovala, je na místě otázka, zda by bylo možno z atmosféry tento plyn odebírat a něco z něho vyrábět.

Kdo vyřeší největší problém elektřiny, dostane Nobelovku

Největší brzdou rozvoje světové energetiky je, že lidstvo dosud neumí ve velkém skladovat elektřinu. Od roku 1882, kdy byla postavena první přečerpávací elektrárna, tedy jediný zatím známý fungující způsob, jsme se v řešení tohoto problému příliš neposunuli.

Zavrženíhodné umění matematické jest zakázáno především

S úsměvným titulkovým citátem z Kodexu císaře Justiciána I. z roku 529 n. l. se vydáme po stopách jednoho z nejvýznamnějších českých matematiků 20. století, Eduarda Čecha, a to při příležitosti 125. výročí jeho narození.

Project Debater - umělá inteligence diskutuje na odborné téma

V prostorách společnosti IBM Watson West v San Francisku proběhla první živá veřejná debata mezi systémem umělé inteligence (AI) a člověkem. AI systém z dílny IBM pojmenovaný Project Debater a přebornice v debatování Noa Ovadia měly za úkol si připravit ...

Nejnovější video

Zrození nového ostrova

Po 53 letech se roku 2015 objevil na Zemi v souostroví Tonga nový ostrov. Turistům se podařilo jeho zrození z hlubin moře natočit. Vulkanická exploze vyvrhla prach do výšky 9 kilometrů. Vědce nyní nesmírně zajímá - představuje totiž krajinu podobnou té na Marsu. Eroze nových hornin může simulovat poměry, jaké byly na Marsu, když ještě na něm byla voda. (Zdroj NASA)

close
detail