Bez zařazení

Článků v rubrice: 409

Pod ochranou sv. Floriána

V uhelných elektrárnách jsou miliony tun uhlí na skládkách, v kotlích hoří uhelný prach takřka nepřetržitě, v jaderných elektrárnách se extrémně důsledně dbá na opatrnost a bezpečnost úplně všeho. To vše je dobrý důvod k tomu, aby všechny tepelné elektrárny Skupiny ČEZ měly svůj vlastní profesionální hasičský oddíl. Naštěstí případů, kdy by museli hasiči v elektrárnách „naostro rozvinovat hadice“, je jako šafránu.

Fotogalerie (3)
Elektrárenští hasiči nacvičují vyprošťování osob z havarovaného vozu

K čemu tedy jsou?

Hasičské jednotky hlídají především bezpečnost elektrárny, ale mají také dohodu s okolními sbory, že v rámci Integrovaného záchranného systému zasáhnou v případě potřeby i v okolních obcích. Například v roce 2010 absolvovali profesionální hasiči z Elektrárny Počerady 139 výjezdů, z toho tři v rámci Integrovaného záchranného systému Ústeckého kraje (IZS). Za stejné období v roce 2009 zasahovali 368krát, a to především v případě asistencí a dohledů (297). Za loňský rok jich mají na kontě jen 44.

Že se protipožární prevence vyplácí, dokazuje skutečnost, že v uplynulém roce nemuseli počeradští profesionálové vyjíždět k žádnému požáru v elektrárně. Zdravotní pomoc poskytli jen v případě čtyř nevolností a v předchozím roce se šestkrát postarali o předlékařskou pomoc. Ostatních zásahů bylo 88 a výjezdy představovaly v podstatě jen technologickou a technickou pomoc a plané poplachy. V rámci prevence provedli počeradští hasiči 187 kontrol a dohledů nad prací v prostorách se zvýšeným požárním nebezpečím přímo v elektrárně, ty se ale do statistiky nepočítají. „Naším evergreenem je v rámci IZS výjezd k hořícímu kontejneru s odpadky. Stejně tak i výjezdy k dopravním nehodám v okolí elektrárny. Pomáháme například vyprostit osobu z havarovaného vozidla,“ říká Josef Hubač, velitel pobočné stanice Požární ochrany v Elektrárně Počerady.

V elektrárně na místě za 1‑4 minuty, jinde do 10 minut

V současné době působí v Elektrárně Počerady i s velitelem 21 hasičů. Všichni jsou v pohotovosti čtyřiadvacet hodin denně, přičemž čtyři směny se vždy po dvanácti hodinách vystřídají. V praxi to znamená, že ve službě je vždy pět hasičů, včetně velitele družstva. K dispozici mají dva cisternové vozy CAS 30 a CAS 16, kompletně vybavený zásahový džíp Cherokee a dopravní vozidlo. Samozřejmostí jsou špičková dýchací technika, speciální protichemické obleky nebo obleky proti sálavému teplu.

Pokud hasiči zasahují v areálu elektrárny, jsou schopni být na místě od jedné do čtyř minut. Jsou‑li vyzváni k pomoci dispečinkem Integrovaného záchranného systému, dorazí na místo podle dojezdové vzdálenosti do deseti minut. Zasahují přitom i na Mostecku – Elektrárna Počerady leží přesně na rozhraní Lounska a Mostecka. Vždy na místě setrvají jen do příjezdu dalších hasičských jednotek a po „prvozásahu“ se vracejí zpět na základnu v elektrárně. S dalšími profesionály a dobrovolnými hasiči pravidelně cvičí, a to jak různé techniky hašení, tak např. i horolezectví a práce ve výškách. Technologické konstrukce v elektrárnách jsou k tomu jako stvořené. Inu: těžko na cvičišti, lehko na bojišti!

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Přehled současného stavu SMR ve světě

O  SMR, malých modulárních reaktorech, jsme již psali několikrát. Ze souhrnného materiálu NEA (Jaderné energetické agentury OECD) jsme pro čtenáře Třípólu vybrali přehledy jednotlivých projektů (stav v r.

Co s vysloužilými fotovoltaickými panely, turbínami a bateriemi?

Růst výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie (OZE) a růst počtu elektrických vozidel (EV) je klíčem ke globálnímu snížení závislosti na fosilních palivech, snížení ...

Co nám vodní houby mohou říci o vývoji mozku

Když čtete tyto řádky, pracuje vysoce sofistikovaný biologický stroj – váš mozek. Lidský mozek se skládá z přibližně 86 miliard neuronů a řídí nejen tělesné funkce od vidění ...

Co uvádí vodní houby do pohybu

Vodní houby nemají neurony ani svaly, přesto se pohybují.  Jak to dělají a co nám to říká o vývoji krevních cév u vyšších živočichů, odhalili vědci z Evropské ...

Erupce sopky Santorini před 520 000 lety

Hluboko pod středomořským dnem, které obklopuje řecký ostrov Santorini, objevili vědci pozůstatky jedné z největších sopečných erupcí, které kdy Evropa viděla.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail