Biografie

Článků v rubrice: 179

Ztracený vynálezce

Rudolf Christian Karl Diesel, německý vynálezce, se narodil 18. března 1858 v Augsburgu, či podle jiných pramenů v Paříži. Ačkoli patří k hrstce osobností, jejichž jméno se stalo obecným pojmem (v češtině dýzl, dýzlmotor), jeho život nebyl zrovna lehký. My si ho připomínáme proto, že zemřel pravděpodobně 30. září 1913, tedy právě před 100 lety. A k tomu „pravděpodobně“ se ještě dostaneme.

Fotogalerie (2)
Rudolf Christian Karl Diesel

Dieselova rodina původně žila v německém Augsburgu kde třela bídu s nouzí, a tak se vystěhovala do Paříže. Rudolfův otec se snažil uživit rodinu jako brašnář, knihař a dokonce jako léčitel (pomocí magnetismu), což ovšem hraničilo spíše s podvodem. Roku 1870 se Dieselovi opět stěhovali, tentokrát do Londýna. Po vypuknutí prusko-francouzské války byli totiž z Francie vypovězeni. Ani tam se jim však nedařilo lépe, a tak se Rudolf v pouhých 13 letech rozhodl osamostatnit a vrátil se do Augsburgu. V Německu vychodil tříletou živnostenskou školu a posléze dvouletou průmyslovku. Na mnichovské polytechnice získal inženýrský diplom a byl dokonce vyhlášen nej­úspěšnějším studentem. Slavnostního ceremoniálu se však nezúčastnil, neboť jej sklátil tyfus.

Od Carnotova cyklu k samočinnému zážehu

Po studiích, v roce 1880, nastoupil v pařížské Lindeho firmě na výrobu chladicích zařízení, kde bylo jeho úkolem zdokonalit spalovací motor při využití Carnotova cyklu. Tak se začal přibližovat ke splnění svého životního snu – konstrukci motoru, který by nahradil neefektivní parní stroj. V roce 1890 se už s vlastní rodinou přestěhoval do Berlína, kde pokračoval v práci v Lindeho firmě. To už měl za sebou četné, vesměs neúspěšné, pokusy s tzv. absorpčním motorem s amoniakem jako palivem.
V roce 1892 získal Diesel patent na zlepšený typ spalovacího motoru, ale ani s ním neprorazil. V roce 1895 přihlásil další patent na motor spalující petrolej. Ten už vedl přímou cestou ke konečnému úspěchu. Následovala další a další zlepšení s využitím méně hodnotných levných paliv. Konečně v roce 1897 zkonstruoval vysokotlaký spalovací pístový motor se samočinným zážehem. Jeho motor, všeobecně nazývaný Dieselův, už využíval tepelnou energii dvakrát účinněji než tehdy špičkový parní stroj. V roce 1900 získal motor na Světové výstavě v Paříži Velkou cenu a začal se prosazovat zejména v lodní dopravě.

Dieselův solidarismus

S úspěchy přicházely i peníze. Velké peníze, na které nebyl po celý život chudý vynálezce zvyklý. Nedokázal odolat různým podvodníkům a navíc se pustil cestou, slušně řečeno, jakéhosi poblouznění. Svou „filozofii“, kterou nazýval solidarismus, popsal v knize Přirozené náboženství: Kdyby dal každý člověk do společné pokladny 1 fenik, měli by se všichni dobře. Této myšlence ovšem věnoval mnohem více než fenik a sečteme-li všechno dohromady, brzy se jeho pohádkové bohatství změnilo v obří dluhy.
Navenek však stále úspěšný Diesel se na podzim roku 1913 vydal jako člen správní rady továrny na jednání do Anglie. Na ostrov plul z Antverp na lodi Dresden. V podvečer odešel do své kabiny, ale druhý den ráno v ní našli jen jeho kabát a ustlanou postel, v níž nikdo nespal. Všeobecně se usoudilo, že své problémy vyřešil skokem do moře, kde utonul. Faktem je, že ho od onoho osudného dne už nikdo nespatřil.

Pavel Augusta
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Fyziklání 2024 - výsledky

Jako každý rok se i letos dne 16. 2. 2024 v Praze na letňanském výstavišti PVA EXPO Praha konala mezinárodní týmová fyzikální soutěž s názvem Fyziklání. Organizátorem již 18.

Baterie vydrží 50 let bez dobíjení

Vědci v Číně sestrojili jadernou baterii, která dokáže vyrábět energii až 50 let bez dobíjení. BV100 od společnosti Betavolt je menší než mince a obsahuje radioaktivní izotop niklu, který ...

Unikátní izraelský chladicí systém v Hodoníně

Dosavadní průtočné chlazení elektrárny Hodonín vodou z řeky mělo hlavně v létě omezenou kapacitu. Po několikaměsíčním testu přešel do ročního zkušebního provozu nový chladicí systém.

Výběr střední školy: Plno mají i učiliště

Na střední školy míří početně nejsilnější generace za poslední léta. V loňském roce se tisíce žáků nedostaly ani na „učňák“.

Nanosatelit a horkovzdušný balón pro nouzové širokopásmové připojení kdekoli

Výzkumný tým katalánské univerzity navrhuje komunikační systém umožňující záchranným službám pracovat bezpečně v obtížných situacích.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail