Biografie

Článků v rubrice: 179

Otec automobilu

Právě před 80 lety, 4. dubna roku 1929, zemřel německý automobilový konstruktér Karl Friedrich Benz, jeden z těch, kdo se nejvýznamněji zasloužili o zrození a rozvoj fenoménu moderní doby – automobilu.

Fotogalerie (2)
Karl Benz

Karl se narodil 23. listopadu 1844 v Baden Mühlburgu jako syn strojvůdce. Jeho otec brzy zemřel, ale matka se i přes nedostatek finančních prostředků postarala o synovo vzdělání, takže Karl vystudoval gymnázium a absolvoval i několik semestrů na polytechnice. Po studiu dva roky praktikoval u strojírenské společnosti v Karlsruhe a posléze nastoupil jako kreslič a konstruktér do továrny na váhy v Mannheimu. V roce 1868 přešel do strojírenského závodu, který se zabýval především stavbou mostů, nakrátko pak pracoval v další konstrukční firmě, tentokrát ve Vídni.

Od dvoudobého ležatého jednoválce ke čtyřdobému motoru
V roce 1871 se Benz osamostatnil a se společníkem založil svou první firmu s materiály pro stavbu strojů a různých zařízení v Mannheimu. Více se však zajímal o motory, jejichž konstrukci chtěl vylepšit, a tak se pustil do stavby vlastního dvoudobého spalovacího motoru. První patent – na dvoudobý ležatý jednoválec – obdržel v roce 1879. Několik let na to založil v Mannheimu závod Benz & Company na výrobu průmyslových motorů.

Benzovým cílem však bylo postavení prakticky využitelného automobilu. V roce 1884 vyvinul první čtyřdobý motor, který zamýšlel použít pro pohon vozidla, jenž spatřilo světlo světa o rok později. Šlo o tříkolku poháněnou motorem o výkonu 0,9 k s vodorovně uloženým setrvačníkem. Vůz byl patentován pod číslem DRP 37435 dne 29. ledna 1886, kteréžto datum je považováno za den zrození automobilu.

Benzova tříkolka na 113 km trase
V červenci roku 1886 uskutečnil Benz několik krátkých zkušebních jízd a začal tříkolky prodávat. Velkou důvěru veřejnosti však nezískal – dokud do hry nevstoupila jeho žena Berta. Bez vědomí manžela usedla se svými dvěma syny – patnáctiletým Eugenem a o rok mladším Richardem – do tříkolky a vydala se z Mannheimu na návštěvu k babičce do Pforzheimu u Stuttgartu. Vzdálenost přes 113 km absolvovala odvážná řidička bez větších potíží, což lze při uvážení stavu tehdejších silnic považovat za malý zázrak. Byla to v té době nejdelší cesta automobilem a bezesporu prokázala spolehlivost Benzovy tříkolky. Několik let nato, v roce 1893, se stala tříkolka Benz Velo prvním hromadně vyráběným automobilem. To už ale Karl Benz začal vyrábět i čtyřkolové automobily.

Po Viktorii Comfortable
Byl to především vůz „s řídicím mechanismem majícím řídicí okruhy umístěny na tangentě ke kolům“ nazvaný Victoria na počest vítězství nad složitým problémem řízení. Následoval Comfortable, oba ještě ve tvaru kočáru poháněného pomaluběžnými motory uloženými v zadní části karoserie. Díky nim se Benzova firma dostala na špičku tehdejší výroby automobilů.

O několik let později se Benz, který byl sice vynikající konstruktér, ale nepříliš zdatný obchodník, spojil se svým konkurentem Gottliebem Daimlerem a založili velkou automobilku Daimler-Benz. Dodnes se s jeho jménem setkáváme u značky Mercedes-Benz, představující stále tu nejvyšší kvalitu.

Karl Friedrich Benz, jeden z otců automobilismu, zemřel ve svém domě v Mannheimu v požehnaném věku 85 let. Jeho skvělá a statečná manželka Berta, pravděpodobně první řidička v historii motorismu, se dožila 95 let.

Pavel Augusta
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Fyziklání 2024 - výsledky

Jako každý rok se i letos dne 16. 2. 2024 v Praze na letňanském výstavišti PVA EXPO Praha konala mezinárodní týmová fyzikální soutěž s názvem Fyziklání. Organizátorem již 18.

Baterie vydrží 50 let bez dobíjení

Vědci v Číně sestrojili jadernou baterii, která dokáže vyrábět energii až 50 let bez dobíjení. BV100 od společnosti Betavolt je menší než mince a obsahuje radioaktivní izotop niklu, který ...

Unikátní izraelský chladicí systém v Hodoníně

Dosavadní průtočné chlazení elektrárny Hodonín vodou z řeky mělo hlavně v létě omezenou kapacitu. Po několikaměsíčním testu přešel do ročního zkušebního provozu nový chladicí systém.

Výběr střední školy: Plno mají i učiliště

Na střední školy míří početně nejsilnější generace za poslední léta. V loňském roce se tisíce žáků nedostaly ani na „učňák“.

Nanosatelit a horkovzdušný balón pro nouzové širokopásmové připojení kdekoli

Výzkumný tým katalánské univerzity navrhuje komunikační systém umožňující záchranným službám pracovat bezpečně v obtížných situacích.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail