Jaderná fyzika a energetika

Článků v rubrice: 249

Virtuální prohlídka staveniště termojaderného reaktoru aneb Tour de ITER

Webová adresa ITER.org obsahuje mimořádně kvalitní, bohaté a přehledné stránky, které uspokojí jak laiky, tak odborníky zajímající se o termojadernou fúzi. Nyní se na nich objevila horká novinka. ITER Organization představila 360-stupňovou virtuální procházku po stavbě tokamaku ITER. Čtyřikrát do roka se zde budou aktualizovat videa a fotografie. Stačí otevřít adresu www.ITER.org a kliknout na pravý roh „New ITER VR TourDiscovertheworksite in 360°“. Přesvědčte se sami! A co se mi na prezentaci líbí nejvíc?

Fotogalerie (3)
Jak cestovat 360 stupňovým pohledem po staveništi tokamaku ITER? Otevřete adresu www.ITER.org a klikněte na pravý roh „New ITER VR TourDiscovertheworksite in 360°“! (Kredit: ITER Organization)

Nepořádek na staveništi

Kromě překvapivých pohledů do zákulisí staveniště na jedné straně a na úchvatná panoramata na straně druhé, máte možnost se seznámit s umístěním jednotlivých budov dech beroucího komplexu ITER, ať už se rodících nebo již zkolaudovaných, včetně jejich názvů a určení. Osobně mne potěšil správný „stavební nepořádek“ na různých místech staveniště. Mám na mysli zejména „jámu“ (the Tokamak Pit), ve které brzy zahnízdí samotný fúzní reaktor. Žádný podobný nepořádek totiž na nesčíslných fotkách v galerii nenajdete. I když každý ví, že se žádná stavba bez něho neobejde. Sympatické, není-liž pravda?

Nad budovami, vedle nich a uvnitř

Pokud kliknete na červenou kapku, sledujete pohyb dronu uvnitř budov. Žlutá značka je pro cestu na úrovni země, zvolíte-li modrou značku, dáváte přednost pohledu z ptačí perspektivy.

Oči dronu vás zavedou dovnitř největší 60 metrů vysoké budovy Montážní haly (Assembly Hall), dolů do suterénu Budovy tritiového hospodářství a blíže, než si vůbec dokážete představit, do „jámy“ pro reaktor tokamak, kde již v letošním roce 2017 začnou  první montáže reaktoru.

2D a 3D

Jsou připraveny dvě verze prohlížeče – 2D verze, která je dostupná pro pozorování doma na vašem počítači, a pak prohlídka celá ve virtuální realitě. Ta vám poskytne naprosto realistický dojem, že vy jste tím dronem, který letí dovnitř budovy, vyletí z budovy ven nebo se vysoko nad nimi vznáší. Obě verze navrhl a úžasnou práci odvedl Emmanuel Riche z Odyssee Communication. Představuji skok kupředu v poznání pro ty, kteří se o postup prací na stavbě tokamaku ITER zajímají, ale přitom nejsou nebo nemohou být přítomni na staveništi osobně. Informace jsou tak přesné, že je lze využít například i při inženýrských diskusích mezi ITER Organization a dodavateli. A pochopitelně i ve výuce.

Návod k použití

Pokyny pro použití 2D verze:

  • Jděte na stránku www.iter.org, klikněte vpravo nahoře na „New ITER VR Tour Discovertheworksite in 360°!“
  • Odrolujte a podle nabídky si vyberte mezi plány staveniště a seznamem dalších možností.
  • Každá kapka představuje video natočené dronem. Modrá zobrazuje areál, žlutá video sejmuté na zemi a červená kapka vás pustí dovnitř některé z budov.
  • K rolování použijte myš a tlačítka (+) a (-) ke zvětšení či zmenšení obrázku. Chcete-li se vrátit „domů“, klikněte na nabídku „Main Map“ v pravém horním rohu obrazovky.
  • Dva soubory videí odpovídají červnu 2016 a říjnu 2016. Podívejte se na oba, abyste mohli srovnat jak stavba ITER pokročila.

Pokyny k použití 3D verze

Chcete-li si prohlížet 3D verzi virtuální reality při nejvyšším rozlišení a se vším nejlepším, co program nabízí, budete potřebovat Oculus Rift, Playstation VR nebo podobné vybavení. Na konferenci ITER a výstavách se stánek Oculus Rift stal známou atrakcí a řada domácích agentur a dodavatelů uvažovala o tom, že si koupí svoji vlastní 3D verzi virtuální reality. Pro váš zážitek prý nicméně není třeba velké investice. Jakákoliv verze Google Cardboard nebo podobných 3D brýlí plus moderní mobilní telefon (s výkonným procesorem, gyroskopem a gravitačním senzorem!) vás přenesou do videí ve stylu „létám jako dron“. Prostě otevřete VR (klikněte na žlutý symbol „VR Mode“) na vašem chytrém telefonu, vložte jej do 3D brýlí a dívejte se. Chytrý telefon ovšem zadarmo není.

(Prosba autora: Pokud se někomu podaří zprovoznit 3D virtuální Tour de ITER, dejte mi prosím vědět přes tretipol@volny.cz!)

Volně podle ITER NewsLine.

Milan Řípa
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Průvodci světem chemických prvků

K neoblíbeným školním předmětům, bohužel, v posledních desetiletích přibyla další přírodní věda - chemie. Dokládají to, mimo jiné, výsledky řady průzkumů na národní i mezinárodní úrovni. Důvodů je několik.

Vznik prvních vědeckých institucí

Evropská věda, filozofie a kultura má svůj prvopočátek v antickém Řecku. Do klasického (4. stol. př. n. l.) a helénistického (3.-2. stol. př. n. l.) období starého Řecka spadá také vznik prvních vzdělávacích a vědeckých institucí - akademií, akademických společenství a škol.

Jaderná dovolená

Před čtyřmi roky se předpokládalo, že nastává renesance jaderné energetiky. Dnes jsou však jaderné elektrárny postupně odstavovány z provozu, a to dokonce i před ukončením své životnosti. V poslední době byla například uzavřena jaderná elektrárna v Cumbrii za 15 miliard liber.

Pozvánka k účasti na studentské konferenci pro mladé talenty

Univerzita Pardubice ve spolupráci se studenty Universitas zve k účasti na již V. ročníku konference VĚDĚNÍ MLADÝM, která se uskuteční ve středu 8. listopadu 2017 v aule Arnošta z Pardubic Univerzity Pardubice.

Užitečný nepřítel aneb turbulence vítány!

Představit všechny materiály používané v tokamaku ITER, byť jen heslovitým způsobem, by bylo nad síly jednoho článku. Všimněme si ale jedné zajímavosti, která na první pohled popírá dosavadní snahy o co nejvyšší kvalitu termojaderného plazmatu.

Nejnovější video

Bomba na kuchyňském stole

Krátké video ke stejnojmennému článku - návodu na pokus. Sestavte si také takový propletený obrazec z jednoduchých pomůcek a překvapte své přátele nečekaným efektem.

close
detail