Jaderná fyzika a energetika

Článků v rubrice: 550

Jak se cvičí obrana jaderné elektrárny

Čtyři dny cvičily dvě stovky vojáků, policistů a specialistů energetické společnosti ČEZ ochranu Jaderné elektrárny Temelín proti teroristickému útoku. Cvičení ukončily dynamické ukázky, během kterých vojáci odvraceli simulovaný útok letadla a kamionu na jihočeskou jadernou elektrárnu.

Fotogalerie (5)
Podle tří raket se strakonickému protiletadlovému pluku přezdívá "tři prsty smrti". (Foto Martin Malý)

Nákladní vozidlo se snaží prorazit zátarasy. Následuje střelba. Vojáky posiluje speciální policejní jednotka, která zajišťuje prostor kolem vozidla. Policejní pyrotechnik hledá a následně zajišťuje výbušninu. Taková byla ukázka reakce vojáků a policie při ochraně jihočeské elektrárna proti teroristickému útoku.

Cvičení Safeguard

Na čtyřdenní cvičení v polovině dubna 2017 se z Boletic k Temelínu přesunula osmdesátka vojáků z aktivní zálohy. Vznikla dvě kontrolní stanoviště: jedno u infocentra a druhé u čerpací stanice Hněvkovice.

„Jaderná elektrárna Temelín náleží k objektům důležitým pro obranu státu, což znamená, že v případě jejího ohrožení může vláda rozhodnout o aktivaci určených prvků AČR k zabezpečení ochrany a ostrahy. Každé cvičení, které prověřuje spektrum našich schopností, v tomto případě schopnost ubránit ohrožený objekt, je pro nás vždy přínosem. Při cvičení Safeguard se klade důraz na společný výcvik a součinnostní vazby mezi profesionálními vojáky, příslušníky Aktivní zálohy, policisty a společností ČEZ,“ uvedl k účasti Armády České republiky a její Aktivní zálohy plukovník Petr Gajdoš, náčelník odboru obranných příprav sekce rozvoje a plánování schopností ministerstva obrany.

Kamion s výbušninou by to neměl snadné

Důležitou ochranou proti nájezdu vozidla z hlavní silnice je umělé vyvýšení areálu elektrárny. To, ale i stálou přítomnost policie v jihočeské elektrárně, v minulosti ocenili i mezinárodní odborníci na fyzickou ochranu jaderných zařízení ze zahraničních státních jaderných dozorů. „Jaderná elektrárna a její ochrana je jednou z hlavních priorit jihočeské policie. K tomuto úkolu přistupujeme velmi odpovědně a všechna realizovaná cvičení, včetně dnešního, jsou toho důkazem. Za policii se cvičení účastnilo kolem dvou desítek policistů. Cvičili nejen policisté zapojeni do ukázek, ale také operační důstojníci, policisté speciální jednotky a pracovníci krizového řízení. Důležitá je i vzájemná komunikace a rozdělení úkolů,“ řekl policejní ředitel plk. Luděk Procházka.

Opakování je matkou bezpečnosti

Temelín cvičí dvakrát ročně společně s policií, jednou měsíčně si řešení nestandardních situací trénuje sám. V rámci elektrárny se do vojenského cvičení zapojila téměř stovka lidí. Zúčastnila se kompletní ostraha, byl svolán havarijní štáb. Na běžný provoz cvičení nemělo vliv. „Pokud by podobné nebezpečí hrozilo, tak hlavní ochrana by byla na státu, který k tomu má příslušné nástroje. Nicméně i my bychom posilovali svoji bezpečnost. V nejvážnějším případě bychom uzavřeli elektrárnu a v areálu by zůstalo pouze několik desítek lidí zajišťující provoz,“ uvedl Roman Havlín, ředitel Bezpečnosti elektráren ČEZ.

Proti útoku letadlem

Ve speciálním bezpečnostním režimu byl perimetr 25. protiletadlového pluku ze Strakonic, který byl ohraničen kilometr dlouhým žiletkovým plotem. Strakonický pluk si totiž k Temelínu přivezl zařízení pro odpalování raket, radar pro vyhledávání a zaměřování vzdušných cílů a komunikační systémy pro velení a řízení palby. Během cvičení vyzkoušeli zásah proti malému dopravnímu letadlu.

Na videu http://www.youtube.com/watch?v=bNYWudrOS7o si můžete prohlédnout, jak by reagoval kontejnment – ochranná obálka nad reaktorem – v případě zásahu letadlem.

Marek Sviták

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Solární rok 2023

Vývoj solární energetiky v roce 2023 v Česku opět výrazně přidal na rychlosti. Podle dat Solární asociace se postavil téměř 1 gigawatt nových fotovoltaických elektráren (FVE), celkem jich vzniklo skoro 83 000.

Přehled současného stavu SMR ve světě

O  SMR, malých modulárních reaktorech, jsme již psali několikrát. Ze souhrnného materiálu NEA (Jaderné energetické agentury OECD) jsme pro čtenáře Třípólu vybrali přehledy jednotlivých projektů (stav v r.

Co s vysloužilými fotovoltaickými panely, turbínami a bateriemi?

Růst výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie (OZE) a růst počtu elektrických vozidel (EV) je klíčem ke globálnímu snížení závislosti na fosilních palivech, snížení ...

Co nám vodní houby mohou říci o vývoji mozku

Když čtete tyto řádky, pracuje vysoce sofistikovaný biologický stroj – váš mozek. Lidský mozek se skládá z přibližně 86 miliard neuronů a řídí nejen tělesné funkce od vidění ...

Co uvádí vodní houby do pohybu

Vodní houby nemají neurony ani svaly, přesto se pohybují.  Jak to dělají a co nám to říká o vývoji krevních cév u vyšších živočichů, odhalili vědci z Evropské ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail