Jaderná fyzika a energetika

Článků v rubrice: 287

Trochu větší "kuličková ložiska"

Známe je ze všelijakých hraček, kol a mechanizmů - všude, kde je potřeba snížit tření, fungují valivá ložiska, válečková, kuličková, kulová. Ta, o kterých budeme psát, ale nelze nazývat zdrobnělým slovem. Jsou to drahokamy koruny tokamaku ITER. Narozdíl od jiných významů slova koruna, u ITER tato není nahoře, ale dole. Prostřednictvím obrovských kulových ložisek na ní spočívá 23 000 tun celého tokamaku včetně kryostatu. „Drahokamy“ v koruně budou perfektně vyleštěná, pochromovaná kulová ložiska, každé o hmotnosti přibližně 5 tun.

Fotogalerie (3)
Jeden z drahokamů koruny kryostatu (na obrázku vzhůru nohama): jedno z 18 ložisek, která ponesou 23 000 tun tokamaku s kryostatem. (Zdroj ITER Organization)

Koruna bude pevná vůči matičce Zemi, zatímco tokamak ITER se po ní bude z nejrůznějších důvodů na ložiskách pohybovat. Celkem 18 podpírajících ložisek bude působit jako spojnice (koule a podstavec) dovolující hladký přenos ohromných sil, které budou působit na zařízení ve všech myslitelných situacích: běžná činnost, náhlý svislý posuv plazmového provazce nebo dokonce zemětřesení. Po výrobě a ověření na řadě modelů (čtvrtinový, poloviční, skutečný rozměr) zahájila smluvní firma FPC-Nuvia v lednu výrobu skutečných ložisek. Bude vyrobeno celkem 20 ložisek, 18 jich bude vloženo do lůžek v koruně tokamaku a dvě budou náhradní.

Ověřovací zkoušky

Koncem března se rozjeli Laurent Patisson a Armand Gjoklaj z ITER Building & Civil Works Section do Montebello nedaleko Padovy v Italii, kde FPC-Nuvia montuje první ložiska kryostatu. Skupina odborníků se přijela přesvědčit o stavu montáže různých prvků, které jsou pro ložiska zapotřebí. Ložisko tvoří polokulová čočka a podstavec, dolní a horní desky a kluzný materiál. Přesně se smontují a pak vyzkoušejí ve výkonném lisu, který byl speciálně navržený pro potřeby ITER. Na ložiska bude ve směru osy tlačit téměř 22 meganewtonů (přibližně 2 500 tun) což bude v budoucnu odpovídat skutečnému zatížení vyvinutému tělesem tokamaku. „Při působení obrovského tlaku se nesmějí ložiska vysoká 750 mm deformovat více než o 2 mm. Dosáhnout toho je velmi obtížné. Ale první řada ložisek zkouškami prošla, “vysvětluje Gjoklaj.

Výroba 20 ložisek podpírajících kryostat by měla být ukončena 18. března 2018, což by pro Radu ITER byl významný mezník. V budově tokamaku zatím pokračují práce na přípravě stavby samotné koruny, která se má zahájit začátkem roku 2018. Je nanejvýš potřebné, aby půlkulová ložiska byla spojena s korunou pevně. Přechodová část ložiska bude polovinou výšky svého válce zapuštěná v betonu koruny, což by mělo potřebnou pevnost zaručit.

Volně podle R. Arnouxe

Milan Řípa
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Tokamak SPARC

Když jsem v jedné z kapitol knížky Soukromý kapitál ve výzkumu řízené termojaderné fúze (vydané Akademií věd ČR v roce 2017) psal o tom, že známý MIT (Massachusets Institute of Technology) se snaží z "laboratorní novinky osmdesátých let minulého století“ ...

Příběh kurare - letící smrti

Píše se rok 1932 a Richard Gill pozoruje v amazonském pralese Indiána z kmene Canelo, jak odebírá z ohniště kotlík, z něhož odchází pára. Obsah v kotlíku se vařil na mírném ohni po dobu několika dní a nyní je hotov.

První krok na cestě k umělým svalům

Vědcům z Heyrovského ústavu se podařilo ovládat pohyb uhlíkové nanorole – materiálu, který může v budoucnu nahradit práci svalů v lidském těle. Experimentálně dokázali do této doby pouze teoreticky předpokládaný jev – rozvinování a svinování uhlíkové nanorole.

Čína plánuje první jadernou teplárnu

Čínská společnost China General Nuclear (CGN) a univerzita Tsinghua zpracovávají studii proveditelnosti výstavby první demonstrační jaderné teplárny pro dálkové vytápění, která bude vybavena čínským reaktorem NHR 200-II.

Radiační neštěstí v Goianii

Jsou různé druhy havárií, některé mají co do činění s radioaktivitou. A nemusí jít zdaleka o jaderný reaktor. K nejhorším radiačním nehodám vůbec patří  tzv. Goiânia accident, který začal 13. září 1987 v brazilském státě Goiás.

Nejnovější video

Zrození nového ostrova

Po 53 letech se roku 2015 objevil na Zemi v souostroví Tonga nový ostrov. Turistům se podařilo jeho zrození z hlubin moře natočit. Vulkanická exploze vyvrhla prach do výšky 9 kilometrů. Vědce nyní nesmírně zajímá - představuje totiž krajinu podobnou té na Marsu. Eroze nových hornin může simulovat poměry, jaké byly na Marsu, když ještě na něm byla voda. (Zdroj NASA)

close
detail