Jaderná fyzika a energetika

Článků v rubrice: 259

Trochu větší "kuličková ložiska"

Známe je ze všelijakých hraček, kol a mechanizmů - všude, kde je potřeba snížit tření, fungují valivá ložiska, válečková, kuličková, kulová. Ta, o kterých budeme psát, ale nelze nazývat zdrobnělým slovem. Jsou to drahokamy koruny tokamaku ITER. Narozdíl od jiných významů slova koruna, u ITER tato není nahoře, ale dole. Prostřednictvím obrovských kulových ložisek na ní spočívá 23 000 tun celého tokamaku včetně kryostatu. „Drahokamy“ v koruně budou perfektně vyleštěná, pochromovaná kulová ložiska, každé o hmotnosti přibližně 5 tun.

Fotogalerie (3)
Jeden z drahokamů koruny kryostatu (na obrázku vzhůru nohama): jedno z 18 ložisek, která ponesou 23 000 tun tokamaku s kryostatem. (Zdroj ITER Organization)

Koruna bude pevná vůči matičce Zemi, zatímco tokamak ITER se po ní bude z nejrůznějších důvodů na ložiskách pohybovat. Celkem 18 podpírajících ložisek bude působit jako spojnice (koule a podstavec) dovolující hladký přenos ohromných sil, které budou působit na zařízení ve všech myslitelných situacích: běžná činnost, náhlý svislý posuv plazmového provazce nebo dokonce zemětřesení. Po výrobě a ověření na řadě modelů (čtvrtinový, poloviční, skutečný rozměr) zahájila smluvní firma FPC-Nuvia v lednu výrobu skutečných ložisek. Bude vyrobeno celkem 20 ložisek, 18 jich bude vloženo do lůžek v koruně tokamaku a dvě budou náhradní.

Ověřovací zkoušky

Koncem března se rozjeli Laurent Patisson a Armand Gjoklaj z ITER Building & Civil Works Section do Montebello nedaleko Padovy v Italii, kde FPC-Nuvia montuje první ložiska kryostatu. Skupina odborníků se přijela přesvědčit o stavu montáže různých prvků, které jsou pro ložiska zapotřebí. Ložisko tvoří polokulová čočka a podstavec, dolní a horní desky a kluzný materiál. Přesně se smontují a pak vyzkoušejí ve výkonném lisu, který byl speciálně navržený pro potřeby ITER. Na ložiska bude ve směru osy tlačit téměř 22 meganewtonů (přibližně 2 500 tun) což bude v budoucnu odpovídat skutečnému zatížení vyvinutému tělesem tokamaku. „Při působení obrovského tlaku se nesmějí ložiska vysoká 750 mm deformovat více než o 2 mm. Dosáhnout toho je velmi obtížné. Ale první řada ložisek zkouškami prošla, “vysvětluje Gjoklaj.

Výroba 20 ložisek podpírajících kryostat by měla být ukončena 18. března 2018, což by pro Radu ITER byl významný mezník. V budově tokamaku zatím pokračují práce na přípravě stavby samotné koruny, která se má zahájit začátkem roku 2018. Je nanejvýš potřebné, aby půlkulová ložiska byla spojena s korunou pevně. Přechodová část ložiska bude polovinou výšky svého válce zapuštěná v betonu koruny, což by mělo potřebnou pevnost zaručit.

Volně podle R. Arnouxe

Milan Řípa
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Jak ze 400 000 voltů vyrobit tisíc voltů pro ITER?

Evropská agentura pro ITER - F4E a ITER International Organization oslavily historický okamžik, když se staveniště největšího fúzního zařízení na světě - tokamaku ITER - připojilo k francouzskému operátorovi elektrické sítě RTE (Réseau de transport d'électricité) vysokonapěťovým vedením 400 kV.

Stmívá se, rozsvítíme si

Na začátku zimy obvykle dáváme článek o úsporách topení, spotřeby teplé vody, izolacích apod. Pro letošek změníme téma a podumáme nad správným osvětlením. Průměrný člověk stráví v místnostech osvětlených umělým světlem asi 2 000 hodin ročně.

Místo endoskopu obyčejná analýza dechu

Crohnovu chorobu, ale i další onemocnění střev a trávicího ústrojí bude možné odhalit z pouhého dechu. Vědci z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR v Praze publikovali ve vědeckém časopise Journal of Breath Research nadějné výsledky výzkumu provedeného ...

Hromadná měření radiojódu ve štítné žláze

V případě průmyslové či energetické havárie s výskytem většího množství radiojódu (tj. izotopu jódu 131I ) v životním prostředí je nezbytné zabezpečit monitorování radioaktivního jodu ve štítné žláze u velkého počtu obyvatel.

Detektor radiace z kuchyňské soli

Radiace (ionizující záření) není vidět, není cítit ani slyšet. Proto vzbuzuje obavy. Poplašné zprávy o tom, že se nad Evropou vznáší radioaktivní mrak tu jódu, tu rubidia, klidu nepřidají, zvlášť když běžný laik neví "jak moc" a tudíž "je-li to nebezpečné, či ne".

Nejnovější video

Bomba na kuchyňském stole

Krátké video ke stejnojmennému článku - návodu na pokus. Sestavte si také takový propletený obrazec z jednoduchých pomůcek a překvapte své přátele nečekaným efektem.

close
detail