Jaderná fyzika a energetika

Článků v rubrice: 249

Trochu větší "kuličková ložiska"

Známe je ze všelijakých hraček, kol a mechanizmů - všude, kde je potřeba snížit tření, fungují valivá ložiska, válečková, kuličková, kulová. Ta, o kterých budeme psát, ale nelze nazývat zdrobnělým slovem. Jsou to drahokamy koruny tokamaku ITER. Narozdíl od jiných významů slova koruna, u ITER tato není nahoře, ale dole. Prostřednictvím obrovských kulových ložisek na ní spočívá 23 000 tun celého tokamaku včetně kryostatu. „Drahokamy“ v koruně budou perfektně vyleštěná, pochromovaná kulová ložiska, každé o hmotnosti přibližně 5 tun.

Fotogalerie (3)
Jeden z drahokamů koruny kryostatu (na obrázku vzhůru nohama): jedno z 18 ložisek, která ponesou 23 000 tun tokamaku s kryostatem. (Zdroj ITER Organization)

Koruna bude pevná vůči matičce Zemi, zatímco tokamak ITER se po ní bude z nejrůznějších důvodů na ložiskách pohybovat. Celkem 18 podpírajících ložisek bude působit jako spojnice (koule a podstavec) dovolující hladký přenos ohromných sil, které budou působit na zařízení ve všech myslitelných situacích: běžná činnost, náhlý svislý posuv plazmového provazce nebo dokonce zemětřesení. Po výrobě a ověření na řadě modelů (čtvrtinový, poloviční, skutečný rozměr) zahájila smluvní firma FPC-Nuvia v lednu výrobu skutečných ložisek. Bude vyrobeno celkem 20 ložisek, 18 jich bude vloženo do lůžek v koruně tokamaku a dvě budou náhradní.

Ověřovací zkoušky

Koncem března se rozjeli Laurent Patisson a Armand Gjoklaj z ITER Building & Civil Works Section do Montebello nedaleko Padovy v Italii, kde FPC-Nuvia montuje první ložiska kryostatu. Skupina odborníků se přijela přesvědčit o stavu montáže různých prvků, které jsou pro ložiska zapotřebí. Ložisko tvoří polokulová čočka a podstavec, dolní a horní desky a kluzný materiál. Přesně se smontují a pak vyzkoušejí ve výkonném lisu, který byl speciálně navržený pro potřeby ITER. Na ložiska bude ve směru osy tlačit téměř 22 meganewtonů (přibližně 2 500 tun) což bude v budoucnu odpovídat skutečnému zatížení vyvinutému tělesem tokamaku. „Při působení obrovského tlaku se nesmějí ložiska vysoká 750 mm deformovat více než o 2 mm. Dosáhnout toho je velmi obtížné. Ale první řada ložisek zkouškami prošla, “vysvětluje Gjoklaj.

Výroba 20 ložisek podpírajících kryostat by měla být ukončena 18. března 2018, což by pro Radu ITER byl významný mezník. V budově tokamaku zatím pokračují práce na přípravě stavby samotné koruny, která se má zahájit začátkem roku 2018. Je nanejvýš potřebné, aby půlkulová ložiska byla spojena s korunou pevně. Přechodová část ložiska bude polovinou výšky svého válce zapuštěná v betonu koruny, což by mělo potřebnou pevnost zaručit.

Volně podle R. Arnouxe

Milan Řípa
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Průvodci světem chemických prvků

K neoblíbeným školním předmětům, bohužel, v posledních desetiletích přibyla další přírodní věda - chemie. Dokládají to, mimo jiné, výsledky řady průzkumů na národní i mezinárodní úrovni. Důvodů je několik.

Vznik prvních vědeckých institucí

Evropská věda, filozofie a kultura má svůj prvopočátek v antickém Řecku. Do klasického (4. stol. př. n. l.) a helénistického (3.-2. stol. př. n. l.) období starého Řecka spadá také vznik prvních vzdělávacích a vědeckých institucí - akademií, akademických společenství a škol.

Jaderná dovolená

Před čtyřmi roky se předpokládalo, že nastává renesance jaderné energetiky. Dnes jsou však jaderné elektrárny postupně odstavovány z provozu, a to dokonce i před ukončením své životnosti. V poslední době byla například uzavřena jaderná elektrárna v Cumbrii za 15 miliard liber.

Pozvánka k účasti na studentské konferenci pro mladé talenty

Univerzita Pardubice ve spolupráci se studenty Universitas zve k účasti na již V. ročníku konference VĚDĚNÍ MLADÝM, která se uskuteční ve středu 8. listopadu 2017 v aule Arnošta z Pardubic Univerzity Pardubice.

Užitečný nepřítel aneb turbulence vítány!

Představit všechny materiály používané v tokamaku ITER, byť jen heslovitým způsobem, by bylo nad síly jednoho článku. Všimněme si ale jedné zajímavosti, která na první pohled popírá dosavadní snahy o co nejvyšší kvalitu termojaderného plazmatu.

Nejnovější video

Bomba na kuchyňském stole

Krátké video ke stejnojmennému článku - návodu na pokus. Sestavte si také takový propletený obrazec z jednoduchých pomůcek a překvapte své přátele nečekaným efektem.

close
detail