Jaderná fyzika a energetika

Článků v rubrice: 550

Testování těsnosti kontejnmentu

Ochranná budova kolem reaktoru splňuje všechna kritéria těsnosti. Takový je výsledek důležité bezpečnostní zkoušky, kterou v rámci letošní odstávky na prvním bloku dokončili technici v Jaderné elektrárně Temelín.

Fotogalerie (2)
Pohled na vnitřní plochu vrchlíku ochranné budovy kolem reaktoru (foto Jan Luxík, zdroj ČEZ)

Jakoby na každý metr čtvereční působilo hned pět osobních automobilů. Takový přetlak navodili technici Jaderné elektrárny Temelín v ochranné budově kolem reaktoru. Do budovy museli přivést 45 tun vzduchu. Vytvořili tak přetlak 70 kPa, při kterém na každý metr čtvereční plochy působil vzduch silou (fyzikálně správněji tíhou) sedmi tun. Speciální kompresory vzduch do klíčové budovy vháněly téměř pět hodin. Celý den pak technici tlak stabilizovali. Vlastní měření trvalo dalších 24 hodin. „V kontejnmentu jsme rozmístili téměř padesát čidel. Použili jsme dva měřicí systémy. V rámci modernizace totiž přecházíme na nový systém. Jeho výsledky jsme chtěli srovnat s původním, léty prověřeným zařízením,“ uvedl Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.

Zkouška těsnosti probíhá na každém bloku jednou za čtyři roky. Zjednodušeně se dá přirovnat například k plnění pneumatiky vzduchem, kdy se měří úniky tlaku. I tentokrát ochranná budova splnila všechna kritéria těsnosti. V praxi to znamená, že na ploše kontejnmentu o velikosti téměř dvou fotbalových hřišť nesmí být součet všech netěsností větší než hlavička od špendlíku!

Ochranná budova kolem reaktoru

Kontejnment je důležitá budova, která odděluje reaktor od životního prostředí. Odolá například zemětřesení nebo tornádu. Je vysoká 56 metrů, stěny jsou silné 1,2 metru. Betonová konstrukce je vyztužena 132 ocelovými lany v délce od 95 do 190 metrů. Každé je spleteno ze 478 menších kabelů. Celý kontejnment je projektován na přetlak 490 kPa. Pro představu to je taková odolnost, jakoby na každý metr čtvereční působil jeden tank.

Odstávka prvního bloku začala 1. března. Během dvou měsíců energetici vyměnili necelou třetinu paliva (https://www.cez.cz/cs/pro-media/tiskove-zpravy/6856.html), zkontrolovali bezpečnostní systémy i turbínu nebo vyzkoušeli nový kontejner na použité palivo (https://www.cez.cz/cs/pro-media/tiskove-zpravy/6834.html). Aktuálně tak mají za sebou většinu z více než dvanácti tisíc činností včetně 70 investičních akcí. I s dodavateli se do odstávky zapojila přibližně tisícovka lidí.

 

Ing. Marek Sviták


 

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Přehled současného stavu SMR ve světě

O  SMR, malých modulárních reaktorech, jsme již psali několikrát. Ze souhrnného materiálu NEA (Jaderné energetické agentury OECD) jsme pro čtenáře Třípólu vybrali přehledy jednotlivých projektů (stav v r.

Co s vysloužilými fotovoltaickými panely, turbínami a bateriemi?

Růst výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie (OZE) a růst počtu elektrických vozidel (EV) je klíčem ke globálnímu snížení závislosti na fosilních palivech, snížení ...

Co nám vodní houby mohou říci o vývoji mozku

Když čtete tyto řádky, pracuje vysoce sofistikovaný biologický stroj – váš mozek. Lidský mozek se skládá z přibližně 86 miliard neuronů a řídí nejen tělesné funkce od vidění ...

Co uvádí vodní houby do pohybu

Vodní houby nemají neurony ani svaly, přesto se pohybují.  Jak to dělají a co nám to říká o vývoji krevních cév u vyšších živočichů, odhalili vědci z Evropské ...

Erupce sopky Santorini před 520 000 lety

Hluboko pod středomořským dnem, které obklopuje řecký ostrov Santorini, objevili vědci pozůstatky jedné z největších sopečných erupcí, které kdy Evropa viděla.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail