Medicína a přírodověda

Článků v rubrice: 284

Řeka železa

Hluboko pod povrchem naší planety proudí roztavené železo, jehož teplota se blíží teplotě na povrchu Slunce. Proud je široký asi 420 km a nachází se 3 000 km pod Severní Amerikou a Ruskem. Po roce 2000 se jeho rychlost ztrojnásobila a nyní cirkuluje západním směrem rychlostí 40 až 45 km za rok. Ve srovnání s typickou rychlostí tavenin ve vnějším jádru je to třikrát více. Nikdo zatím neví, proč se zrychluje. Má se ale za to, že jde o přírodní jev, který nám pomůže pochopit vytváření zemského magnetického pole, mj. chránícího Zemi před slunečním větrem. Objev železného proudu je dalším důležitým krokem, abychom pochopili, jak funguje vnitřní část naší planety. K objevu přispěly tři satelity „Swarm“, které v roce 2013 vypustila European Space Agency.

Fotogalerie (1)
Podle satelitních měření magnetického pole Země se zdá, že uvnitř zemského vnějšího jádra se otáčejí masivní proudy (válce) roztaveného železa (kresba MD)

Až do hloubky tří kilometrů pod zem

Satelity dokážou měřit kolísání magnetického pole až do hloubky 3000 km pod zemský povrch, kde se roztavené jádro setkává s pevným pláštěm. Zemské magnetické pole vzniká pohybem roztaveného železa ve vnějším jádru, takže zkoumání magnetického pole může odhalit podrobnosti o jádru.

Záhada zrychlování

Phil Livermore z  britské University of Leeds tvrdí, že proud vzniká pohybem roztaveného železa kolem vnitřního pevného železného jádra. Ve vnějším jádru roztaveného kovu jsou paralelní válce rotujícího roztaveného železa. Zatím je ale záhadou, proč se proud zrychluje. Podle Xiaodong Songa z University of Illionois, Champaign, to může souviset s rotací vnitřního jádra. Tento vědec objevil v roce 2005 s pomocí seizmických údajů, že se zemské jádro otáčí rychleji než Země sama. Studium proudu roztaveného železa tak pomůže geofyzikům lépe pochopit chování zemského jádra a také to, jak ovlivňuje sílu magnetického pole.

Dokonalejší znalosti o chování jádra v různých časových a prostorových měřítkách nám pomohou lépe porozumět začátkům vzniku, průběhu a budoucímu vývoji magnetického pole Země. Zdá se, že magnetické pole – zejména po roce 1840 – asi o 5 % za rok slábne. Proud roztaveného železa by měl předpovědět, zda a kdy se magnetické pole změní. Satelitní monitorování umožňuje sledovat aktivitu roztaveného železa v reálném čase.

Podle: Andy Coghlan: Riv er of iron flows near Earth´s core. New Scientist, 2017, č. 3107, s. 10.

Václav Vaněk
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Nové jaderné projekty pro Evropu

Nejen Česká republika, která v právě probíhajícím výběrovém řízení poptává 4 nové jaderné bloky, ale i další evropské země plánují rozvoj jaderné energetiky.

Solární rok 2023

Vývoj solární energetiky v roce 2023 v Česku opět výrazně přidal na rychlosti. Podle dat Solární asociace se postavil téměř 1 gigawatt nových fotovoltaických elektráren (FVE), celkem jich vzniklo skoro 83 000.

Přehled současného stavu SMR ve světě

O  SMR, malých modulárních reaktorech, jsme již psali několikrát. Ze souhrnného materiálu NEA (Jaderné energetické agentury OECD) jsme pro čtenáře Třípólu vybrali přehledy jednotlivých projektů (stav v r.

Co s vysloužilými fotovoltaickými panely, turbínami a bateriemi?

Růst výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie (OZE) a růst počtu elektrických vozidel (EV) je klíčem ke globálnímu snížení závislosti na fosilních palivech, snížení ...

Co nám vodní houby mohou říci o vývoji mozku

Když čtete tyto řádky, pracuje vysoce sofistikovaný biologický stroj – váš mozek. Lidský mozek se skládá z přibližně 86 miliard neuronů a řídí nejen tělesné funkce od vidění ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail