Obnovitelné zdroje

Článků v rubrice: 205

Solární přístřešky a „stromy“

Kritizovaný velkoplošný záběr zemědělské půdy pro fotovoltaické farmy řeší řada společností ve světě – převážně v oblastech optimálního oslunění v Kalifornii nebo ve Spojených arabských emirátech – výstavbou solárních přístřešků nad parkovišti osobních automobilů. Tato výstavba přímo souvisí s již neodkladným budováním nabíjecích stanic pro elektromobily.

Fotogalerie (5)
Solární přístřešky na parkovišti Mezinárodní centrálky KYOCERA s kalifornském San Diegu se 186 stáními nabízejí z 1600 panelů výkon až 235 kWp

V úsilí vede zejména kalifornská společnost Envision Solar, která přichází s architektonicky zajímavými projekty parkovišť u velkých veřejných budov, škol a nemocnic. Sahají od přístřešků a nabíjecích stanic pro 2 až 4 automobily až po řadové přístřešky pro 50 až 200 automobilů. Obdélníkové střechy se sklonem 20–30° na jižní stranu se pokrývají standardními solárními panely, někde i v kombinaci s průhlednými panely v roli „oken“.

Nepřehlédnutelný výkon

Nejmenší typy společnosti Solar Tree kryté 20 panely nabízejí z nabíjecích stojanů u pilířů výkon kolem 3,6 kWp *), větší přístřešky jako např. u centrály společnosti Dell v Texasu pro 56 vozů disponují výkonem 110 kWp.

Celkem 516 střešních panelů v průběhu roku dodalo místní rozvodné síti téměř 130 MWh, z nichž zatím jen jedna desetina byla využita k nabíjení elektromobilů připojených na zásuvky nabíjecích stanic. Podle zpráv Envision Solar a konkurenční společnosti H&H Solar z Madisonu je v současné době v USA v provozu okolo 40 větších parkovišť produkujících fotovoltaickou elektřinu ze svých střech, které se chlubí nulovým navýšením záboru okolí. Největší z nich vybudovaný v areálu studentských kolejí Green College v New Jersey (USA) nad řadovými stáními pro 500 automobilů, by měl při plném oslunění disponovat výkonem až 1,2 MWp.

Místo švestek sluneční kolektory

Národní laboratoř pro obnovitelnou energii NREL ve státu Colorado v USA se zaměřuje i na projekty tzv. solárních stromů s natáčivými panely kopírujícími pohyb slunce, které jsou vybaveny přípojným zařízením pro dobíjení hybridních automobilů, elektrických kol a motocyklů. Futuristický tvar s oválovými listy pokrytými solárními panely navrhl světoznámý designér Neville Mars. Skupina takových „stromů“ může výhledově vytvořit „solární les“ (Solar Forest) umožňující esteticky pokrýt i velkoplošná parkoviště. Ještě rafinovanější solární strom předvedl japonský Nissan na veletrhu CEATEC r. 2010 v Tokyu. Tři jeho oválové listy s panely sledujícími autonomně pohyb slunce po obloze jsou schopné poskytnout elektrický výkon až 20 kWp, který lze využít pro bezkontaktní nabíjecí stanici pro elektrická a hybridní vozidla pod nimi.

Golfový solár

Ani Evropa nezůstává stranou: slavný francouzský golfový park Cabre d´Or´s od loňska chrání parkoviště elektrických golfových vozíků s nabíjecími zásuvkami solárními deštníky se 14 standardními fotovoltaickými panely. Britský futurologický designér Ross Lovegrove se pokouší „solárními stromy“ esteticky řešit problémy současného veřejného osvětlení v městech. Sloupy s ladným tvarem kovových stonků nesou na vrcholku až třímetrové talíře pokryté fotovoltaickými články, pod kterými jsou osvětlovací tělesa s LED diodami osvětlujícími chodník nebo letní restauraci. Několik takových stromů „vysazených“ předloni v centru Vídně našlo u veřejnosti mimořádný ohlas.

Jan Tůma
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Co nám při prohlížení webu zvedá tlak

Téměř všichni z nás každý den z nejrůznějších důvodů používáme různé webové stránky. Samozřejmě chceme, aby naše uživatelská zkušenost byla pozitivní a pokud možno bezchybná.

Centrum pro testování technologie samořiditelných vozidel

Jaguar Land Rover plánuje spolupracovat s nejrenomovanějšími světovými softwarovými a telekomunikačními společnostmi a firmami zabývajícími se mobilitou na vytvoření tzv.

Chladicí systém ITER

Pro odvod tepla generovaného během provozu tokamaku bude ITER vybaven systémem chladicí vody. Vnitřní povrchy vakuové nádoby (obal a divertor) se musejí chladit na přibližně 240 °C jen několik metrů od plazmatu horkého 150 milionů stupňů.

Zájemci o energetiku mohou poprvé on-line do elektráren ČEZ

Až na dno jaderného reaktoru nebo na vrchol větrné elektrárny! Ani omezení v boji s koronavirem neznamenají stopku návštěvám energetických provozů, alespoň ne těm virtuálním.

Závod o největší větrnou turbínu světa

V současné době probíhá ve světě závod o sestrojení největší větrné turbíny. Odehrává se zejména mezi evropskými, americkými a čínskými výrobci.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail