Obnovitelné zdroje

Článků v rubrice: 216

ADELE ještě nevečeřela

ADELE se teprve rodí. Až vyroste do krásy, bude „večeřet“ či obědvat elektřinu z větrných a jiných nestabilních energetických zdrojů a na požádání ji zase posílat dál, až bude potřeba. ADELE není kytka, ale program velkokapacitního skladování elektřiny.

Fotogalerie (1)
Ilustrační foto

GE, energetická společnost RWE, německý Institut letectví a další partneři spustili 28. ledna 2010 rozvojový program, který dostal jméno „ADELE“ – podle německého akronymu „Adiabatický systém uložení energie ve stlačeném plynu“. Projekt potrvá tři roky.

Základní myšlenkou je ukládání přebytečné elektrické energie, vyráběné v době mimo špičku, ve formě stlačeného vzduchu. S rostoucím využíváním obnovitelných zdrojů energie, jako jsou například větrné elektrárny, roste poptávka po řešeních, která by zajistila kontinuální zásobování elektřinou pro spotřebitele a firmy i tehdy, když zrovna nefouká vítr anebo nesvítí slunce. Na rozdíl od ostatních konceptů, pracujících se stlačeným vzduchem, tento projekt využívá i obrovský objem tepla, které se při stlačování vzduchu generuje a později může být také využito k výrobě elektřiny. Při tomto procesu vznikají teploty přesahující 500 °C. Výzkumný tým čeká obrovský úkol vyvinout kompresorové technologie, které si s takovými vysokými parametry dovedou poradit. Celkovou optimalizaci systému bude provádět mnichovské zastoupení GE Global Research, které bude na vývoji kompresoru a turbíny, klíčových komponentech systému, spolupracovat s divizí GE Oil & Gas.

Tento program má potenciál od základů změnit způsob efektivního, velkokapacitního ukládání elektrické energie. Budeme sledovat vývoj a přinášet čtenářům 3pólu čerstvé zprávy!

První informaci o metodě skladování elektřiny pomocí stlačeného vzduchu jsme přinesli již v červnu 2008 v článku http://www.3pol.cz/cz/rubriky/obnovitelne-zdroje/1061-precerpavaci-vetrna-elektrarna

Další informace najdete na http://www.ge.com


Animace (najdete ji na http://www.ge.com/audio_video/ge/innovation/say_hello_to_adelle.html a také v rubrice 3pólu Video) názorně ukazuje, jak by celý systém fungoval: vzduch se kompresorem tlačí do podzemních dutin jako do nějaké obří baterie – podobně jako je tomu v oblastech s podzemními ložisky soli, která byla nedávno využita ke skladování zemního plynu – a odtud se bude později čerpat a využívat k pohánění turbín a výrobě elektrické energie.

Marie Dufková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Solární rok 2023

Vývoj solární energetiky v roce 2023 v Česku opět výrazně přidal na rychlosti. Podle dat Solární asociace se postavil téměř 1 gigawatt nových fotovoltaických elektráren (FVE), celkem jich vzniklo skoro 83 000.

Přehled současného stavu SMR ve světě

O  SMR, malých modulárních reaktorech, jsme již psali několikrát. Ze souhrnného materiálu NEA (Jaderné energetické agentury OECD) jsme pro čtenáře Třípólu vybrali přehledy jednotlivých projektů (stav v r.

Co s vysloužilými fotovoltaickými panely, turbínami a bateriemi?

Růst výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie (OZE) a růst počtu elektrických vozidel (EV) je klíčem ke globálnímu snížení závislosti na fosilních palivech, snížení ...

Co nám vodní houby mohou říci o vývoji mozku

Když čtete tyto řádky, pracuje vysoce sofistikovaný biologický stroj – váš mozek. Lidský mozek se skládá z přibližně 86 miliard neuronů a řídí nejen tělesné funkce od vidění ...

Co uvádí vodní houby do pohybu

Vodní houby nemají neurony ani svaly, přesto se pohybují.  Jak to dělají a co nám to říká o vývoji krevních cév u vyšších živočichů, odhalili vědci z Evropské ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail