Obnovitelné zdroje

Článků v rubrice: 216

Na exkurzi do sluneční elektrárny

V rámci Evropského týdne udržitelného rozvoje pořádá Solární asociace od 30. května do 5. června Dny otevřených dveří slunečních elektráren. Cílem každoroční akce je podpořit rozvoj udržitelné energetiky a představit možnosti využití energie ze slunce. Veřejnosti a školám se otevře čtrnáct slunečních projektů v několika krajích.

Fotogalerie (2)
Úvodní stránka virtuální procházky solární elektrárnou v Buštěhradě (zdroj ČEZ)

Poznat zblízka velké solární parky, ale i menší střešní instalace mohou návštěvníci a školáci ve Středočeském, Plzeňském, Královéhradeckém, Pardubickém, Jihomoravském, Zlínském a Moravskoslezském kraji. Mezi energetickými projekty, které bude možno navštívit, je sluneční elektrárna Bušanovice, soběstačná ostravská dřevostavba se solárním ohřevem vody a nabíjecí stanicí pro elektromobily nebo Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT v Buštěhradu. Jak lze využít energii ze slunce uvidí návštěvníci v Prakšicích ve Zlínském kraji. Tamní úložiště energie je prvním velkokapacitním skladovacím bateriovým systémem v Česku připojeným do distribuční soustavy.

Další sluneční elektrárny, které představí, jak se vyrábí elektřina ze slunce, mohou zájemci vidět v Železné Rudě, Nechanicích, Brně nebo Hostětíně. „Připojit se mohou i další solární elektrárny. Stačí, když nás její provozovatel kontaktuje, vybere si termín prohlídek a návštěvníkům zajistí odborný výklad,“ vysvětluje ředitelka Solární asociace Veronika Hamáčková.

Aktuální seznam otevřených slunečních elektráren včetně možných termínů návštěvy najdete ZDE. Prostory jsou otevřeny nejen veřejnosti, ale v rámci exkurzí i žákům základních a středních škol. Akce se koná pod záštitou Ministerstva životního prostředí ČR. Pokud by se vám nepodařilo dostat se na návštěvu do některé z nich osobně, využijte virtuální procházku, kterou připravil vzdělávací program energetické společnosti ČEZ. Na adrese http://virtualniprohlidky.cez.cz/cez-bustehrad/ můžete virtuálně "prolézt" FVE Buštěhrad.

V ČR je celkem 28 315 fotovoltaických elektráren s celkovým výkonem 2 110 MWe (stav k srpnu 2017). Solární asociace, která akci pořádá, sdružuje více než 450 výrobců panelů, instalačních a servisních firem, provozovatelů solárních elektráren, obchodníků s elektřinou, ale i univerzit a výzkumných pracovišť. Jde o vůbec největší profesní sdružení podnikatelů v solární energetice. Celkově asociace zastupuje 1 211 MW instalovaného výkonu.

Lucie Vurbsová

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Solární rok 2023

Vývoj solární energetiky v roce 2023 v Česku opět výrazně přidal na rychlosti. Podle dat Solární asociace se postavil téměř 1 gigawatt nových fotovoltaických elektráren (FVE), celkem jich vzniklo skoro 83 000.

Přehled současného stavu SMR ve světě

O  SMR, malých modulárních reaktorech, jsme již psali několikrát. Ze souhrnného materiálu NEA (Jaderné energetické agentury OECD) jsme pro čtenáře Třípólu vybrali přehledy jednotlivých projektů (stav v r.

Co s vysloužilými fotovoltaickými panely, turbínami a bateriemi?

Růst výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie (OZE) a růst počtu elektrických vozidel (EV) je klíčem ke globálnímu snížení závislosti na fosilních palivech, snížení ...

Co nám vodní houby mohou říci o vývoji mozku

Když čtete tyto řádky, pracuje vysoce sofistikovaný biologický stroj – váš mozek. Lidský mozek se skládá z přibližně 86 miliard neuronů a řídí nejen tělesné funkce od vidění ...

Co uvádí vodní houby do pohybu

Vodní houby nemají neurony ani svaly, přesto se pohybují.  Jak to dělají a co nám to říká o vývoji krevních cév u vyšších živočichů, odhalili vědci z Evropské ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail