Studenti

Článků v rubrice: 314

Čína školí jaderné odborníky z celého světa

Třicet pět studentů magisterského a doktorandského studia z Afriky a jižní Asie dostalo v loňském roce stipendia v rámci programu Stipendia pro atomovou energii v Číně (China’s Atomic Energy Scholarship, AES). Studují na největší jaderné škole v zemi, která je součástí Harbin Engineering University (HEU). Podle dohody mezi Čínským úřadem pro atomovou energii a MAAE (Mezinárodní agenturou pro atomovou energii ve Vídni) o pomoci zemím, které chtějí začít budovat jadernou energetiku, MAAE usnadňuje proces podávání žádostí a platí studentům letenky, zatímco čínská vláda pokrývá školné a životní náklady. Program začal v roce 2012 a od roku 2017 je v plném proudu. Přihlášky do dalšího ročníku 2019-2020 se právě přijímají.

Fotogalerie (1)
Studenti jaderného inženýrství se v Číně učí používat přístroje k měření ionizujícího záření, v laboratoři virtuální reality se učí řídit jaderný reaktor na modelu prvního čínského reaktoru Qinshan 1, či detekci a analýzu chyb a poskytování vzdálené nouzo

„V Ghaně můžete studovat jaderné vědy, ale experimentální laboratoře, které provádějí výzkum týkající se jaderných elektráren, jsou tu jen velmi omezené,“ řekl Michael Kwaku Annor-Nyarko, doktorand, který přišel na Harbin Engineering University v září minulého roku za účelem výzkumu řízení reaktorových systémů. Pracuje pro ghanského regulátora (obdoba našeho SÚJB) a očekává se, že po absolvování bude hrát odbornou úlohu při udělování licencí a dohledu nad plánovaným programem jaderné energie v zemi. Než se zapsal do Harbinu, studoval inženýrskou, fyzikální a výpočetní jadernou vědu v Ghaně, ale jaderný reaktor v provozu nikdy neviděl.

Se 45 jadernými reaktory v provozu, 11 ve výstavbě a desítkami dalších v různých fázích plánování má Čína jaderné vzdělávání jako nejvyšší prioritu. „Jaderná energie je součástí reakce země na rostoucí poptávku po energii a hrozby klimatických změn,“ řekl Zhijian Zhang, viceprezident univerzity. „A když už se na to soustřeďujeme, chceme rozšířit podporu na studenty z rozvojových zemí, kteří mohou využít našich odborných znalostí.“

Studenti se naučí základům jaderného inženýrství a seznámí se s jedinečnými čínskými metodami a technologiemi, řekl Zhang, který je také viceprezidentem Čínské jaderné společnosti. Zahraniční studenti studují v angličtině a jsou také zapsáni do výuky čínského jazyka. Studují všechny aspekty jaderného inženýrství se zvláštním zaměřením na elektrárny a radiační ochranu. Škola je vybavena různými laboratořemi, včetně plnorozsahového simulátoru, simulačního systému rychlého reaktoru chlazeného sodíkem a laboratoří virtuální reality, což umožňuje studentům „sáhnout si“ na řízení provozu jaderných energetických reaktorů. „Vzhledem k různým úrovním vědeckého zázemí studentů, kteří přicházejí, jsou počáteční kurzy přizpůsobeny jejich individuálním potřebám a úrovni“, vysvětlil Puzhen Gao, proděkan Vysoké školy jaderné vědy a technologie.

Program začal jako projekt technické spolupráce na pomoc zvýšit kapacity ve výzkumu, vývoji, vzdělávání a tréninku. Od roku 2017 financuje program Stipendia pro atomovou energii v Číně každoročně mezi 35 a 40 novými studenty. Cílem je poskytnout finanční podporu vynikajícím studentům a technikům ze zemí, které nově chtějí začít budovat jadernou energetiku, aby mohli studovat v Číně.

Úkolem MAAE je vedle financování cestování hlavně pomoci prostřednictvím zavedených systémů národní spolupráce nasměrovat do programu ty správné kandidáty“, řekl Gashaw Wolde, programový manažer MAAE. „Máme správné kontakty, správné institucionální partnery v zemích, které nově přistupují k budování jaderné energetiky.“

Zdroj: https://www.iaea.org/newscenter/news/china-trains-nuclear-engineers-from-nuclear-newcomer-countries-iaea-facilitates-selection-process

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Přehled současného stavu SMR ve světě

O  SMR, malých modulárních reaktorech, jsme již psali několikrát. Ze souhrnného materiálu NEA (Jaderné energetické agentury OECD) jsme pro čtenáře Třípólu vybrali přehledy jednotlivých projektů (stav v r.

Co s vysloužilými fotovoltaickými panely, turbínami a bateriemi?

Růst výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie (OZE) a růst počtu elektrických vozidel (EV) je klíčem ke globálnímu snížení závislosti na fosilních palivech, snížení ...

Co nám vodní houby mohou říci o vývoji mozku

Když čtete tyto řádky, pracuje vysoce sofistikovaný biologický stroj – váš mozek. Lidský mozek se skládá z přibližně 86 miliard neuronů a řídí nejen tělesné funkce od vidění ...

Co uvádí vodní houby do pohybu

Vodní houby nemají neurony ani svaly, přesto se pohybují.  Jak to dělají a co nám to říká o vývoji krevních cév u vyšších živočichů, odhalili vědci z Evropské ...

Erupce sopky Santorini před 520 000 lety

Hluboko pod středomořským dnem, které obklopuje řecký ostrov Santorini, objevili vědci pozůstatky jedné z největších sopečných erupcí, které kdy Evropa viděla.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail