Rubriky

Článků v rubrice: 958

Podzemní výzkumné pracoviště Bukov

Vhodné místo pro trvalé úložiště použitého jaderného paliva hledáme v České republice již několik let (o geologickém průzkumu jsme už v Třípólu psali, viz http://www.3pol.cz/cz/rubriky/jaderna-fyzika-a-energetika/456-prvni-etapa-geologickeho-pruzkumu-pro-uloziste-jadernych-odpadu). Důležitá je jak kvalita místa budoucího úložiště, tak i způsob jeho výstavby. K ověření metod výstavby hlubinného úložiště proto Správa úložišť radioaktivních odpadů buduje 550 m pod zemí unikátní dílo, které poskytne klíčová data získaná z předpokládané hloubky úložiště, umožní otestovat technologii výstavby a konstrukce prvků úložného systému, stejně jako studovat chování horninového masívu dlouhodobě ovlivňovaného zvýšenou teplotou.

Ekvitermní regulace

Ekvitermní regulace, kdy se při řízení výkonu otopného systému bere v úvahu teplota vnějšího vzduchu, může ušetřit 10 až 20 procent nákladů na energii potřebnou na vytápění. Výhod ekvitermní regulace mohou využít jak rodinné domy s kotlem a ústředním topením, tak i bytové domy napojené na dálkové zásobování teplem. Úspory nákladů na teplo se při dobrém hydraulickém vyvážení a ekvitermní regulaci otopné soustavy mohou v bytových domech pohybovat v řádu desítek procent.

JARNÍ SOUTĚŽ O 100 KNIH

Na portálu „Svět energie“ právě probíhá velká soutěž o 100 hodnotných knih. Pokud tě zajímá problematika energetických zdrojů a výroby elektrické energie a chceš si zasoutěžit, zkus správně vyřešit otázky soutěžního testu. Každý den můžeš vyhrát hezkou knihu.

Soutěž pro základní školy: více info najdete zde: 
http://www.svetenergie.cz/cz/kvizy/soutez&group=2

Soutěž pro střední školy: více info zde:
http://www.svetenergie.cz/cz/kvizy/soutez&group=3


Odpad z domácnosti: drahé kovy i nebezpečné jedy

Říká se, že v tom, co jeden jako bezcenné vyhodí, může druhý vidět nesmírné bohatství. Pro pochopení stačí, když si uvědomíme, že v podstatě každý výrobek můžeme opravit či recyklovat tak, abychom alespoň některou z jeho částí mohli dál smysluplně používat. Nejinak je tomu i v případě hospodaření s odpady v našich domácnostech. Pojďme se blíže seznámit s druhy odpadů, které produkujeme, a především pak s těmi, které lze zejména díky třídění znovu vrátit do výrobního řetězce.

FyzShow v kuchyni aneb vaříme jinak

Druhý ročník soutěže fyzikálních pokusů, tentokrát s názvem FyzShow v kuchyni, uspořádal Nadační fond NABLA, který podporuje přírodovědné vzdělávání talentovaných studentů Moravskoslezského kraje. Soutěž měla mezi žáky základních škol velký ohlas a aktivně se do ní zapojilo přes 20 soutěžících družstev z různých škol kraje.

Zájemci o kosmonautiku, nepřehlédněte…

Centrum studentských aktivit České kosmické kanceláře upozorňuje na programy pro studenty, mladé vědce a ostatní mladé zájemce o kosmonautiku. Nabízí i přednášky pro veřejnost o historických i aktuálních událostech v kosmonautice a o budoucnosti dobývání vesmíru. Jejich přehled najdete na adrese http://kosmoprednasky.webnode.cz. Vyberte si ze soutěží a kurzů pro studenty.

... 1 « 93 94 95 96 97 98 99 » 160 ...

Nejnovější články

Nové jaderné projekty pro Evropu

Nejen Česká republika, která v právě probíhajícím výběrovém řízení poptává 4 nové jaderné bloky, ale i další evropské země plánují rozvoj jaderné energetiky.

Solární rok 2023

Vývoj solární energetiky v roce 2023 v Česku opět výrazně přidal na rychlosti. Podle dat Solární asociace se postavil téměř 1 gigawatt nových fotovoltaických elektráren (FVE), celkem jich vzniklo skoro 83 000.

Přehled současného stavu SMR ve světě

O  SMR, malých modulárních reaktorech, jsme již psali několikrát. Ze souhrnného materiálu NEA (Jaderné energetické agentury OECD) jsme pro čtenáře Třípólu vybrali přehledy jednotlivých projektů (stav v r.

Co s vysloužilými fotovoltaickými panely, turbínami a bateriemi?

Růst výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie (OZE) a růst počtu elektrických vozidel (EV) je klíčem ke globálnímu snížení závislosti na fosilních palivech, snížení ...

Co nám vodní houby mohou říci o vývoji mozku

Když čtete tyto řádky, pracuje vysoce sofistikovaný biologický stroj – váš mozek. Lidský mozek se skládá z přibližně 86 miliard neuronů a řídí nejen tělesné funkce od vidění ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail