e-zin popularizující vědu a techniku

Záření & medicína

V tomto díle bude řeč o CT a některých speciálních metodách, přístrojovém vybavení na některých pracovištích ČR, zvláštnostech a zajímavostech, o kontrastních médiích.

Graffiti – umění v ilegalitě

Na počátku 90. let jsem každý den jezdívala do školy přes Barrandovský most. Bylo po revoluci a na tomto obřím šedivém betonovém monstru, jenž svými chapadly spojovalo oba břehy Vltavy, se stejně jako na jiných místech Prahy začaly objevovat graffiti.

Před inkvizičním tribunálem
aneb jak si zachovat vlastní názor

A jakýpak je váš názor?“ je otázka, na kterou dříve či později narazí u zkoušky každý z nás. Nenechte se mýlit, profesora málokdy zajímá, co si doopravdy myslíte. Bezvýhradný souhlas se svým hlediskem však také nežádá. Žádoucí je prezentovat nepříliš odlišnou teorii a pak se, „pod tlakem profesorovy moudrosti“ nechat přivést na „cestu pravou“.

Kam patří techno music?

Hudba vzniká složením několika melodií, tónů, popř. díky lidskému hlasu. Techno music je navíc o zvucích a rytmech. O zvucích a rytmech, které nevyloudíte z žádného hudebního nástroje, z žádného lidského hrdla. Pouze z elektronických přístrojů, které se pro tvorbu této hudby využívají.

Chvála Slunce

Každý den se Země koupe v obrovském množství sluneční energie. Každý čtverečný metr slunného místa Země přijme v průběhu roku přes 2000 kilowatthodin energie od Slunce. Kdyby mohla být všechna tato energie přeměněna na elektrickou energii, stačilo by to k tomu, aby se v konvici vařila voda nepřetržitě téměř šest týdnů.

... 1 « 438 439 440 441

Soutěž / Prosinec

Je vidět, že sháníte vánoční dárky - úplně správně neodpověděl na listopadovou otázku "Proč listí na podzim mění barvu?" nikdo. Za snahu posíláme malý dárek panu Karlovi z Prahy, který odpověděl alespoň částečně. Chtěli jsme slyšet, že tím, že chlorofyl, zelené barvivo, se rozpadá a ubývá, převládnou v listech jiná barviva, která tam jsou také přítomna, většinou červená, žlutá atd.

Otázka na prosinec: Co významného se stalo na vánoční svátky 1968, tedy právě před 50 lety? Nápověda: v astronautice

První správnou odpověď odměníme dárkem - a neodbývejte to jedním slovem!

A už tu máme první správnou odpověď - jen dva dny od zveřejnění otázky! Gratulujeme paní Ivě Kročové a posíláme jí knížku.

Právě před padesáti lety se uskutečnil druhý pilotovaný let programu Apollo 8. Zapsal se do historie světové kosmonautiky tím, že při něm dne 24. prosince 1968 poprvé lidská posádka opustila oběžnou dráhu Země a vstoupila na oběžnou dráhu Měsíce. Let byl 34. lodí s lidskou posádkou vyslanou z naší planety.


Souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Opište prosím text z obrázku

Video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

Zdroj: www.Youtube.com

Anketa Třípólu

O čem byste si chtěli přečíst v některém z příštích PDF čísel?

Provoz portálu v roce 2017 a 2018
podpořila Nadace ČEZ

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

close
detail