e-zin popularizující vědu a techniku

Fyzika na webu 3.

Fotografování je jeden z nejběžnějších koníčků. Předchůdcem fotoaparátu byla dírková komora, kterou používal už renesanční všeuměl Leonardo da Vinci.

Poctivost se nevyplácí

"S poctivostí nejdál dojdeš," říkávaly naše babičky. Jenže "poctivost se nevyplácí" tvrdí prý mnoho soudobých podnikatelů i politiků, kteří nahlas lkají nad tím, že se moudrost našich babiček vytrácí z života veřejného i soukromého.

Studente, jdi do banky

S penězi se dá nakládat všelijak: ten je roztočí v kasinech, jen co se mu dostanou do ruky, jiný zase zašívá modré a zelené a béžové papírky do slamníku (to všechno aby posloužil mateřským pudům mámy myšky, která s jejich pomocí vystele pelíšek mláďatům). Jenže ono se dá obojímu předejít. Vy, kteří máte strach nechávat si bankovky v peněžence (že byste je obratem utratili) nebo vy, kteří celí rozechvělí prohlížíte matrace, zkuste si založit bankovní konto. Jestliže jste studenti tím lépe. Jako takoví totiž můžete požívat mnoha výhod, které pro vás bankovní domy připravily.

Co víš o jaderné energetice?

Koncem loňského roku proběhlo pod názvem Co víš o jaderné energetice? další kolo celostátní soutěže pro studenty středních škol. Zúčastňují se třídní družstva škol, na kterých se v uplynulém půlroce uskutečnily besedy o jaderné energetice. Od jara roku 2000 se více než 1000 takových besed zúčastnilo přes 36 000 studentů a do čtyř kol soutěže se přihlásilo 160 tříčlenných třídních družstev.

Malý kousek k vítězství

V minulém čísle jsme vás seznámili s vítězem ročníku 2002 Soutěže vědeckých a technických projektů studentů středních škol Ondřejem Pejchou a jeho projektem zabývajícím se proměnnou hvězdou v souhvězdí Draka. Ale protože stupně vítězů bývají včetně toho bramborového čtyři a k vítězství chybí často jen pomyslný krůček, představíme vám i další oceněné studenty a jejich projekty z této soutěže podporované energetickou společností ČEZ.

... 1 « 560 561 562 563 564 565 566 » 586 ...

Soutěž / Březen

V lednu a únoru 2024 byl nejúspěšnějším s odpovědí  na soutěžní otázku  Marek Kurfiřt z Českých Budějovic. Napsal: "Jedná se o Kakraparskou jadernou elektrárnu v Indii.
Kritičnost jaderného reaktoru je vlastnost reaktoru udržet štěpnou řetězovou reakci bez vnějšího neutronového zdroje. Na začátku každé kampaně je do reaktoru vloženo více jaderného paliva, než je potřeba k udržení štěpné reakce. Tomuto přebytku se říká zásoba reaktivity a je provozně nezbytná, protože palivo v reaktoru postupně vyhořívá a klesá jeho reaktivita (tj. odchylka od kritického stavu jaderného reaktoru) = efekt který způsobuje postupný útlum štěpné reakce.

Gratulujeme a posíláme dárek a vouchery na Veletrh Ampér. 

V březnu a dubnu můžete soutěžit dál! 

Otázka zní: Co to je sluneční cyklus a v jaké fázi nyní jsme? 

-red-


Souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Opište prosím text z obrázku

Video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

Zdroj: www.Youtube.com

Anketa Třípólu

O čem byste si chtěli přečíst v některém z příštích PDF čísel?

Provoz portálu v letech 2014-2022
podpořila Nadace ČEZ

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

close
detail