Hledání

Zadejte výraz pro vyhledání:   

(2071) Rozhovory » Rozhovor o budoucnosti jaderné energie
Problémy jaderného průmyslu přicházejí zvnějšku. Jaderný průmysl je musí překonat, aby pomohl řešit existenciální hrozbu klimatických změn.
(2072) Bez zařazení » Rozkládající se plasty mohou ničit umělecká díla
Práce konzervátorů uměleckých děl může být jako detektivka. Pomocí pokročilých vědeckých technik analyzují fyzikální a chemické vlastnosti uměleckých děl, probírají historické a archivní dokumenty, aby našli konkrétní zmínky o materiálech nebo technologiích, se kterými umělec pracoval.
(2073) Fyzika a klasická energetika » Rozvoj elektromobility v Česku
Před rokem byla v ČR založená Elektromobilní Platforma. Uspořádala několik konferencí, např. Elektromobilita 2022 ve Fóru Karlín, E-mobilita: Příležitost pro Středovýchodní Evropu, a další.
(2074) Sci-fi » Rurifikace versus urbanizace
Ani ne před třemi desítkami let se objevil termín rurifikace. Jak už tak bývá v podobných situacích zvykem, vymyslel si ho jakýsi novinář, který znal latinu jen natolik, aby se v tomto názvu dotkl podstaty.
(2075) Jaderná fyzika a energetika » Rusko staví další závod na zpracování ochuzeného uranu
Ochuzený uran je produktem z výroby jaderného paliva. Palivo pro většinu současných štěpných jaderných reaktorů se vyrábí z obohaceného uranu, kdy se např.
(2076) Jaderná fyzika a energetika » Rusové ve francouzských stopách
Podíl jaderných zdrojů na celkové výrobě elektřiny dosáhne v Rusku do konce století až 80 procent. Na vědecké konferenci Global 2009 konané počátkem letošního září v Paříži to uvedl šéf Kurčatovova ústavu, akademik Nikolaj Ponomarjov-Stěpnoj.
(2077) Jaderná fyzika a energetika » Rusové vyvíjejí hybridní reaktor, který bude fúzovat i štěpit
Hybridní reaktor kombinuje principy termonukleární fúze a jaderného štěpení. Jeho srdcem bude fúzní reaktor – tokamak, obklopený štěpným reaktorem chlazeným roztavenými solemi. Neutrony, produkované v tokamaku, se budou v zachytávat v blanketu (rozuměj v palivu štěpného reaktoru), kde budou štěpit thorium 232.
(2078) Sci-fi » Růže pro Algernon
Mozek většiny lidí pracuje tak na pět procent své kapacity, a jen opravdoví géniové se dostali s výkonem o kousek dál. Když uvážíte, kolik toho vymysleli Albert Einstein nebo Stephen Hawking, jejichž mozky ...
(2079) Jaderná fyzika a energetika » Rychlé reaktory s uzavřeným cyklem jaderného paliva
Dnešní veřejnost už velmi dobře chápe, že spotřeba uhlovodíkových energetických zdrojů by se měla omezit, protože jejich spalování k získání energie, včetně dopravy, je jedním z největších znečišťovatelů životního prostředí – je zdrojem až 75 % emisí skleníkových plynů.
(2080) Jaderná fyzika a energetika » Rychlé reaktory – budoucnost jaderné energetiky
Na jaře 2013 do Čech zavítala mimořádná osobnost – profesor Georgij Iljič Tošinskij. Profesor Tošinskij patří do nejstarší generace jaderných vědců a celý svůj profesní život věnoval malým jaderným reaktorům.
... 1 « 205 206 207 208 209 210 211 » 294 ...
close
detail