Rubriky

Článků v rubrice: 3097

Odsolování pomocí jaderné energie v arabském regionu

Nedostatek sladké vody je trvalým problémem po celém světě, zejména v arabském regionu, kde omezené přírodní vodní zdroje a rychlý růst populace kladou stále větší požadavek na dodávky. Země v regionu se po desetiletí spoléhaly na tradiční odsolování mořské vody, které je silně závislé na fosilních palivech. S rostoucí poptávkou po energii a obavami ze změny klimatu nyní mnoho zemí zkoumá čistší alternativu. Jaderné odsolování využívá teplo a elektřinu generované v reaktoru k oddělení soli od mořské vody, čímž se snižují emise uhlíku a zároveň se poskytuje stabilní a dlouhodobý zdroj vody.

Ať vám léto hraje do karet

Infocentra energetické společnosti ČEZ návštěvníkům o prázdninách kromě interaktivních prohlídek přinesou i soutěž o unikátní odměnu. Infocentra elektráren Skupiny ČEZ nabízejí zážitky a rozšíření vědomostí ze zajímavého světa energetiky celoročně. Během letních prázdnin ale tradičně spouštějí ještě jednu aktivitu navíc – soutěž o originální dárek. Letošní podtitul soutěže „Ať Vám léto hraje do karet“ dává tušit, že výherci v letošním roce získají společenskou karetní hru – konkrétně kvarteto se zajímavými motivy z oblasti energetiky. Skupina ČEZ provozuje devět infocenter po celé republice, konkrétně v Jihočeském, Středočeském, Ústeckém, Královéhradeckém, Olomouckém a Jihomoravském kraji.

Ochrana technických zařízení a dat během výpadků elektřiny

Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit citlivá elektrická zařízení a digitální data před náhlým přerušením dodávek napájení ze sítě. Rozsah a závažnost těchto výpadků elektřiny byly neobvyklé. Ztráta zhruba 15 gigawattů během pouhých několika sekund způsobila řetězové poruchy v celé evropské síti. Následné dopady, které byly nejcitelněji vnímány ve Španělsku a Portugalsku, zahrnovaly dočasné odstavení železničního systému, stejně jako narušení chodu domácností a kanceláří, když počítače bez varování ztratily napájení. I když je obtížné předpovědět, kdy konkrétně k blackoutu dojde, majitelé domů i firem mohou kontinuálně chránit své vybavení pomocí nepřerušovaného zdroje napájení (UPS). Ať už jde o dočasný pokles napětí nebo rozsáhlý výpadek, UPS dokáže odvrátit ztrátu dat a poškození hardwaru.

V Temelíně testují autonomní drony

V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách. Dron se v tomto případě dokáže samostatně orientovat a vyhodnocovat stav zařízení bez „lidské“ obsluhy i bez podpory satelitní navigace.

Pietro Barabashi a „jeho“ tokamak

Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby. Nepřikrašluje, nazývá věci pravým jménem.  

Řízení obnovitelných zdrojů ČEZ z jednoho místa

Skupina ČEZ otevřela v Málkově u Chomutova moderní dispečerské centrum pro řízení obnovitelných zdrojů energie. Počítá se s tím, že do portfolia výroben ovládaných z jednoho centrálního místa budou v budoucnu patřit nejen fotovoltaické a větrné elektrárny, ale také bateriová úložiště nebo výroba zeleného vodíku.

1 2 3 4 5 6 » 517 ...

Nejnovější články

Odsolování pomocí jaderné energie v arabském regionu

Nedostatek sladké vody je trvalým problémem po celém světě, zejména v arabském regionu, kde omezené přírodní vodní zdroje a rychlý růst populace kladou stále větší požadavek na dodávky.

Ať vám léto hraje do karet

Infocentra energetické společnosti ČEZ návštěvníkům o prázdninách kromě interaktivních prohlídek přinesou i soutěž o unikátní odměnu.

Ochrana technických zařízení a dat během výpadků elektřiny

Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...

V Temelíně testují autonomní drony

V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.

Pietro Barabashi a „jeho“ tokamak

Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail