Recenze

Článků v rubrice: 83

V roce 2025 nemůžete být bez Průřezu mechanikami!

V nakladatelství Odborná edice MatfyzPress vyšla knížka pro každého, kdo potřebuje nejen se naučit, ale i POCHOPIT mechaniku. Publikace „Průřez mechanikami – klasickou, relativistickou i kvantovou“ je zaměřena na studenty prvních ročníků VŠ všech oborů, obsahuje výklady přijatelné pro středoškoláky a je určena především čtenářům – nefyzikům (matematici, chemici, biologové, SŠ učitelé…), kteří primárně nehodlají rozvíjet fyziku dále, ale potřebují jí rozumět ve svém oboru a své praxi. Vysvětluje lehčím slohem základní oblasti mechaniky klasické, relativistické, a informativně i kvantové. Paradoxy relativity jsou rozebrány formou scifi. Velmi užitečná jsou grafická znázornění, základní fyzikální termíny a pojmy, české a mezinárodní normy týkající se fyziky a každý jistě ocení výklad bez potřeby vyšší matematiky. Knížka má rozsah 369 stran. Text je členěn do jedenácti kapitol, obsahuje čtyři dodatky, seznam literatury a rejstřík. Autorem je Doc. Jan Obdržálek, dlouholetý pedagog a vědecký pracovník Ústavu teoretické fyziky Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.

Světový energetický výhled

Vlajková loď Mezinárodní energetické agentury (International Energy Agency, IEA ), sborník Světový energetický výhled publikovaný každoročně od roku 1998, je nejspolehlivějším a nejuznávanějším globálním zdrojem energetických analýz a projekcí. Identifikuje a zkoumá největší trendy v poptávce a nabídce energií, zkoumá energetickou bezpečnost, emise a hospodářský rozvoj. Pokrývá celý energetický systém a používá přístup založený na scénářích, aby dobře zobrazil hlavní volby, jejich důsledky i možné či nepředvídané události, které jsou před námi. Ilustruje také, jak může být vývoj energetického systému ovlivněn změnou klíčových proměnných, včetně energetické politiky přijímané vládami po celém světě. Dokument je nabitý statistikami a názornými grafy jak z oblasti energetických komodit, tak situace jednotlivých regionů.

Oceánský motor

Při pohledu z vesmíru je jasné, že žijeme na modré planetě. Přes svou extrémní slanost, nepředvídatelnou povahu a bezprecedentní vliv na naše počasí je obrovská vodní plocha oceánů životně důležitá pro veškerý život na Zemi. Helen Czerski, britská oceánografka a popularizátorka, strávila svou kariéru studiem oceánu. Ve své nové knize „The Blue Machine: How the Ocean Works“ (W. W. Norton & Company, 2023) zkoumá, jak obrovská masa vody, která obklopuje naši planetu, vytvořila svět, ve kterém dnes žijeme, proč jsou některá místa bohatá na život, zatímco jiná ne, jak se civilizace formovaly kolem oceánských proudů a proč Sluncem ozařovaný oceán funguje jako baterie, která napájí meteorologické systémy Země. V rozhovoru vedeném šéfredaktorem Live Science Alexandrem McNamarou mluví o tom, co pohání tento oceánský motor, přirovnává jej k luxusnímu koktejlu a vysvětluje, co dalšího oceány čeká.

Nejžhavější sen pod Sluncem

Třípól měl tu čest, že byl přímo u křtu nejnovější knihy o jaderné fúzi na českém knižním trhu. Šéfredaktorka Marie Dufková jí byla 3. listopadu kmotrou. Knížku napsal prof. RNDr. Jan Mlynář , PhD., a RNDr. Věra Krajčová, PhD. z fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT. Název „Nejžhavější sen pod Sluncem“ by mohl nezasvěcené knihkupce vést k domněnce, že knížka patří do oddělení erotické literatury, jak trefně poznamenal při křtu na jaderné fakultě odborný redaktor prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc. Podtitul ale vše vysvětlí: Termojaderná fúze a ITER.

Časopis Rozhledy matematicko-fyzikální

Recenzovaný časopis s úžasnou tradicí - letos vychází již 98. ročník! - je zaměřený na středoškolské studenty se zájmem o matematiku, fyziku a informatiku a na jejich profesory, ale i na širokou veřejnost se zájmem o M, F, I. Nyní je nově přístupný v elektronické verzi zdarma všem na adrese rozhledy.jcmf.cz (všechna čísla od roku 2019) a dml.cz (všechna čísla od roku 2005).

Písně lidu fyzikálního (2)

Začátkem minulého roku jsme psali o prvním dílu rozverné publikace Písně lidu fyzikálního (https://www.3pol.cz/cz/rubriky/recenze/2639-pisne-lidu-fyzikalniho). Na Silvestra je ta pravá chvíle nejen si zopakovat prvních 25, ale zapět si i zbrusu nové! Za podpory Jednoty českých matematiků a fyziků vychází druhý díl, písně 26 - 38.  Můžete si je v elektronické podobě zakoupit za baťovských 89 Kč jako elektronickou knihu zde: http://eknihyjedou.cz/pisne_lidu_fyzikalniho_26-38 . Písně na známé popěvky jsou báječnými mnemotechnickými pomůckami na zapamatování různých vzorečků a pouček, tentokrát vedle fyziky hlavně z geometrie - navíc je tam i zákon nabídky a poptávky v praxi.

1 2 3 4 5 6 » 14 ...

Nejnovější články

Farmy s mořskými řasami pro ukládání uhlíku

Nový výzkum ukazuje, že farmy s mořskými řasami ukládají uhlík stejně efektivně jako přírodní pobřežní ekosystémy, což by mohlo být součástí řešení ...

Odsolování pomocí jaderné energie v arabském regionu

Nedostatek sladké vody je trvalým problémem po celém světě, zejména v arabském regionu, kde omezené přírodní vodní zdroje a rychlý růst populace kladou stále větší požadavek na dodávky.

Ať vám léto hraje do karet

Infocentra energetické společnosti ČEZ návštěvníkům o prázdninách kromě interaktivních prohlídek přinesou i soutěž o unikátní odměnu.

Ochrana technických zařízení a dat během výpadků elektřiny

Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...

V Temelíně testují autonomní drony

V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail