Astronomie

Článků v rubrice: 126

Astronomická expedice 2016

Noční nebe v sobě nese náznak tajemna a příslib velkého dobrodružství a poznání. Jaký by však byl smysl nekonečnosti vesmíru, kdyby v něm nebyla alespoň nejmenší částečka hmoty, která by tu nekonečnost a jedinečnost dokázala pochopit? Vesmír byl zrozen a vybízí k obdivu a touze po poznání. A kde jinde lze poznat kosmos plný nekonečných možností než na Astronomické expedici?

Fotogalerie (1)
Neváhejte a přihlašte se na letní astronomickou expedici do Úpice! (Oficiální pozvánka pořadatelů)

Astronomická expedice je letní škola astronomie, která letos proběhne v termínu 22. 7 – 7. 8. 2016. V krásném městečku Úpice v Podkrkonoší, se tato ojedinělá zážitková akce koná již 58. rokem! Kromě pozorování nočního nebe a procházky oblohy křížem krážem je pro „expedičníky“ připraveno i mnoho dalších zajímavostí, experimentů či projektů. Všichni si přijdou na své!

Kdo může přijet

Expedičníky se mohou stát již zkušení pozorovatelé noční oblohy, stejně tak jako úplní začátečníci, a to ve věku od 15 do 26 let. Každý účastník je zařazen podle jeho priorit. Vybírá si mezi skupinami: Měsíční, Meziplanetární hmota, Deep-sky, Digitální astrofotografie, Klasická astrofotografie, Radioastronomie, CCD či skupinou Nováčci. Pokud má účastník širší okruh zájmů, může jeho zkoumání přesáhnout i do více skupin.

Co budeme dělat

Astronomická expedice je jedinečná především díky svému rozsahu. Můžete si vyfotografovat objekty vzdáleného vesmíru či objekty Sluneční soustavy. Pořizovat několikahodinové časosběrné video. Zaznamenávat radiový signál pomocí radioteleskopů. Pomocí CCD čipů zaznamenat jas hvězd, případně i planet okolo nich obíhajících, a tato data zpracovávat pomocí nejmodernějších metod, které se využívají na nejlepších vědeckých pracovištích. Přes den zkoumat aktivitu Slunce a pozorovat dynamické jevy v atmosféře, této nejbližší hvězdy. Kromě nočních aktivit s hvězdami je pro zdokonalení znalostí v oboru astronomie, fyziky, geologie, meteorologie či chemie připravena řada odborných přednášek. Nejmodernějším tématům se pak věnují speciálně zvaní přednášející, z nichž většina patří ke špičkám svého oboru. K pravidelným řečníkům patří například známý popularizátor astronomie Jiří Grygar, Petr Kulhánek z ČVUT, Michla Švanda z Astronomického ústavu AV ČR či Pavel Gabzdyl z Hvězdárny a planetária Brno. Důležitou záležitostí je i sekce experimentů. Velké výbuchy, testování raket vytištěných na 3D tiskárně, tekuté optické kabely – prostě zkoumání světa kolem nás.

Bude  zábava!

Astronomická expedice však není pouze neustálé bádání. Je to i zábava a užívání si léta. Okolní příroda je vhodná pro výlety. Již tradiční je pochod na Sněžku. K dispozici je bazének či volejbalové hřiště. Přímo pod hvězdárnou leží město Úpice.

 

Kdo vás zve

Expedici pořádá Amatérská prohlídka oblohy – sekce ČAS, Hvězdárna v Úpici a Hvězdárna a planetárium Brno. Veškeré informace se dozvíte na webu http://www.expediceupice.cz. Sledovat nás můžete také na https://www.facebook.com/astronomicka.expedice/.  Můžete nás přímo kontaktovat na emailové adrese expedice@astronomie.cz. Zájemci, kteří se chtějí zúčastnit Astronomické expedice, se mohou přihlašovat do 30. dubna 2016 na výše zmíněné internetové adrese.

 

Tak neváhejte a zažijte léto plné hvězd. Zažijte Astronomickou expedici 2016!

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Nové jaderné projekty pro Evropu

Nejen Česká republika, která v právě probíhajícím výběrovém řízení poptává 4 nové jaderné bloky, ale i další evropské země plánují rozvoj jaderné energetiky.

Solární rok 2023

Vývoj solární energetiky v roce 2023 v Česku opět výrazně přidal na rychlosti. Podle dat Solární asociace se postavil téměř 1 gigawatt nových fotovoltaických elektráren (FVE), celkem jich vzniklo skoro 83 000.

Přehled současného stavu SMR ve světě

O  SMR, malých modulárních reaktorech, jsme již psali několikrát. Ze souhrnného materiálu NEA (Jaderné energetické agentury OECD) jsme pro čtenáře Třípólu vybrali přehledy jednotlivých projektů (stav v r.

Co s vysloužilými fotovoltaickými panely, turbínami a bateriemi?

Růst výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie (OZE) a růst počtu elektrických vozidel (EV) je klíčem ke globálnímu snížení závislosti na fosilních palivech, snížení ...

Co nám vodní houby mohou říci o vývoji mozku

Když čtete tyto řádky, pracuje vysoce sofistikovaný biologický stroj – váš mozek. Lidský mozek se skládá z přibližně 86 miliard neuronů a řídí nejen tělesné funkce od vidění ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail