Astronomie

Článků v rubrice: 126

Nový člen Evropské gravitační observatoře

Nizozemská nadace vědeckých výzkumných ústavů, NWO-I, se oficiálně stala třetím členem Evropské gravitační observatoře (EGO) spolu se zakládajícími členy EGO CNRS a INFN. NWO-I řídí Nikhef, nizozemský národní institut pro subatomární fyziku, který již mnoho let přispívá svými zdroji a výzkumníky k experimentu Virgo, jednomu ze tří největších a nejcitlivějších detektorů gravitačních vln na světě.

Fotogalerie (1)
Letecký pohled na systém Virgo (Credit: The Virgo Collaboration)

Virgo znamená panna

EGO, Evropská gravitační observatoř, která se nachází na venkově poblíž Pisy, byla založena 11. prosince 2000 francouzskou veřejnou, vědeckou a technologickou institucí „Centre National de la Recherche Scientifique“ (CNRS) a italskou „Istituto Nazionale di Fisica Nucleare“ (INFN). Konsorcium EGO je institucionálním sídlem gravitačního interferometru Virgo, jednoho ze tří největších a nejcitlivějších detektorů gravitačních vln na světě (společně se dvěma americkými LIGO). Hlavním účelem EGO je zajistit fungování systému Virgo, její údržbu, její provoz a vylepšení, která mají být provedena. Zajišťuje také údržbu související infrastruktury, včetně počítačového centra, podporuje spolupráci v oblasti experimentálního a teoretického výzkumu gravitačních vln v Evropě, prostřednictvím kontaktů mezi vědci a inženýry, šíření a osvětové činnosti a poskytování pokročilých školení pro mladé výzkumníky.

Podrobněji o systému Virgo

Virgo je laserový interferometr se dvěma tříkilometrovými rameny, zkonstruovaný k detekci gravitačních vln, které již 1893 předpověděl Heaviside a 1903 Poincaré, a kterým poskytl správnou interpretaci coby oscilace časoprostoru 1916 Einstein. Tyto vlny jsou generovány mohutnými kosmickými událostmi, jako je sloučení černých děr a hvězd nebo výbuch supernovy. Aby Virgo odhalil nepostřehnutelné deformace časoprostoru způsobené průchodem gravitačních vln, interferometricky měří relativní vzdálenost mezi dvěma testovacími hmotami (zrcadly) zavěšenými na konci svých ramen s přesností menší než tisícina průměru protonu (jedna milióntina miliardtiny metru, 10-18 m), a to díky interferenci dvou laserových paprsků, které se šíří v ultravysokotlakých trubicích podél dvou ramen kolmo na sebe na vzdálenost tří kilometrů.  Virgo je v současné době jedním ze tří největších a nejcitlivějších detektorů gravitačních vln na světě, spolu se dvěma americkými interferometry LIGO, se kterými od roku 2017 spolupracuje.  Pozorování gravitačních vln prováděná společnostmi LIGO a Virgo od roku 2015 předznamenala v gravitační astronomii revoluci ve způsobu, jakým pozorujeme vesmír, srovnatelnou s prvním pozorováním Galilea pomocí jeho dalekohledu.  Virgo Collaboration v současnosti tvoří přibližně 700 členů ze 126 institucí v 15 různých (převážně evropských) zemích.

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Energetická krize a renesance OZE v ČR

Zahájením ruské agrese na Ukrajině v roce 2022 se změnilo mnohé. Jednu z největších změn ale představoval postoj občanů Evropské unie k Rusku jakožto důvěryhodnému dodavateli energetických komodit.

Co bylo před energetickou krizí

Jak už to bývá, při pohledu s určitým odstupem je možné vidět souvislosti minulých událostí lépe než v době, kdy se tyto události odehrávaly.

Modernizace vodních elektráren

Spolehlivější, bezpečnější, ekologičtější, efektivnější, úspornější a připravené na další desetiletí provozu.

Nové jaderné projekty pro Evropu

Nejen Česká republika, která v právě probíhajícím výběrovém řízení poptává 4 nové jaderné bloky, ale i další evropské země plánují rozvoj jaderné energetiky.

Solární rok 2023

Vývoj solární energetiky v roce 2023 v Česku opět výrazně přidal na rychlosti. Podle dat Solární asociace se postavil téměř 1 gigawatt nových fotovoltaických elektráren (FVE), celkem jich vzniklo skoro 83 000.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail