Ochrana technických zařízení a dat během výpadků elektřiny
Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...
Na největší, nejprestižnější a nejtěžší soutěži vědeckých a technických projektů pro středoškoláky na světě INTEL ISEF (International Science and Engineering Fair), pořádané letos v nevadském Reno, obsadili vítězové české národní Soutěže vědeckých a technických projektů středoškolské mládeže, organizované AMAVET, úžasné první místo. Tohoto úspěchu dosáhli navíc v konkurenci více než 1 563 středoškoláků z 57 zemí, kteří do soutěže přihlásili více než 1 200 projektů.
Marek Votroubek, Petr Bubeníček a Jan Král z Gymnázia Aloise Jiráska v Litomyšli vyhráli s projektem EiMSA Robot. Další projekt Obsah antibiotik ve vodě, jehož autorem je Jan Justra z Gymnázia Brno-Řečkovice, získal v oboru ekologie zvláštní cenu National Collegiate Inventors and Innovators Alliance/ The Lemelson Foundation (Národní vysokoškolské sdružení vynálezců a inovátorů/ Lemelsonova nadace). Ceny se udělují za kreativitu, technologickou novost a naději na komerční využití.
AMAVET (Asociace pro mládež, vědu a techniku) organizuje národní soutěž pod záštitou předsedy Akademie věd ČR a za sponzorské podpory energetické společnosti ČEZ (je součástí vzdělávacího programu ČEZ) již 16 let. Soutěže INTEL ISEF se zúčastňuje od roku 2005. Historického úspěchu (vítězství) se pro Českou republiku podařilo dosáhnout již podruhé. (V roce 2005 vyhrála na INTEL ISEV se svým projektem Zuzana Tvarůžková z Kroměříže, o níž jsme jako o talentu psali ve Třetím pólu v březnu 2003 v článku Malý kousek k vítězství.)
Letošní ročník znovu potvrdil, že česká věda nemusí mít o svou budoucnost obavy. Čeští studenti jsou talentovaní a pokud mají podporu, jsou na světových prestižních soutěžích plně konkurenceschopní.
Mezinárodní soutěž INTEL ISEF je v USA pořádána od roku 1950 a její vysokou prestiž i v tomto roce potvrdila účast šesti amerických nositelů Nobelových cen.
The EiMSA Robot
Obsah antibiotik ve vodě
Autor projektu se věnoval stručnému popisu antibiotik a jejich dopadům na životní prostředí. Pomocí modelových roztoků zjišťoval některé vlastnosti antibiotik ve vodě a vypracoval jednoduché instrumentální metody zjištění jejich přítomnosti. Dále zkoumal vliv pH roztoku na rozklad antibiotik pomocí UV. Výsledkem je návrh technického řešení daného problému v praxi.
Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...
V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.
Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.
Skupina ČEZ otevřela v Málkově u Chomutova moderní dispečerské centrum pro řízení obnovitelných zdrojů energie. Počítá se s tím, že do portfolia výroben ovládaných ...
„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.