Astronomie

Článků v rubrice: 111

Vesmír v hrsti

V podkrkonošském městečku Úpice se každý rok koná zvláštní akce – v malém stanovém táboru se na čtrnáct dní zabydlí několik desítek středoškoláků a vysokoškoláků, kteří se v noci dívají na hvězdy a přes den buď vysedávají na nejrůznějších odborných přednáškách, nebo si jednoduše užívají krásného léta.

Fotogalerie (2)
Ilustrační foto

Nejinak tomu bude i v roce 2005, konkrétně od 29. července do 14. srpna. I tentokrát Hvězdárna v Úpici spolu s Hvězdárnou a planetáriem Mikuláše Koperníka v Brně a sdružením Amatérská prohlídka oblohy uspořádají Astronomickou expedici, nyní s podtitulem „Vesmír v hrsti“.
Občas se akci říká také „letní škola astronomie“ – přednášky jsou pro nováčky povinné, stejně jako noční pozorování, ale do školního drilu má zdejší program hodně daleko. Smysl Expedice je jediný: užívat si krásu hvězdné oblohy, zajímavě prožít čtrnáct dní v Podkrkonoší a dozvědět se něco z astronomie. Těm, kteří se na obloze nevyznají, podají pomocnou ruku zkušení vedoucí a lektoři (třeba Jiří Grygar, Marcel Grün, Zdeněk Pokorný, Zdeněk Mikulášek), zkušenější kosmoplavci mohou experimentovat s CCD či webkamerou.
Za účastnický poplatek lehce přes dva tisíce korun dostanete čtyři vydatná jídla denně včetně vydatné půlnoční svačiny. Spát se chodí po druhé hodině ranní, ale často se – už dobrovolně – čeká až na východ Slunce. Spí se ve stanech – vlastních, když chcete mít soukromí, nebo ve hvězdárenských po dvou až třech expedičnících. Přednášky se konají v budově hvězdárny, kde je k dispozici internet a několik počítačů. Řádit můžete na volejbalovém hřišti, Úpicí teče řeka a nedaleko je i koupaliště.
Bereme maximálně osm desítek studentů ve věku od 15 let, kteří se věnují astronomii a především sledování hvězdné oblohy. Pokud to chcete zkusit, pak nás prosím do 1. března 2005 kontaktujte na expedice@hvezdarna.cz. Kdo ví, třeba i vy v srpnu ucítíte vesmír v hrsti.

Jan Píšala
http://expedice.astronomie.cz />

Jan Píšala
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Co nám při prohlížení webu zvedá tlak

Téměř všichni z nás každý den z nejrůznějších důvodů používáme různé webové stránky. Samozřejmě chceme, aby naše uživatelská zkušenost byla pozitivní a pokud možno bezchybná.

Centrum pro testování technologie samořiditelných vozidel

Jaguar Land Rover plánuje spolupracovat s nejrenomovanějšími světovými softwarovými a telekomunikačními společnostmi a firmami zabývajícími se mobilitou na vytvoření tzv.

Chladicí systém ITER

Pro odvod tepla generovaného během provozu tokamaku bude ITER vybaven systémem chladicí vody. Vnitřní povrchy vakuové nádoby (obal a divertor) se musejí chladit na přibližně 240 °C jen několik metrů od plazmatu horkého 150 milionů stupňů.

Zájemci o energetiku mohou poprvé on-line do elektráren ČEZ

Až na dno jaderného reaktoru nebo na vrchol větrné elektrárny! Ani omezení v boji s koronavirem neznamenají stopku návštěvám energetických provozů, alespoň ne těm virtuálním.

Závod o největší větrnou turbínu světa

V současné době probíhá ve světě závod o sestrojení největší větrné turbíny. Odehrává se zejména mezi evropskými, americkými a čínskými výrobci.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail