Astronomie

Článků v rubrice: 111

European Space Agency (ESA) dá milion liber na výzkum nových kosmických baterií

Evropský vesmírný program bude používat speciální radionuklidové baterie. Jejich dodavatelem se stane Národní jaderná laboratoř Spojeného království (The UK’s National Nuclear Laboratory – NNL).

Fotogalerie (1)
Laboratoř PUMA v Sellafieldu: práce v tzv. Glove Box – rukavicové skříni (foto: NNL)

Tradiční solární panely, kterými je vybavena např. vesmírná stanice ISS, ztrácejí rychle své využití s rostoucí vzdáleností od Slunce: Přesněji řečeno, již za dráhou Marsu jsou téměř k nepotřebě. Přitom spolehlivé zásobování elektřinou a teplem je pro vesmírné sondy klíčovou záležitostí. Pomoci může např. radioaktivní izotop americia 241Am, známý zatím hlavně z radionuklidových detektorů kouře a hlásičů požáru.

Americium se dá celkem snadno extrahovat z použitého jaderného paliva. NNL k tomu využije svou novou moderní laboratoř PUMA (Plutonium and Mixed Actinides) v Sellafieldu. Laboratoř je centrem využití jaderných odpadů pomocí prvotřídní technologie, k čemuž zřejmě ESA při výběru dodavatele přihlédla. Na druhou stranu takovýto komerční úspěch je pro NNL významným uznáním jejích kvalit a pro ESA zárukou profesionality dodávky.

Do projektu bude zahrnuta Univerzita v Manchesteru, která nakoupí a instaluje v NNL technické zařízení pro práci s vysoce radioaktivními materiály, které kromě projektu budou moci využívat i další britské univerzity. Nové baterie by se mohly použít i pro přípravný program ESA k robotickému průzkumu Marsu „Mars Robotic Exploration“.

Pozn. redakce: o radionuklidových bateriích a termogenerátorech založených na plutoniu nebo americiu jsme psali v článcích: www.3pol.cz/cz/rubriky/jaderna-energetika/566-jaderna-energetika-ve-vesmiru-elektrina-pro-sondy-kosmicke-lode-a-zakladny-na-planetach3pol.cz/387‑bude‑teplo‑bude‑mars

 


Americium

Americium je radioaktivní kovový prvek stříbřitě bílé až šedavé barvy, připravovaný uměle v jaderných reaktorech. Je sedmým členem z řady aktinoidů, třetím transuranem. Vyzařuje záření alfa a gama, všech 18 izotopů je radioaktivních. 241Am má poločas rozpadu 432,2 let. Americium bylo poprvé připraveno roku 1944 bombardováním 239Pu neutrony v jaderné laboratoři chicagské university a jméno dostalo podle světadílu, kde bylo vyrobeno. Používá se v přesných měřících přístrojích a v detektorech kouře jako zdroj α‑částic nebo γ‑záření. V lékařství se používá při léčbě nádorů štítné žlázy.

Marie Dufková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Co nám při prohlížení webu zvedá tlak

Téměř všichni z nás každý den z nejrůznějších důvodů používáme různé webové stránky. Samozřejmě chceme, aby naše uživatelská zkušenost byla pozitivní a pokud možno bezchybná.

Centrum pro testování technologie samořiditelných vozidel

Jaguar Land Rover plánuje spolupracovat s nejrenomovanějšími světovými softwarovými a telekomunikačními společnostmi a firmami zabývajícími se mobilitou na vytvoření tzv.

Chladicí systém ITER

Pro odvod tepla generovaného během provozu tokamaku bude ITER vybaven systémem chladicí vody. Vnitřní povrchy vakuové nádoby (obal a divertor) se musejí chladit na přibližně 240 °C jen několik metrů od plazmatu horkého 150 milionů stupňů.

Zájemci o energetiku mohou poprvé on-line do elektráren ČEZ

Až na dno jaderného reaktoru nebo na vrchol větrné elektrárny! Ani omezení v boji s koronavirem neznamenají stopku návštěvám energetických provozů, alespoň ne těm virtuálním.

Závod o největší větrnou turbínu světa

V současné době probíhá ve světě závod o sestrojení největší větrné turbíny. Odehrává se zejména mezi evropskými, americkými a čínskými výrobci.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail