Bez zařazení

Článků v rubrice: 365

Překvapivé inovace domácích spotřebičů

Trendy, kterými se budou ubírat domácnosti zítřka, představí ve dnech 4. až 9. září spolu s pokroky v mobilních telekomunikacích, počítačích a televizorech berlínský veletrh IFA 2015. Stále „inteligentnější“ a energeticky úspornější pračky, myčky, chladničky, trouby a varné desky, robotické vysavače i další domácí pomocníky ovládané dotykem, chytrými telefony nebo dokonce i virtuálně, se již s předstihem představily na tiskové konferenci Messe-Berlin uspořádané na Maltě.

Fotogalerie (6)
Pračku Samsung WW 9000 lze ovládat dotykovým displejem, tabletem, nebo smartphonem (foto autor)

Zásadním průlom do vývoje domácí techniky naznačují pračky s automatickými dávkovači chemie a bezřemínkovým elektropohonem, sušičky prádla vybavené tepelnými čerpadly, vysavače a akumulátorové přístroje s miniaturními reluktančními elektromotorky. Překvapují i moderní chladničky bez kompresoru, který nahrazuje destička na bázi Peltiérova jevu. A také virtuální obsluha kuchyňské techniky bez tlačítek a knoflíků...

Nové trendy ve vývoji praček a sušiček prádla

Díky inteligentní senzorové automatice, vylepšeným bubnům s přímým pohonem, perforaci, vytvářející na jejich stěnách až tisíc mikropolštářků šetřících prádlo a 3D sprchování včetně vhánění bublin „Ecco Bubble“, se podařilo snížit spotřebu elektřiny na prací cyklus na hranici 1 kWh, a spotřebu vody 40 litrů. Energetické štítky se tak dostaly k hodnotě A+++!

Na snížení spotřeby energie a „ztišení“ chodu se u nastupující série praček a sušiček Siemens podílejí asynchronní frekvenčně řízené motory iQdrive, zbavené problémů s obrušováním uhlíků. Dávkování chemie optimalizují systémy TwinDos, iDos, Auto-Dispens, ProDose aj. Programátory pamatují na možnost zbavit prádlo jakýchkoliv druhů skvrn a znečištění. Aquasenzory regulují odpouštění odpadní vody a umožňují do nedávna nemožné, jako např. vyprat a naimpregnovat outdoorové oblečení.

Další zjednodušení obsluhy a úsporu času na vyprání dokumentoval na tiskové konferenci čínský výrobce Hairer se svou pračkou Dual-Drum vybavenou dvěma synchronně, a podle potřeby i samostatně pracujícími bubny. Horním pro 3 kg bílého a jemného prádla, dolním pro 7 kg ložního a barevného prádla. Poprvé na světě se zde programování usnadňuje na dotykovém inteligentním displeji tahem prstů jako u smartphonů, takže se pračka obejde bez obvyklých tlačítkových nebo knoflíkových voličů.

Sušičky Siemens zrychlily sušení na pouhých 17 minut na vložený kilogram prádla a kromě tepelných čerpadel jsou vybavovány bezúdržbovými samočistícími kondenzátory. Díky sdruženým senzorům vlhkosti prádla dokáží vysušit prádlo podle potřeby uživatele tak, že se dá ukládat do skříně bez žehlení.

Inovace chladniček

Zatímco Samsung, Liebherr a LG-Electronic se rozhodly urychlit přístup k potravinám systémem zdvojených dvířek „Door in Door“ a snížily tím ztráty chladu, Haier na Maltě představil zcela nové řešení vracející se k mrazničkovým zásuvkám. Vystavený čtyřdveřový prototyp ukládá potraviny do teleskopicky lehce výsuvných zásuvek. V každé z nich lze ale nastavit požadovanou teplotu v rozmezí od +5°C do -20°C. Systém MultiAirflow udržuje nastavené teploty prakticky bez výkyvů i při delším otevření dveří. Vlnovitý profil dna zásuvek zamezuje kontaktu potravin s kondenzovanou vodou. Tvorbu námrazy, stejně jako u klasických chladniček, odstraňují systémy Low Frost a odmrazování NoFrost tak, aby se netvořila ani na uložených potravinách a prodlužila se tak jejich životnost.

Zásuvky „MyZone“ umožňují zvolit tři různé funkce: „chiller“ s 0°C pro maso a ryby, „Defrost“ pro udržení a natavení hluboko zmražených potravin, a „QuickCool“ pro rychlé ochlazení nápojů.

V technicky „revoluční“ vystavené vinotéce použil Haier v roli chladicího agregátu místo elektromotorem poháněného kompresoru, jehož vibrace nepříjemně ovlivňují kvalitu uloženého vína, ke chlazení na boku skříně destičku s Peltiérovým článkem o příkonu pouhých 50 W.

Vysavače Dyson s pásovým pojezdem a revolučními elektromotory i akumulátory

Po ventilátoru bez lopatek, který na Maltě představil neúnavný konstruktér James Dyson ve vylepšeném provedení V-6, přináší tato britská značka do bezsáčkových podlahových i ručních akumulátorových vysavačů principiálně zásadní novinky. Nová generace vysavačů Dyson disponuje mikroprocesorem řízenými tzv. reluktančními elektromotory bez měděného vinutí, které díky rychlým snímačům vzájemné polohy rotoru a statoru dosahují neuvěřitelných 110 000 ot./min. To umožňuje významné zmenšení sacího agregátu. Zminiaturizovaly se i cyklony odlučující prach.

Ruční vysavač budou disponovat revolučními lithium-ionovými akumulátory „Sakti3“ s tuhým elektrolytem a při stejné hmotnosti prakticky dvojnásobnou kapacitou. Jako novinka se prakticky představil i podlahový bezsáčkový vysavač DC52 s typickým Dysonovým kulovým podvozkem, a univerzální tyčový akumulátorový vysavač Dyson V-6, který vystačí s miniaturním reluktančním elektromotorem o výkonu 45 W. Výkon však lze krátkodobě zvýšit až na 100 W. Dvacetiminutové nabíjení baterie přitom vystačí na třiapůlhodinový provoz. V příslušenství nechybí kombinované hubice, motorizované kartáče a soupravy pro čištění schodů nebo automobilu.

Trumfem Dysona byly také robotické vysavače „360 Eye“, které pojezdová kola nahradily přesně řízenými miniaturními pásovými podvozky; ty bez problémů překonají práh dveří, volně ležící přívodní kabel nebo třeba okraje tlustých koberců. Orientují se do kruhu otočnou kamerou (30 snímků/s) a překážkám se vyhýbají s milimetrovou přesností.

Grundig představil virtuálním optické ovládání kuchyně

Na příkladu kuchyňského koutu s varnou deskou, digestoří a vestavěnou myčkou, představil „znovuzrozený“ Grundig (dříve spíše známý jako skvělý výrobce radiopřijímačů, magnetofonů a televizorů) revoluční virtuální rozhraní VUX (Virtual User eXperience) s projekcí dotykových ovladačů na varnou desku nebo stůl, do něhož je vestavěna. Digitální systém propojující projektor a videokameru, umístěné např. na digestoři nad stolem, sleduje postavení nádob na varné desce a umožňuje nastavení teploty a kontrolu zón pohybem prstů na promítaných lištách, stupnicích a ploškách. Systém kromě kontroly vaření stejným způsobem umožňuje i ovládání myčky nádobí a v budoucnu i dalších spotřebičů v jejím okruhu.

Trh s tzv. malou domácí technikou má letos vzrůst o 4 procenta

Prozradil to ředitel Small Domestic Appliance GfK Jürgen Boyny. Podle něj už nepůjde jen o kuchyňské roboty, mixéry, žehličky a kávovary, ale také o mobilní myčky oken, čističe bazénů, masážní automaty, dávkovače jídla pro krmení domácích miláčků a možná i o samočinně navigované dróny pro dodávku pošty a nákupů z internetových obchodů. Odpovídala tomu nabídka novinek vystavující společnosti Kärcher, která kromě pokročilého typu vodních vysavačů a parních čističů podlah zaujala především minivysavačem na čištění oken, zrcadel a skleněných ploch, který včetně Li-Ion akumulátoru neváží více než 0,6 kg.

Jan Tůma
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Co nám při prohlížení webu zvedá tlak

Téměř všichni z nás každý den z nejrůznějších důvodů používáme různé webové stránky. Samozřejmě chceme, aby naše uživatelská zkušenost byla pozitivní a pokud možno bezchybná.

Centrum pro testování technologie samořiditelných vozidel

Jaguar Land Rover plánuje spolupracovat s nejrenomovanějšími světovými softwarovými a telekomunikačními společnostmi a firmami zabývajícími se mobilitou na vytvoření tzv.

Chladicí systém ITER

Pro odvod tepla generovaného během provozu tokamaku bude ITER vybaven systémem chladicí vody. Vnitřní povrchy vakuové nádoby (obal a divertor) se musejí chladit na přibližně 240 °C jen několik metrů od plazmatu horkého 150 milionů stupňů.

Zájemci o energetiku mohou poprvé on-line do elektráren ČEZ

Až na dno jaderného reaktoru nebo na vrchol větrné elektrárny! Ani omezení v boji s koronavirem neznamenají stopku návštěvám energetických provozů, alespoň ne těm virtuálním.

Závod o největší větrnou turbínu světa

V současné době probíhá ve světě závod o sestrojení největší větrné turbíny. Odehrává se zejména mezi evropskými, americkými a čínskými výrobci.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail