Bez zařazení

Článků v rubrice: 365

Letadlo s fúzním pohonem

Pokud se vám zdá, že letectví se poslední dobou moc nevyvíjí, posuďte futuristické vize španělského průmyslového designéra Oscara Viñalse. Provokují, stejně jako jejich autor. Ale není Viñals ve skutečnosti pragmatický vizionář? Specializuje se totiž na scénáře „co když to půjde?“. Flash Falcon je jeho koncept tryskáče poháněného přenosným fúzním reaktorem. Takovou technologii sice ještě nemáme, ale „co když?“ Všechny jeho kreace najdete na stránce https://www.behance.net/ovisdesign.

Fotogalerie (4)
Fúzí poháněné letadlo podle vize španělského průmyslového designéra Oscara Viñalse (Credit Oscar Viñals)

Flash Falcon počítá s malým fúzním reaktorem, který by vyráběl elektřinu pro neskutečně silný elektricko-spalovací motor (electric-combustion – EC – engine). Vztlak by generovaly supravodivé ventilátory spolu se speciální spalovací komorou. Motor by byl dostatečně silný pro kolmý start i přistání. V letové výšce by snadno dosáhl rychlosti 3 Ma (3× rychlejší než zvuk). To byste byli z Paříže v New Yorku za tři hodiny.

Technické parametry

Flash Falcon by na dvou palubách uvezl 250 pasažérů. Jeho křídla by byla flexibilní, mohla by měnit úhel vzhledem k trupu letadla. Navíc by měla speciální „podkřídla“ podpírající váhu křídel a motorů když letadlo stojí na zemi. Rozšířený výhled by pilotům v kokpitu poskytla holografická okna – vzhledem ke tvaru letadla by totiž normální výhled byl omezen.

Projekt předpokládá využití Sound Boom Eraser System – systému, který utlumí hluk generovaný při proražení zvukové bariéry. EC motor dokáže své výfukové plyny směrovat dopředu, dozadu či do stran, sám se může do stran nebo v předozadní ose naklánět až o 10° až 20° tak, aby v průběhu manévrů, vzletu a přistání stabilizoval letadlo.

Letadlo prakticky bez paliva

Fúzní zdroj potřebuje jen nepatrné množství paliva, motor tedy může pohánět letadlo celá léta. Reaktor bude umístěn v zadní části letadla, která bude nezničitelná, vyrobená z nejodolnějších a nejlehčích materiálů 21. století.

Oscar Viñals je autorem i dalších projektů: Sky Whale (Nebeská velryba), letadla pro 755 pasažérů a Giga Bay, obrovského nákladního letadla s 2 303 m3 prostoru a nosností 220 tun. Doporučujeme se podívat na https://www.behance.net/ovisdesign

Podle Discovery News

Marie Dufková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Co nám při prohlížení webu zvedá tlak

Téměř všichni z nás každý den z nejrůznějších důvodů používáme různé webové stránky. Samozřejmě chceme, aby naše uživatelská zkušenost byla pozitivní a pokud možno bezchybná.

Centrum pro testování technologie samořiditelných vozidel

Jaguar Land Rover plánuje spolupracovat s nejrenomovanějšími světovými softwarovými a telekomunikačními společnostmi a firmami zabývajícími se mobilitou na vytvoření tzv.

Chladicí systém ITER

Pro odvod tepla generovaného během provozu tokamaku bude ITER vybaven systémem chladicí vody. Vnitřní povrchy vakuové nádoby (obal a divertor) se musejí chladit na přibližně 240 °C jen několik metrů od plazmatu horkého 150 milionů stupňů.

Zájemci o energetiku mohou poprvé on-line do elektráren ČEZ

Až na dno jaderného reaktoru nebo na vrchol větrné elektrárny! Ani omezení v boji s koronavirem neznamenají stopku návštěvám energetických provozů, alespoň ne těm virtuálním.

Závod o největší větrnou turbínu světa

V současné době probíhá ve světě závod o sestrojení největší větrné turbíny. Odehrává se zejména mezi evropskými, americkými a čínskými výrobci.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail