Bez zařazení

Článků v rubrice: 443

Letadlo s fúzním pohonem

Pokud se vám zdá, že letectví se poslední dobou moc nevyvíjí, posuďte futuristické vize španělského průmyslového designéra Oscara Viñalse. Provokují, stejně jako jejich autor. Ale není Viñals ve skutečnosti pragmatický vizionář? Specializuje se totiž na scénáře „co když to půjde?“. Flash Falcon je jeho koncept tryskáče poháněného přenosným fúzním reaktorem. Takovou technologii sice ještě nemáme, ale „co když?“ Všechny jeho kreace najdete na stránce https://www.behance.net/ovisdesign.

Fotogalerie (4)
Fúzí poháněné letadlo podle vize španělského průmyslového designéra Oscara Viñalse (Credit Oscar Viñals)

Flash Falcon počítá s malým fúzním reaktorem, který by vyráběl elektřinu pro neskutečně silný elektricko-spalovací motor (electric-combustion – EC – engine). Vztlak by generovaly supravodivé ventilátory spolu se speciální spalovací komorou. Motor by byl dostatečně silný pro kolmý start i přistání. V letové výšce by snadno dosáhl rychlosti 3 Ma (3× rychlejší než zvuk). To byste byli z Paříže v New Yorku za tři hodiny.

Technické parametry

Flash Falcon by na dvou palubách uvezl 250 pasažérů. Jeho křídla by byla flexibilní, mohla by měnit úhel vzhledem k trupu letadla. Navíc by měla speciální „podkřídla“ podpírající váhu křídel a motorů když letadlo stojí na zemi. Rozšířený výhled by pilotům v kokpitu poskytla holografická okna – vzhledem ke tvaru letadla by totiž normální výhled byl omezen.

Projekt předpokládá využití Sound Boom Eraser System – systému, který utlumí hluk generovaný při proražení zvukové bariéry. EC motor dokáže své výfukové plyny směrovat dopředu, dozadu či do stran, sám se může do stran nebo v předozadní ose naklánět až o 10° až 20° tak, aby v průběhu manévrů, vzletu a přistání stabilizoval letadlo.

Letadlo prakticky bez paliva

Fúzní zdroj potřebuje jen nepatrné množství paliva, motor tedy může pohánět letadlo celá léta. Reaktor bude umístěn v zadní části letadla, která bude nezničitelná, vyrobená z nejodolnějších a nejlehčích materiálů 21. století.

Oscar Viñals je autorem i dalších projektů: Sky Whale (Nebeská velryba), letadla pro 755 pasažérů a Giga Bay, obrovského nákladního letadla s 2 303 m3 prostoru a nosností 220 tun. Doporučujeme se podívat na https://www.behance.net/ovisdesign

Podle Discovery News

Marie Dufková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Farmy s mořskými řasami pro ukládání uhlíku

Nový výzkum ukazuje, že farmy s mořskými řasami ukládají uhlík stejně efektivně jako přírodní pobřežní ekosystémy, což by mohlo být součástí řešení ...

Odsolování pomocí jaderné energie v arabském regionu

Nedostatek sladké vody je trvalým problémem po celém světě, zejména v arabském regionu, kde omezené přírodní vodní zdroje a rychlý růst populace kladou stále větší požadavek na dodávky.

Ať vám léto hraje do karet

Infocentra energetické společnosti ČEZ návštěvníkům o prázdninách kromě interaktivních prohlídek přinesou i soutěž o unikátní odměnu.

Ochrana technických zařízení a dat během výpadků elektřiny

Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...

V Temelíně testují autonomní drony

V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail