Bez zařazení

Článků v rubrice: 409

Rentgenují tři kilometry pod hladinou

Jak kontrolovat stav potrubí uloženého kilometry hluboko pod hladinou moře? V principu stejně, jako když lékaři používají rentgen ke zjištění zlomeniny kosti. Technici sledující mikroskopické praskliny a korozi na podvodním potrubí využívají podobnou technologii.

Rentgenová defektoskopie se využívá ke kontrolám tuhých struktur a mechanických částí již desítky let. Avšak přenášet vzorky podmořského potrubí do laboratoře by byl titánský úkol. Potrubí je navíc často umístěno v hloubce okolo tří kilometrů pod hladinou oceánu, kde tlak může dosahovat až 300 atmosfér (více než 30 MPa). Slunce do této hloubky, tzv. batypelagické zóny, nepronikne, a teploty se zde pohybují okolo čtyř stupňů Celsia.

Zapouzdřený rentgen

Technici v GE Healthcare, GE Oil & Gas, Oceaneering a BP se rozhodli podívat se na problém jinak. Rozebrali lékařský rentgenový detektor, skládající se z křehkého kusu skla o velikosti počítačového monitoru a choulostivé elektroniky, a zasadili ho do odolné schránky, která ho má chránit před mořskou vodou a tlakem. „Vše, co by obsahovalo vzduch, by tlak vody rozmačkal,” vysvětluje Scoville.

 

Detektor s upravenou konfigurací umístili do většího přístroje připevněného k hlubinné ponorné soupravě. Souprava se „připoutá“ k potrubí, projede po celé jeho délce a v každém kroku pořídí rentgenové snímky. „Rentgen nám umožňuje nahlédnout tam, kam nevidíme. Ať už jde o malý či katastrofální únik, můžeme mu, doufejme zabránit. V ideálním případě se nám podaří získat údaje o každém potrubí ve vodě,” říká strojní technička Karen Southwicková.

Podmořský rentgenový detektor obstál v laboratorních testech a mohl by se brzy dostat do chladných, tmavých hlubin, kde bude dohlížet na statisíce kilometrů potrubí.

Video znázorňující, jak takový detektor funguje:

 

Podmořský rentgen
Jak kontrolovat stav potrubí uloženého kilometry hluboko pod hladinou moře? Tak jako radiologové používajírentgen k odhalení zlomených kostí v těle, mohou technici využít podobné technologie ke sledování mikroskopických prasklin a korozí na podvodním potrubí. Vývoj a zkoušky zařízení odolného pro podmínky i 3 km pod hladinou moře vyzkoušeli technici GE.

 

 

 

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Energetická krize a renesance OZE v ČR

Zahájením ruské agrese na Ukrajině v roce 2022 se změnilo mnohé. Jednu z největších změn ale představoval postoj občanů Evropské unie k Rusku jakožto důvěryhodnému dodavateli energetických komodit.

Co bylo před energetickou krizí

Jak už to bývá, při pohledu s určitým odstupem je možné vidět souvislosti minulých událostí lépe než v době, kdy se tyto události odehrávaly.

Modernizace vodních elektráren

Spolehlivější, bezpečnější, ekologičtější, efektivnější, úspornější a připravené na další desetiletí provozu.

Nové jaderné projekty pro Evropu

Nejen Česká republika, která v právě probíhajícím výběrovém řízení poptává 4 nové jaderné bloky, ale i další evropské země plánují rozvoj jaderné energetiky.

Solární rok 2023

Vývoj solární energetiky v roce 2023 v Česku opět výrazně přidal na rychlosti. Podle dat Solární asociace se postavil téměř 1 gigawatt nových fotovoltaických elektráren (FVE), celkem jich vzniklo skoro 83 000.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail