Bez zařazení

Článků v rubrice: 365

Vzducholodě zase v módě

Nízká spotřeba energie je jednou z hlavních předností vzducholodí, která je v opakujících se vlnách vynáší do zorného pole zájmu odborníků i laiků. A výhod je víc. Pentagon a NASA nyní oznámily, že se částkou 35 milionů dolarů připojují k podpoře vývoje nové vzducholodě, na níž pracuje společnost Worldwide Aeros Systems. Ta sídlí v městě Montebello v jižní části Los Angeles a zaměstnává asi 100 lidí.

Fotogalerie (4)
Společnost Aeros navrhuje pro vzducholoď nejen vojenské využití, ale i nasazení při dopravě materiálu při výstavbě produktovodů v těžce přístupných místech (foto: Worldwide Aeros Corp.)

Stříbrný doutníkový tvar nového neobvykle řešeného dopravního prostředku pro pohyb ve vzduchu tak trochu připomíná létající těleso vědeckofantastických filmů z 50. let minulého století. Prototyp stroje je zatím umístěn v obrovském hangáru firmy Worldwide Aeros Systems na bývalé vojenské základně v Tustinu v jižní části aglomerace Los Angeles, kde se zřejmě rodí nová řešení letadel budoucnosti.

Sedmdesát metrů dlouhá vzducholoď má při svém budoucím komerčním využití unést 66 tun nákladu. Projektanti postavili zatím její prototyp o hmotnosti 16 tun, který nazvali Pelican (Pelikán). Doufají, že se jejich vzdušné plavidlo bude i přes svou hmotnost pohybovat stejně dokonale, jako jeho jmenovec z ptačí říše.

Základem konstrukce, která některým novinářům připomíná velrybu, je lehká pevná hliníková kostra s uhlíkovými vlákny potažená známou plastickou fólií Mylar. Uvnitř jsou umístěny nádrže naplněné nosným nehořlavým heliem. Nové konstrukční řešení umožňuje pumpovat helium nejen z nádrží do tlakových zásobníků z kompozitních materiálů, ale i zpět – podle směru čerpání pak plavidlo klesá nebo stoupá.

Začátek globálního řešení

„Svislý start je začátek globálního dopravního řešení snad pro příštích 100 let," uvedl novinářům listu Los Angeles Times vynálezce, hlavní inženýr, zakladatel a generální ředitel firmy Igor Pasternak. který během posledních 25 let vytvořil špičkovou technologii ve vývoji a výrobě vzducholodí a aerostatů. Své odvážné vize začal tento Ukrajinec realizovat od roku 1993, kdy se natrvalo přestěhoval do USA.

Armáda si od Pelikána i od dalších vzducholodí slibuje, že jí umožní efektivně dopravovat náklady po celém světě. Nebude potřebovat startovací ani přistávací dráhy, popř. pozemní personál, což je výhodné zejména při transportu nákladů do těžko přístupných míst. Prestižní americká agentura DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) nyní podporuje vývoj vzducholodě pro přepravu nákladu o hmotnosti více než 500 tun na vzdálenost tisíce kilometrů. Spotřeba paliva by přitom měla být o dvě třetiny menší, než dnes u konvenčního letadla.

Společnost Worldwide Aeros Systems uvádí, že ji financují nejen armádní, ale i jiné, především privátní zdroje. Prodává například i upoutané balony vybavené vysoce kvalitními monitorovacími systémy, které pomáhají bezpečnostním agenturám v různých zemích plnit nejnáročnější zadání.

Karel Sedláček
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Co nám při prohlížení webu zvedá tlak

Téměř všichni z nás každý den z nejrůznějších důvodů používáme různé webové stránky. Samozřejmě chceme, aby naše uživatelská zkušenost byla pozitivní a pokud možno bezchybná.

Centrum pro testování technologie samořiditelných vozidel

Jaguar Land Rover plánuje spolupracovat s nejrenomovanějšími světovými softwarovými a telekomunikačními společnostmi a firmami zabývajícími se mobilitou na vytvoření tzv.

Chladicí systém ITER

Pro odvod tepla generovaného během provozu tokamaku bude ITER vybaven systémem chladicí vody. Vnitřní povrchy vakuové nádoby (obal a divertor) se musejí chladit na přibližně 240 °C jen několik metrů od plazmatu horkého 150 milionů stupňů.

Zájemci o energetiku mohou poprvé on-line do elektráren ČEZ

Až na dno jaderného reaktoru nebo na vrchol větrné elektrárny! Ani omezení v boji s koronavirem neznamenají stopku návštěvám energetických provozů, alespoň ne těm virtuálním.

Závod o největší větrnou turbínu světa

V současné době probíhá ve světě závod o sestrojení největší větrné turbíny. Odehrává se zejména mezi evropskými, americkými a čínskými výrobci.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail