Bez zařazení

Článků v rubrice: 409

Obrazovky i svíticí papír

Nová technologie OLED – organické LED (Organic Light Emitting Diodes) – je tady. O co jde? O diody tenké jako papír, které je možné různě ohýbat. Je jasné, že možnosti využití takové technologie jsou nebetyčné…

Fotogalerie (5)
OLED je tenký a pružný

Papíry a látky
Společnost GE, která OLED ve svých výzkumných střediscích vyvíjí, oslovila studenty průmyslového designu z Uměleckoprůmyslové školy v americkém Clevelandu, aby se pokusili představit si, jakým způsobem by bylo možné tuto technologii uvést do každodenního života. První semestr semináře se zaměřil na výzkum, myšlenky a koncepty, druhý na modelování, výrobu prototypů a finální produktová doporučení. Studenti představili stovky konceptů, jejichž využitelnost se nyní testuje v Globálním výzkumném středisku GE v Niskayuni ve státu New York. Z aplikací stojí za zmínku podsvícení regálů do obchodů, ohebné reklamní panely, nasvícení schodů, svítící tapety či využití v reflexních vestách pro záchranáře.

První komerční produkty OLED mají být na trhu koncem roku 2010 nebo v roce 2011. Již v prosinci 2008 tým z Globálního výzkumného střediska představil první vánoční stromeček osvícený technologií OLED, vloni vyrobil první lisované OLED osvětlení. Proces výroby jde přirovnat k výrobě papíru a považuje se za klíčový faktor pro komerční uvedení této technologie.

Obrazovky
Jako papír tenké jsou i OLED panely použité jako televizní obrazovky. Japonská společnost Sony chce uvést ultratenké televizory založené na technologii OLED na evropský trh ještě v roce 2009. Výrobce začal prodávat televizory s touto technologií v Japonsku ke konci minulého roku a na americkém trhu počátkem letošního roku. Model s úhlopříčkou 28 cm, který je široký jen tři milimetry, se v Japonsku prodává za 300 000 jenů (téměř 30 000 korun). Panely pracující s OLED technologií nepotřebují žádné podsvícení jako LCD obrazovky. Díky tomu jsou energeticky úspornější. Systémy nabízejí velmi jasný a stabilní obraz s vyváženým jasem. Jejich výroba má být levná.

Jak to funguje
Tenký organický materiál je vložený mezi dvě elektrody. Vloženo je několik vrstev: vrstva vypuzující díry, přenášející díry, vyzařovací vrstva a vrstva přenášející elektrony. Když přivedeme napětí, jsou vyvolány kladné a záporné náboje, které se spojují ve vyzařovací vrstvě, a tím produkují světlo. Základním materiálem je Polyphenylenevinylen (R-PPV), popř. Polyfluoren (PF). Tyto dva se používají pro samotné emisní (svítící) buňky. Oba materiály je možné doslova „tisknout“ na základní elektrodu (obvykle na katodu), poté je překrýt ještě Polyanilinem popř. Polyethylenedioxythiophinem (vrstva pro přenos „děr“) a překrýt to vše anodou a krycím sklem, případně průhledným plastem. Tyto materiály jsou stále pružné, a tak není vůbec žádný problém vyrobit ohebný displej, který se dá srolovat. Televize by pak mohla být ve formě klasického plátna na stěnu místnosti, které se dá v případě potřeby skrýt.

Diodky svítí různými barvami. V případě použití jako obrazovky je každý pixel složen ze tří subpixelů (červený, zelený a modrý). Pokud jsou tyto subpixely dostatečně malé, lidské oko si je spojí a vznikne tím výsledná barva. Stačí na katodu a anodu přivést napětí od 2-10 V a jeden subpixel začne svítit.

Samotné organické emitory jsou napájeny z kovové katody, přes vodivou vrstvu (vrstva pro přenos elektronů); ta je zde pouze pro to, aby se napětí dostalo ke správnému subpixelu. Z druhé strany je anoda, v které se vytvářejí elektronové díry, které jsou přenášeny přes speciální organickou vrstvu až do jednotlivých subpixelů (organické emitory). Elektrony tedy proudí z katody do vodivé vrstvy, poté do samotného organického materiálu, který tímto emituje fotony (svítí) o specifické vlnové délce (barvě).

Výhody a nevýhody
Výhodou OLED displeje nebo OLED papíru (látky) je i to, že není problém vyrobit displej průhledný, zrcadlový apod. Záleží jen na tom, na jaký materiál nanesete organickou vrstvu. Pokud to bude průhledná fólie, bude i displej průhledný. Pokud se nanese na lesklou hliníkovou fólii, popř. jiný lesklý materiál, bude ve vypnutém stavu sloužit jako perfektní zrcadlo. Další výhodou je, že černá barva je opravdu černá – není-li na pixelu žádné napětí, nesvítí.

Mezi nejzásadnější nevýhody patří životnost, která není pro všechny barvy stejná. Modrá barva začne ztrácet na intenzitě již za 1 000 hodin, životnost zelené je asi 10 000 hodin a červené přibližně 30 000 hodin.


Videoklip o studentských návrzích najdete jako video na: http://www.youtube.com/watch?v=HDmhA-9_6AI&feature=player_embedded

Vánoční stromeček OLED najdete na: http://www.gereports.com/holiday-cheer-our-colorfully-lit-gift-to-you

Další info např. na: http://www.svethardware.cz/art_doc-42FA841C86228B0CC1257212004EB5B4.html

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Energetická krize a renesance OZE v ČR

Zahájením ruské agrese na Ukrajině v roce 2022 se změnilo mnohé. Jednu z největších změn ale představoval postoj občanů Evropské unie k Rusku jakožto důvěryhodnému dodavateli energetických komodit.

Co bylo před energetickou krizí

Jak už to bývá, při pohledu s určitým odstupem je možné vidět souvislosti minulých událostí lépe než v době, kdy se tyto události odehrávaly.

Modernizace vodních elektráren

Spolehlivější, bezpečnější, ekologičtější, efektivnější, úspornější a připravené na další desetiletí provozu.

Nové jaderné projekty pro Evropu

Nejen Česká republika, která v právě probíhajícím výběrovém řízení poptává 4 nové jaderné bloky, ale i další evropské země plánují rozvoj jaderné energetiky.

Solární rok 2023

Vývoj solární energetiky v roce 2023 v Česku opět výrazně přidal na rychlosti. Podle dat Solární asociace se postavil téměř 1 gigawatt nových fotovoltaických elektráren (FVE), celkem jich vzniklo skoro 83 000.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail