Bez zařazení

Článků v rubrice: 409

Papírový mobil na jedno použití

Zatímco mobilní telefony v Evropě jsou stále „nadupanější“ a nejnovější modely budou kombinací telefonu, diskmena, radia a televize s kamerou, Američané kráčejí opačným směrem. Stále větší oblibu si získávají papírové nebo plastové mobilní telefony na jedno použití.

Fotogalerie (2)
Papírový mobil v rozloženém stavu

Firma Altschul během jednoho roku prodala papírové mobily za 100 miliónů dolarů. Ploché přístroje této firmy o rozměrech 5x8 cm jsou bez displeje,stačí k jedné hodině hovoru a nelze jimi přijímat hovory.

Telefonek firmy Hop-s On už disponuje hlasovým vytáčením a prodává se s miniaturním mikrofonem a sluchátkem. Je z plastu a firma ho představila jako „recyklovatelný“ telefon.

Tyto přístroje se prodávají za cenu 30 dolarů, popř. za cenu nižší. Některé firmy k nim prodávají i obdobu našich předplacených kupónů, miniaturní baterie, které kontrolují počet provolaných minut. Po vyčerpání se baterie vymění za novou. Žádný z těchto papírových mobilů nemá displej ani klávesnici. Pouze dvě tlačítka, kterými se přístroj zapíná a vypíná.

Levně a jednoduše
Úspěch těchto primitivních telefonů v USA má několik příčin. V Americe mizí telefonní budky, takže vlastnit mobil se tam stává nutností. Vzhledem k odlišnosti sítí tu většinou nemohou cizinci používat své vlastní telefony, takže jsou nuceni si nějaký přístroj koupit. Telefony poslední generace jsou na nějaké krátkodobé použití drahé, stojí okolo pěti set dolarů. Tato cena však neláká ani obyčejné Američany. Ty navíc odrazuje i složité ovládání dražších přístrojů. K posílání textových zpráv používají léta pagery, které jsou velmi rozšířené, nosí je u sebe i školní děti. Hodinový kredit u tzv. recyklovatelných mobilů stojí do deseti dolarů, takže minuta hovoru kamkoli vychází na pouhých pět korun.

FBI znepokojena
Američané jsou sice spokojeni, ale znepokojena je FBI. Papírové telefony není možné zatím monitorovat, protože jejich uživatelé jsou anonymní stejně jako u nás uživatelé telefonních sad s předplacenými kartami. Po teroristických útocích tuhle skutečnost kritizoval americký ministr spravedlnosti. Prodejci proto začali jména a adresy svých zákazníků registrovat.

Papírová budoucnost
Vynálezkyní papírového telefonu je čtyřicetiletá Randice-Lisa Altschul. Vlastní několik patentů, např. i na papírový laptop či telefon v kreditní kartě. Za cenu běžné knihy by měl tak být k dostání počítač a telefon by se stal praktickým doplňkem americké peněženky.

Marie Dufková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Energetická krize a renesance OZE v ČR

Zahájením ruské agrese na Ukrajině v roce 2022 se změnilo mnohé. Jednu z největších změn ale představoval postoj občanů Evropské unie k Rusku jakožto důvěryhodnému dodavateli energetických komodit.

Co bylo před energetickou krizí

Jak už to bývá, při pohledu s určitým odstupem je možné vidět souvislosti minulých událostí lépe než v době, kdy se tyto události odehrávaly.

Modernizace vodních elektráren

Spolehlivější, bezpečnější, ekologičtější, efektivnější, úspornější a připravené na další desetiletí provozu.

Nové jaderné projekty pro Evropu

Nejen Česká republika, která v právě probíhajícím výběrovém řízení poptává 4 nové jaderné bloky, ale i další evropské země plánují rozvoj jaderné energetiky.

Solární rok 2023

Vývoj solární energetiky v roce 2023 v Česku opět výrazně přidal na rychlosti. Podle dat Solární asociace se postavil téměř 1 gigawatt nových fotovoltaických elektráren (FVE), celkem jich vzniklo skoro 83 000.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail