Co nám při prohlížení webu zvedá tlak
Téměř všichni z nás každý den z nejrůznějších důvodů používáme různé webové stránky. Samozřejmě chceme, aby naše uživatelská zkušenost byla pozitivní a pokud možno bezchybná.
Rovných 343 km dlouhý měl být nejdelší železniční tunel světa, který by pod Alpami na pouhých několik hodin zkrátil dodnes chybějící spojení mezi severem a jihem Evropy. S nadčasovým projektem před čtyřiceti lety, bohužel v době rozdělení Evropy „železnou oponou“, přišel profesor Ing. JUDr. Karel Žlábek (1900-1984). Svou studií předběhl dobu, resp. to, co dnes Evropská unie dohání stavbou obřích tunelů Gotthardského (bude otevřen 2017), Brenerského (2020) či právě zahájeným rakouským projektem výstavby nového Semmeringu.
Projekt počítal s jednokolejným tunelem od Českých Budějovic do Lince; zde by se mohly připojit železnice Spolkové republiky Německa a Rakouska. Jako dvojitý tunel, každý o průměru 6,9 m, měl pokračovat pod alpskými hřebeny až do jugoslávského Koperu. Tam, na umělém poloostrově Adriaport, vybudovaném z vyrubaného materiálu, měla Jugoslávie Československé republice povolit územní správu.
Pokud by téma článku někoho z mladých čtenářů zaujalo do té míry, že by si chtěl projekt prostudovat, jsem ochoten dokument zapůjčit. J. T.
Téměř všichni z nás každý den z nejrůznějších důvodů používáme různé webové stránky. Samozřejmě chceme, aby naše uživatelská zkušenost byla pozitivní a pokud možno bezchybná.
Jaguar Land Rover plánuje spolupracovat s nejrenomovanějšími světovými softwarovými a telekomunikačními společnostmi a firmami zabývajícími se mobilitou na vytvoření tzv.
Pro odvod tepla generovaného během provozu tokamaku bude ITER vybaven systémem chladicí vody. Vnitřní povrchy vakuové nádoby (obal a divertor) se musejí chladit na přibližně 240 °C jen několik metrů od plazmatu horkého 150 milionů stupňů.
Až na dno jaderného reaktoru nebo na vrchol větrné elektrárny! Ani omezení v boji s koronavirem neznamenají stopku návštěvám energetických provozů, alespoň ne těm virtuálním.
V současné době probíhá ve světě závod o sestrojení největší větrné turbíny. Odehrává se zejména mezi evropskými, americkými a čínskými výrobci.
Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)