Biografie

Článků v rubrice: 179

Osvícený profesor – Karel Václav Zenger

Karel Václav Zenger, profesor pražské polytechniky, se narodil 17. prosince 1830 v Chomutově a zemřel 22. ledna 1908 v Praze. Tento vědec a vynálezce, ale především pedagog, vychoval několik generací českých techniků.

Fotogalerie (1)
Karel Václav Zenger

Narodil se v rodině vojenského lékaře, navštěvoval gymnázium v Německém (dnes Havlíčkově) Brodě a v Praze na Malé Straně. Na pražské univerzitě absolvoval dvouleté studium filozofie, po němž se roku 1848 zapsal na právnickou fakultu, navštěvoval však také přednášky na filozofické fakultě, kde se tehdy vyučovaly i přírodní vědy. A těm se pak – i když studium práv dokončil – celý život věnoval. V roce 1853 získal aprobaci pro matematiku a fyziku a odešel vyučovat na gymnázium v Banské Bystrici, kde setrval osm let. Po krátké epizodě v Ettingshausenově fyzikálním ústavu ve Vídni se roku 1862 habilitoval na české polytechnice v Praze a v následujících dvou letech tu byl jmenován prozatímním a poté řádným profesorem všeobecné a technické fyziky. V roce 1900 byl penzionován, ale jako soukromý docent přednášel až do roku 1906. Byl členem mnoha zahraničních i domácích vědeckých společností, například Královské české společnosti nauk a České akademie věd a umění, ale také prvním předsedou České společnosti aeronautické propagující balónové létání.

Zabýval se především fyzikou – astronomií, optikou, meteorologií, významné vynálezy a zlepšení uplatnil v hutnictví a metalurgii. Neopomíjel ani tehdy teprve se rodící elektrotechniku. Své studie a články uveřejňoval především v zahraničí německy, francouzsky, italsky, španělsky, anglicky, od roku 1863 pak i česky v časopise Živa. Velkého uznání došly jeho vysokoškolské přednášky a učebnice Fysika zkušebná a Fysika pokusná i výkonná. V roce 1890 konal v Praze přednášky, v nichž dokazoval elektrodynamické působení Slunce na všechna tělesa sluneční soustavy. Roku 1893 je vydal v Paříži pod názvem Le système du monde électrodynamique (roku 1901 vyšly česky jako Soustava světová elektrodynamická).

A proč jsme jej v titulku označili za pedagoga osvíceného? Například proto, že právě Zengerovou zásluhou byl na pražskou polytechniku přijat František Křižík, ačkoli neměl složenou maturitu (nesehnal prostředky na povinnou taxu). Profesor Zenger však důvěřoval jeho talentu natolik, že tuto formalitu přešel a pro českou elektrotechniku tím vykonal nedocenitelnou službu.

Pavel Augusta
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Přehled současného stavu SMR ve světě

O  SMR, malých modulárních reaktorech, jsme již psali několikrát. Ze souhrnného materiálu NEA (Jaderné energetické agentury OECD) jsme pro čtenáře Třípólu vybrali přehledy jednotlivých projektů (stav v r.

Co s vysloužilými fotovoltaickými panely, turbínami a bateriemi?

Růst výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie (OZE) a růst počtu elektrických vozidel (EV) je klíčem ke globálnímu snížení závislosti na fosilních palivech, snížení ...

Co nám vodní houby mohou říci o vývoji mozku

Když čtete tyto řádky, pracuje vysoce sofistikovaný biologický stroj – váš mozek. Lidský mozek se skládá z přibližně 86 miliard neuronů a řídí nejen tělesné funkce od vidění ...

Co uvádí vodní houby do pohybu

Vodní houby nemají neurony ani svaly, přesto se pohybují.  Jak to dělají a co nám to říká o vývoji krevních cév u vyšších živočichů, odhalili vědci z Evropské ...

Erupce sopky Santorini před 520 000 lety

Hluboko pod středomořským dnem, které obklopuje řecký ostrov Santorini, objevili vědci pozůstatky jedné z největších sopečných erupcí, které kdy Evropa viděla.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail