Biografie

Článků v rubrice: 185

Kryštof Bergner

V roce 1793, tj. před 210 lety, zemřel v Praze Kryštof (Christoph) Bergner (*1721) - poslední "pražský alchymista" a zároveň první "chemik z povolání" v Čechách …

Fotogalerie (2)
Alchymistické symboly (Zdroj Shutterstock)

Alchymii považoval Bergner za přirozenou součást chemie (anebo možná naopak) a nijak se svým zájmem netajil. Do Prahy přišel koncem 50. let z Chomutova a nastoupil do proslulé alchymistické laboratoře hraběte Rudolfa Vrbny z Bruntálu, o něco později pak do pražské mincovny, kde se zřejmě cítil blíž svému snu - transmutaci obecných kovů ve zlato. Jeho pokusy směřující k odhalení kamene mudrců vyžadovaly spoustu peněz, v mincovně však příliš neplatili, a tak se znamenitý chemik ve volných chvílích věnoval výrobě nejrůznějších chemických preparátů pro pražské lékárníky a drogisty. Stal se tak "bílou vránou" mezi alchymisty, nejenže neupadl do bídy, ale zanedlouho si pořídil hned dva domy v Kozí ulici - U tří červených lvů a U bílého slona.
Do historie české energetiky se však Bergner zapsal vynálezem navýsost praktickým. Kdesi se dočetl, že v západní Evropě se topí kamenným uhlím, vydávajícím mnohem silnější žár než dřevo. Zkusil to také, ale tehdejší kamna brzy propálil. Teprve po mnoha pokusech se mu podařilo sestrojit kamna s roštem a ze železných plátů, vymazaná šamotem. Ta žár vydržela, a proto si je nechal roku 1766 patentovat. Spolu s kamny vymyslel i neobvyklé palivo - z uhelného mouru a vody uhnětl koule, jakési brikety, do kterých přidával neznámé chemické ingredience zvyšující jejich výhřevnost. Bergnerovy brikety - nazýval je peloty - navíc takřka nekouřily.
V okamžiku úspěchu však do vynálezecké idylky vstoupil úřad a nastal kolotoč připomínající nám spíše současnost, než v technice revoluční 18. století. C. k. úřad poslal svého komisaře - experta (doktora přírodních věd Jana Boháče), který okamžitě pochopil finanční perspektivy Bergnerova objevu a navrhl vynálezci "osobní spolupráci" při velkovýrobě kamen a pelot. Když neuspěl, sepsal posudek varující před dusivým a zdraví škodlivým kouřem z uhlí, který by zamořil pražské ulice. A pro jistotu hned
navštívil pražské policejní komisařství, které
Bergnerovi nařídilo kamna do tří dnů zničit.
Mezi vynálezcem a úřady nastala bitva, při které se dokonce střílelo - to Bergner vypálil z pistole do stropu jako varování policistům, kteří se mu snažili jeho kamna zabavit. Po dvouletých tahanicích se však nakonec vzdal a začal zase topit dřívím. Na uhlí (a na dusivý kouř v ulicích) si pražské domácnosti musely počkat skoro až do poloviny 19. století.

Víte, že

... historie kamen je poměrně dost mladá? První litinová kamna se objevují až v polovině 15. století. Železná kamna sice užívali už staří Římané, nebyla však napojena na komín, či jiný odvod kouře. Rozpálená kamna se přenášela z místnosti do místnosti, aby všude zanechala trochu tepla a ovšem i příslušný díl dýmu.

 

Pavel Augusta
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Řízení obnovitelných zdrojů ČEZ z jednoho místa

Skupina ČEZ otevřela v Málkově u Chomutova moderní dispečerské centrum pro řízení obnovitelných zdrojů energie. Počítá se s tím, že do portfolia výroben ovládaných ...

Dovoz energií je Achillovou patou Evropy

„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.

Horní nádrž Dlouhých strání se natírá „opalovacím krémem“

Návštěvníkům horní nádrže vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně se v druhé polovině května a první půli června naskytla neobvyklá příležitost ...

Fyzikální soutěž „Vím proč“ zná letošní vítěze

Na 170 videí s pokusy poslali do fyzikální soutěže „Vím proč“ studenti z celé České republiky. V náročné konkurenci letos u odborné poroty uspěli hlavně ti, kdo vsadili ...

Nové jaderné palivo v Dukovanech

Historicky první palivové soubory od společnosti Westinghouse dorazily do Jaderné elektrárny Dukovany 16. června. Následují po dodávkách do Temelína.

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail