Co nám při prohlížení webu zvedá tlak
Téměř všichni z nás každý den z nejrůznějších důvodů používáme různé webové stránky. Samozřejmě chceme, aby naše uživatelská zkušenost byla pozitivní a pokud možno bezchybná.
Na své cestě za významnými vědci a techniky se tentokrát vydáme do poměrně vzdálené minulosti, abychom si připomněli 800. výročí narození anglického vědce Rogera Bacona, velkého vizionáře vědeckotechnického pokroku a průkopníka experimentálních metod ve vědeckém zkoumání.
Roger Bacon se narodil roku 1214 v Ilchesteru v anglickém hrabství Sommerset. Studoval v Paříži a v Oxfordu, kde také od roku 1240 působil jako univerzitní mistr. Od mládí byl členem františkánského řádu, jehož pravidla však při své vědecké práci často porušoval. Na rozdíl od tehdy obvyklé tendence byl kritikem Aristotela, ale děl (zejména matematických) antických učenců si vážil. Dokonce se naučil řecky, aby je mohl studovat v originále. Prosazoval zejména matematiku, kterou dobře znal, ale sám ji aktivně nerozvíjel. Považoval ji však za nutnou součást zkoumání a popisování přírodních jevů i za důležitý nástroj pro praktický život. Vyznal se i v astronomii a medicíně, chemii (a spolu s ní i alchymii) se učil od učenců arabských. Nejvíce se zaměřoval na optiku.
Zemřel v požehnaném věku roku 1294.
Téměř všichni z nás každý den z nejrůznějších důvodů používáme různé webové stránky. Samozřejmě chceme, aby naše uživatelská zkušenost byla pozitivní a pokud možno bezchybná.
Jaguar Land Rover plánuje spolupracovat s nejrenomovanějšími světovými softwarovými a telekomunikačními společnostmi a firmami zabývajícími se mobilitou na vytvoření tzv.
Pro odvod tepla generovaného během provozu tokamaku bude ITER vybaven systémem chladicí vody. Vnitřní povrchy vakuové nádoby (obal a divertor) se musejí chladit na přibližně 240 °C jen několik metrů od plazmatu horkého 150 milionů stupňů.
Až na dno jaderného reaktoru nebo na vrchol větrné elektrárny! Ani omezení v boji s koronavirem neznamenají stopku návštěvám energetických provozů, alespoň ne těm virtuálním.
V současné době probíhá ve světě závod o sestrojení největší větrné turbíny. Odehrává se zejména mezi evropskými, americkými a čínskými výrobci.
Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)