Fyzika a klasická energetika

Článků v rubrice: 257

Nové supermateriály využívají odpadní teplo

Termodynamika je neúprosná. Její zákony určují, že více než polovina energie využívaná v autech, myčkách nádobí a jinde se ztrácí ve formě odpadního tepla. Tento údaj je ale jen průměr: v motorech aut je to až 70 %.

Fotogalerie (2)
Skutterudity se nacházejí i u nás v Jáchymově nebo Příbrami. Tento pochází z Maroka. (Zdroj: Wikimedia Commons, Rob Lavinsky, iRocks.com)

Ke zvýšení celkové energetické účinnosti by vedlo i to, kdyby se k výrobě elektřiny využila jen malá část odpadního tepla. Umožňují to například termoelektrické materiály, které umějí díky využití rozdílů teplot produkovat elektřinu. Pokud byste termoelektrickým materiálem obalili výfuk auta, elektřina z odpadního tepla bude napájet elektroniku auta. A jestliže se připojí termoelektrické prvky do ledničky, její odpadní teplo ji také pomůže napájet. Připojíme-li tyto materiály do slunečních panelů, pak se nikoliv jen sluneční světlo, ale i sluneční teplo využije k výrobě elektřiny.

Je to příliš lákavé, než aby to byla pravda? Zatím ano. Dosud nejúčinnější termoelektrický materiál – tellurid olova – totiž není v elektrických zařízeních pro využití v praxi povolen, protože olovo je jedovaté. A kdyby se olovo zaměnilo za jeho méně toxického bratrance vizmut, bylo by to finančně drahé. Po desetiletích výzkumu se k již existujícím zatím nepodařilo objevit alternativní termoelektrický materiál. Navíc, existující materiály mají podprůměrnou účinnost, která dále klesá při vyšších teplotách. To je činí neužitečnými například u automobilových motorů.

Skutterudit

Minerál arsenid kobaltu obsahující proměnlivá množství niklu a železa (Co, Ni, Fe)As3 nalezený v roce 1845 v norském dole Skuterud je vzácný, ale pro praktické využití perspektivní termoelektrický materiál, a to i při vyšších teplotách. Gregory Meisner, vedoucí skupiny v General Motors, vyvíjí za finanční podpory ministerstva energetiky USA prototyp nákladního automobilu s termoelektrickým generátorem, který by sloužil k získání elektřiny z odpadních plynů k napájení autorádia, hlavních světel a dalšího příslušenství. Jeho vývoj by měl být dokončen do roku 2016. Kromě toho by bylo možné termoelektrický generátor využít i k nabíjení baterií v hybridních automobilech.

Dostupnost vhodných materiálů ale není ideální, protože na těžbu mnoha prvků vzácných zemin má téměř stoprocentní monopol Čína. Dosud hlavně používaný kobalt je drahý a relativně těžko dostupný.

Začátkem roku 2014 oznámili výzkumníci z japonské University of Osaka nadějné výsledky s využitím lacinějšího niklu a železa, ale bohužel s přídavkem thallia, dalšího toxického prvku. Ke snížení nákladů používá Meisnerův tým železo. Zkoumá rovněž, zda by dostupnější vápník nemohl nahradit některé nebo všechny prvky vzácných zemin. Další vývoj těchto materiálů by mohl rovněž zlepšit jejich schopnost odolávat teplotám až 550 °C, což by umožnilo využít i odpadní teplo z vysokoteplotních procesů při výrobě oceli apod.

Podle: Sally Adee: Skutterudites: The heat scavengers.  New Scientist, 2014, č. 2990, s. 40-41.

Václav Vaněk
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Zdá se, že antigravitace neexistuje

Nový výzkum antihmoty dává Albertu Einsteinovi opět za pravdu. 27. září 2023 oznámil mezinárodní tým fyziků zásadní zjištění: zdá se, že antihmota ...

I antihmota se chová jako částice i vlna

Fyzici již dlouho vědí, že téměř vše – světlo a další formy energie, ale také každý atom ve vašem těle – se chová z klasického hlediska i jako částice, i jako ...

Z čeho budeme vyrábět pneumatiky?

 Pneumatiky jsou kulaté, černé a vyrobeny z gumy. Tak by je zřejmě popsala většina lidí. Při bližším pohledu však zjistíme, že design pneumatik a vzájemné působení různých ...

Budoucnost informačních technologií na rok 2024 a dále

Po třech letech nepříznivých okolností vykazuje světový trh s IT známky oživení. Předpokládá se, že v roce 2024 vzroste celosvětový prodej osobních počítačů o osm procent a o ...

Datová centra v roce 2024

Svět se přizpůsobuje digitální transformaci téměř ve všech aspektech každodenního života. S tím se neustále vyvíjí odvětví datových center, která hrají v digitalizaci klíčovou roli.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail