Ochrana technických zařízení a dat během výpadků elektřiny
Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...
Cunami – v japonštině toto téměř básnické pojmenování patří jednomu z nejničivějších přírodních úkazů. Označuje obrovskou masu vody, která se vzedme ve formě gigantické vlny. Když dosáhne pobřeží, zůstává po ní jen zmar a zkáza. Vlna vzniká většinou rozkmitem masy mořské vody v důsledku pohybu mořského dna.
Vlnění si můžeme představit jako kruhový pohyb částeček vody. Při podmořském zemětřesení vznikají vlny o velmi velkých vlnových délkách (150 až 600 km), pro které je i oceán s průměrnou hloubkou 5 km mělkou vodou. Taková vlna je na širém moři téměř neznatelná, energie kruhového pohybu částeček se „rozlévá“ do všech stran. Když se dotkne zvedajícího se mořského dna, čelo vlny se začne zpomalovat, rychlost zbytku vodní masy zůstává stejná a vlna se začne vytlačovat směrem vzhůru. Může tak vytvořit vražednou vodní stěnu vysokou až desítky metrů.
Nedlouho po zemětřesení u Sumatry v roce 2004 se událo v Pacifiku podobné zemětřesení – média lačná katastrofických zpráv číhala s kamerami na Havajských ostrovech. Vědci vypočítali, kdy vlna dorazí ke břehu. „Už, už se blíží! To je ona! To je ona?“ Byla vysoká asi 1 metr a těžko rozeznatelná mezi ostatními vlnami. Naštěstí pro Havaj. Neumíme s jistotou předpovědět, kdy cunami vznikne a kdy ne, její výška není úměrná síle zemětřesení.
Někdy bývá cunami i vícenásobná. Například v roce 1946 po zemětřesení v severní části Tichého oceánu dorazila cunami k 3600 km vzdálené Havaji za 4,5 hodiny. První vlna měřila 5 metrů, ale třetí až 15 m. Ještě v Chile, vzdáleném od epicentra zemětřesení 14 000 km, stoupla voda o 1,6 m. Tato událost, přestože počet 150 obětí nebyl závratný, dala vzniknout celopacifickému systému včasného varování (Pacific Cunami Warning Center).
National Geophysical Data Center
stránky věnované přírodním katastrofám
http://www.ngdc.noaa.gov
O zemětřesení a cunami jsme aktuálně psali i po události na Jávě v roce 200:
http://www.3pol.cz/cz/rubriky/klasicka-energetika-a-fyzika/756-kdyz-se-trese-zem
Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...
V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.
Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.
Skupina ČEZ otevřela v Málkově u Chomutova moderní dispečerské centrum pro řízení obnovitelných zdrojů energie. Počítá se s tím, že do portfolia výroben ovládaných ...
„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.