Co nám při prohlížení webu zvedá tlak
Téměř všichni z nás každý den z nejrůznějších důvodů používáme různé webové stránky. Samozřejmě chceme, aby naše uživatelská zkušenost byla pozitivní a pokud možno bezchybná.
Cunami – v japonštině toto téměř básnické pojmenování patří jednomu z nejničivějších přírodních úkazů. Označuje obrovskou masu vody, která se vzedme ve formě gigantické vlny. Když dosáhne pobřeží, zůstává po ní jen zmar a zkáza. Vlna vzniká většinou rozkmitem masy mořské vody v důsledku pohybu mořského dna.
Vlnění si můžeme představit jako kruhový pohyb částeček vody. Při podmořském zemětřesení vznikají vlny o velmi velkých vlnových délkách (150 až 600 km), pro které je i oceán s průměrnou hloubkou 5 km mělkou vodou. Taková vlna je na širém moři téměř neznatelná, energie kruhového pohybu částeček se „rozlévá“ do všech stran. Když se dotkne zvedajícího se mořského dna, čelo vlny se začne zpomalovat, rychlost zbytku vodní masy zůstává stejná a vlna se začne vytlačovat směrem vzhůru. Může tak vytvořit vražednou vodní stěnu vysokou až desítky metrů.
Nedlouho po zemětřesení u Sumatry v roce 2004 se událo v Pacifiku podobné zemětřesení – média lačná katastrofických zpráv číhala s kamerami na Havajských ostrovech. Vědci vypočítali, kdy vlna dorazí ke břehu. „Už, už se blíží! To je ona! To je ona?“ Byla vysoká asi 1 metr a těžko rozeznatelná mezi ostatními vlnami. Naštěstí pro Havaj. Neumíme s jistotou předpovědět, kdy cunami vznikne a kdy ne, její výška není úměrná síle zemětřesení.
Někdy bývá cunami i vícenásobná. Například v roce 1946 po zemětřesení v severní části Tichého oceánu dorazila cunami k 3600 km vzdálené Havaji za 4,5 hodiny. První vlna měřila 5 metrů, ale třetí až 15 m. Ještě v Chile, vzdáleném od epicentra zemětřesení 14 000 km, stoupla voda o 1,6 m. Tato událost, přestože počet 150 obětí nebyl závratný, dala vzniknout celopacifickému systému včasného varování (Pacific Cunami Warning Center).
National Geophysical Data Center
stránky věnované přírodním katastrofám
http://www.ngdc.noaa.gov
O zemětřesení a cunami jsme aktuálně psali i po události na Jávě v roce 200:
http://www.3pol.cz/cz/rubriky/klasicka-energetika-a-fyzika/756-kdyz-se-trese-zem
Téměř všichni z nás každý den z nejrůznějších důvodů používáme různé webové stránky. Samozřejmě chceme, aby naše uživatelská zkušenost byla pozitivní a pokud možno bezchybná.
Jaguar Land Rover plánuje spolupracovat s nejrenomovanějšími světovými softwarovými a telekomunikačními společnostmi a firmami zabývajícími se mobilitou na vytvoření tzv.
Pro odvod tepla generovaného během provozu tokamaku bude ITER vybaven systémem chladicí vody. Vnitřní povrchy vakuové nádoby (obal a divertor) se musejí chladit na přibližně 240 °C jen několik metrů od plazmatu horkého 150 milionů stupňů.
Až na dno jaderného reaktoru nebo na vrchol větrné elektrárny! Ani omezení v boji s koronavirem neznamenají stopku návštěvám energetických provozů, alespoň ne těm virtuálním.
V současné době probíhá ve světě závod o sestrojení největší větrné turbíny. Odehrává se zejména mezi evropskými, americkými a čínskými výrobci.
Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)