Lechtat draka se nevyplácí
Devatenácté století končí. Svět je opojen elektřinou a jinými technickými zázraky. Jules Verne o překot vydává romány, v nichž hrdinové ovládají balóny, ...
Tepelná čerpadla jsou stále populárnějším zařízením využívaným pro alternativní vytápění. Jsou poháněna elektřinou a pro vytápění umějí využívat nízkopotenciální teplo, tedy teplo z našeho okolí. Fungují jednoduše – jako obrácená lednička. Z vnějšího prostředí (půda, voda apod.) odebírají teplo a dodávají ho do domu či bytu.
Využívání nízkopotenciálního geotermálního tepla má však i svá úskalí. Při použití zemních kolektorů nebo mělkých blízkých vrtů tepelné čerpadlo odebere poměrně velký tepelný příkon, tedy ovlivní podstatně větší prostor, než jaká je plocha kolektoru. Využívání tepelných čerpadel pro vytápění domů nebo ohřívání užitkové vody ještě není v současnosti do té míry rozšířené, aby ze vzájemného ovlivnění odběru geotermální energie sousedícími subjekty vznikl nepřekonatelný problém. Nicméně problém to je a je zajímavé, podívat se na něj s předstihem.
Nad kolektorem přichází jaro později
V okolí kolektoru dochází k velkému podchlazení půdy. V zahradě, v níž byl pod úroveň terénu zabudován kolektor tepelného čerpadla, bývá nástup vegetace o dva měsíce opožděn. Je zde tedy takřka nemožné pěstovat např. zeleninu. Soused, který vybuduje zemní kolektor až ke hranicím svého pozemku, ovlivní podstatně pěstební podmínky i v širším okolí. Když si vybudují zemní kolektory dva sousedi blízko u sebe, může dojít ke zklamání nad nedostatečnou tepelnou kapacitou a tedy nedostatečnou funkcí tepelného čerpadla, nebo ke „stržení“ tepla podobně, jako může nastat ztráta vody ve studni při vyvrtání jiné v její blízkosti.
Co můžeme od tepelného čerpadla u nás čekat
Zemní kolektor pro tepelné čerpadlo se v našich podmínkách umísťuje do hloubky 0,5 až 3 metry a odebírá cca 10 W/m2. Plošné tepelné zatížení je stokrát větší, než střední geotermální tepelný tok! Stahuje tedy teplo z mnohem většího prostoru. Odběr tepla je v průběhu sezóny nerovnoměrný – vzniká prostorové nestacionární vedení tepla. Pomocí rovnic pro vedení tepla v tuhých tělesech jde spočítat plochu, která musí být k dispozici pro tepelné čerpadlo s určitým výkonem (viz tabulka 1).
Co ukázal výzkum
Z měření a simulací (analýzy se dělaly zejména ve Švýcarsku, které je v počtu tepelných čerpadel na obyvatele světovým lídrem) vyplývá, že
Tepelná čerpadla je možné využívat i v místech s relativně nízkým geotermálním tepelným tokem. Stav v některých místech naší republiky ukazuje tabulka. Nejchladnější jsou jižní Čechy (průměrně 50 mW/m2), nejteplejší Podkrušnohoří (cca 100 mW/m2), a dále hranice mezi Českým masivem a Karpaty od Vsetína po Hodonín a místa na Ostravsku a Litoměřicku. S hloubkou teplota stoupá.
Zdroj:
O tepelném čerpadlu již psal Třípól – viz: http://www.3pol.cz/index.asp?clanek&view&31
Devatenácté století končí. Svět je opojen elektřinou a jinými technickými zázraky. Jules Verne o překot vydává romány, v nichž hrdinové ovládají balóny, ...
Téměř všichni z nás každý den z nejrůznějších důvodů používáme různé webové stránky. Samozřejmě chceme, aby naše uživatelská zkušenost byla pozitivní a pokud možno bezchybná.
Jaguar Land Rover plánuje spolupracovat s nejrenomovanějšími světovými softwarovými a telekomunikačními společnostmi a firmami zabývajícími se mobilitou na vytvoření tzv.
Pro odvod tepla generovaného během provozu tokamaku bude ITER vybaven systémem chladicí vody. Vnitřní povrchy vakuové nádoby (obal a divertor) se musejí chladit na přibližně 240 °C jen několik metrů od plazmatu horkého 150 milionů stupňů.
Až na dno jaderného reaktoru nebo na vrchol větrné elektrárny! Ani omezení v boji s koronavirem neznamenají stopku návštěvám energetických provozů, alespoň ne těm virtuálním.
Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)