Fyzika a klasická energetika

Článků v rubrice: 265

Energie, technika, fyzika (23)

Jedním z významných českých zpravodajských serverů je www.idnes.cz. Přináší zprávy z nejrůznějších oblastí, mimo jiné i o technických novinkách a zajímavostech.

Fotogalerie (4)
Ilustrační foto

Jedním z významných českých zpravodajských serverů je www.idnes.cz. Přináší zprávy z nejrůznějších oblastí, mimo jiné i o technických novinkách a zajímavostech. Tato sekce má adresu technet.idnes.cz a je dále rozdělena do sedmi kapitol. Z nich důkladněji prolistujeme jen kapitolu Věda – Technika. Jejím obsahem jsou kratší či delší články, srozumitelnou a čtivou formou objasňující principy technických zařízení, informující o nejnovějších vědeckých objevech, připomínající významná výročí apod. Většina článků je doplněna kvalitními ilustracemi a odkazy na detailnější informace v odborné literatuře nebo na webu. V průběhu minulých tří let se v archivu Technetu shromáždily stovky článků, uspořádané do tří částí: Vesmír, Reportáže a Technika. Abyste si mohli udělat představu o širokém tematickém záběru, nabízíme stručnou charakteristiku několika článků, které byly zveřejněny v uplynulém roce.

Vesmír

Satelitní snímky Země v téměř reálném čase (4. 1. 2007) – evropská sonda Envisat snímkuje zemský povrch a na „její“ webové stránce jsou stále k dispozici nejaktuálnější snímky Země. Co dělat, když náhodou spadnete do černé díry (24. 5. 2007) – kdyby vás při bloumání vesmírem potkala zmíněná nehoda, nechte si poradit od dvou australských fyziků. Seriál k 50. výročí dobývání vesmíru (28. 8. 2007) – první díl seriálu podrobně popisuje vývoj raketové techniky v období před vypuštěním první umělé družice. Další díly vycházejí vždy po týdnu.

Reportáže

Jak se řídí Pendolino (1. 12. 2006) – unikátní reportáž z kabiny strojvedoucího při jízdě našeho nejrychlejšího vlaku z Prahy do Ostravy. Dlouhé Stráně skrz naskrz (6. 8. 2007) – při letošních opravách a modernizaci se spolu s reportéry podíváte i do míst, která jsou při provozu přečerpávací elektrárny zcela nepřístupná.

Technika

Jak by vypadala Země bez lidí (2. 1. 2007) – není to radostná perspektiva, ale jako sci-fi tento článek určitě za přečtení stojí. První televize (20. 1. 2007) – výborný populární výklad principu mechanické televize, která byla předchůdkyní dnešní televize elektronické. Jak kalkulačka měnila svět (14. 4. 2007) – víte, že před 30 lety patřila kapesní kalkulačka k divům moderní techniky? Prozkoumali jsme jedinou černouhelnou elektrárnu v Česku (16. 7. 2007) – najdete ji v Dětmarovicích nedaleko Karviné. Detailní reportáž odhalí všechna její zákoutí. Vakuová bomba je horší než atomovka (12. 9. 2007) – „Otec všech bomb“ a „Matka všech bomb“, to jsou jména nejnovějších zbraní hromadného ničení. Útěchou pro nás může být, že po jejich výbuchu nedojde k vážným ekologickým škodám…

JaK
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Pietro Barabashi a „jeho“ tokamak

Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.

Řízení obnovitelných zdrojů ČEZ z jednoho místa

Skupina ČEZ otevřela v Málkově u Chomutova moderní dispečerské centrum pro řízení obnovitelných zdrojů energie. Počítá se s tím, že do portfolia výroben ovládaných ...

Dovoz energií je Achillovou patou Evropy

„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.

Horní nádrž Dlouhých strání se natírá „opalovacím krémem“

Návštěvníkům horní nádrže vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně se v druhé polovině května a první půli června naskytla neobvyklá příležitost ...

Fyzikální soutěž „Vím proč“ zná letošní vítěze

Na 170 videí s pokusy poslali do fyzikální soutěže „Vím proč“ studenti z celé České republiky. V náročné konkurenci letos u odborné poroty uspěli hlavně ti, kdo vsadili ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail