Fyzika a klasická energetika

Článků v rubrice: 221

První 24válcový motor na světě

První 24válcovou jednotku na světě, motor Jenbacher J624 GS o výkonu 4 MW, představila firma GE Energy v červnu 2007. Motor právě úspěšně absolvoval testy v rakouském Jenbachu, kde se vyrábí. Představuje obrovský skok v technologii vysokorychlostních plynových motorů pro menší energetické aplikace.

Fotogalerie (2)
Ilustrační foto

S rostoucím nedostatkem energie a s její zvyšující se cenou hledají spotřebitelé nové možnosti jak energii ušetřit. Jednou z možností je kogenerace – společná výroba elektřiny a tepla. Nový motor může být poháněn plynem z dolů nebo vrtů, či alternativními palivy, jako je bioplyn, plyn z odpadu nebo zplyněný průmyslový odpad.

Pro skleníky i doly
Prvními zákazníky budou provozovatelé skleníku v Nizozemsku. Elektrickou energii využijí pro umělé osvětlení nebo ji budou dodávat do rozvodné sítě, teplo zajistí vytápění skleníků a výfukové plyny lze použít jako hnojivo pro rostliny. Dále bude motor využíván v důlních aplikacích. Metan, který se uvolňuje při těžbě uhlí, je skleníkovým plynem a motory Jenbacher tento plyn dokáží spotřebovat.

Poptávka po výkonnějších motorec

Nový motor má elektrický výkon 4 MW: jediný J624 GS by dokázal uspokojit energetické potřeby zhruba 9 000 evropských domácností. Jako přídavný zdroj dokáže vyprodukovat 3,6 MW tepla, díky čemuž lze dosáhnout celkové efektivnosti zařízení až 90 %. Při takovém provozu spotřebuje zhruba 870 metrů kubických přírodního plynu za hodinu. Vysokorychlostní motory se vyznačují nízkými instalačními náklady, neboť jsou menší a lehčí než středněrychlé a pomalé motory. Mají i vysokou tepelnou účinnost – uživatel může snadno a přesně regulovat teplotu vytápění.

- Podle materiálu GE -

Technologické řešení

Nový motor J624 GS se skládá z plynového motoru umístěného na základním rámu, technologie na pohlcování vibrací, má dvě turbodmychadla, výměníky tepla s potrubím a kontrolními ventily, přívod plynu, dávkovač a mixér plynu, ovládací panel a standardizované hydraulické uživatelské rozhraní. Motor a turbodmychadla odolají velice vysokému tlaku. Dosahuje 1500 otáček za minutu. Motory GE Jenbacher na biomasu, plyn a uhelný metan dostaly certifikát ecomagination, což je iniciativa GE pro uvádění ekologických technologií.

Marie Dufková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Lechtat draka se nevyplácí

Devatenácté století končí. Svět je opojen elektřinou a jinými technickými zázraky. Jules Verne o překot vydává romány, v nichž hrdinové ovládají balóny, ...

Co nám při prohlížení webu zvedá tlak

Téměř všichni z nás každý den z nejrůznějších důvodů používáme různé webové stránky. Samozřejmě chceme, aby naše uživatelská zkušenost byla pozitivní a pokud možno bezchybná.

Centrum pro testování technologie samořiditelných vozidel

Jaguar Land Rover plánuje spolupracovat s nejrenomovanějšími světovými softwarovými a telekomunikačními společnostmi a firmami zabývajícími se mobilitou na vytvoření tzv.

Chladicí systém ITER

Pro odvod tepla generovaného během provozu tokamaku bude ITER vybaven systémem chladicí vody. Vnitřní povrchy vakuové nádoby (obal a divertor) se musejí chladit na přibližně 240 °C jen několik metrů od plazmatu horkého 150 milionů stupňů.

Zájemci o energetiku mohou poprvé on-line do elektráren ČEZ

Až na dno jaderného reaktoru nebo na vrchol větrné elektrárny! Ani omezení v boji s koronavirem neznamenají stopku návštěvám energetických provozů, alespoň ne těm virtuálním.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail