Fyzika a klasická energetika

Článků v rubrice: 221

Kongres

Fotogalerie (1)
Ilustrační foto

Nebývá zvykem psát v úvodníku konkrétně o nějaké akci nebo předkládat fakta. Spíš se čtenářům předkládá „zahřívací“ pel-mel z obsahu čísla. Udělám výjimku: na jaře proběhl v Praze 7. MEZINÁRODNÍ ENERGETICKÝ KONGRES ČR na téma Energetická bezpečnost České republiky. Jeho závěry zmínila média jen okrajově, až za atraktivnějšími zprávami o hvězdách šoubyznysu a korupčních aférách. Ve Třetím pólu píšeme o energetice, proto vás o závěry kongresu neochudíme – zde jsou:

• Celé Evropě hrozí nedostatek elektřiny
• Nejsou vytvořeny technické podmínky pro větší přenos elektřiny mezi státy
• Nestabilní výroba z německých větrných elektráren má negativní vliv na stabilitu energetických sítí
• Do rozvoje evropských sítí je třeba investovat 200 mil. eur ročně
• Do 2030 bude potřeba investovat 50 mld. eur ročně do nových zdrojů
Záměr EU:
• Snížit emise skleníkových plynů o 20 % do 2020 (zvýšení účinnosti, použití nízkouhlíkových paliv, rozvoj jaderné energie)
• Zvýšit podíl OZE na 20 % do 2020
• ČR nesplní závazek výroby 8 % z obnovitelných zdrojů do 2010 (10× méně biomasy než se předpokládalo, odpor proti větrným elektrárnám)
• ČR nemůže pokračovat v rozvoji jaderné energetiky (vládní prohlášení)
• Investoři nebudou investovat do projektů, pro něž není zajištěno palivo (limity těžby uhlí tak paradoxně brání větším investicím do moderních šetrných technologií)
Jsme obyvatelé Evropy. Přemýšlejme o tom.

Marie Dufková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Lechtat draka se nevyplácí

Devatenácté století končí. Svět je opojen elektřinou a jinými technickými zázraky. Jules Verne o překot vydává romány, v nichž hrdinové ovládají balóny, ...

Co nám při prohlížení webu zvedá tlak

Téměř všichni z nás každý den z nejrůznějších důvodů používáme různé webové stránky. Samozřejmě chceme, aby naše uživatelská zkušenost byla pozitivní a pokud možno bezchybná.

Centrum pro testování technologie samořiditelných vozidel

Jaguar Land Rover plánuje spolupracovat s nejrenomovanějšími světovými softwarovými a telekomunikačními společnostmi a firmami zabývajícími se mobilitou na vytvoření tzv.

Chladicí systém ITER

Pro odvod tepla generovaného během provozu tokamaku bude ITER vybaven systémem chladicí vody. Vnitřní povrchy vakuové nádoby (obal a divertor) se musejí chladit na přibližně 240 °C jen několik metrů od plazmatu horkého 150 milionů stupňů.

Zájemci o energetiku mohou poprvé on-line do elektráren ČEZ

Až na dno jaderného reaktoru nebo na vrchol větrné elektrárny! Ani omezení v boji s koronavirem neznamenají stopku návštěvám energetických provozů, alespoň ne těm virtuálním.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail