V Temelíně testují autonomní drony
V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.
Vážení čtenáři, zahajujeme seriál článků na aktuální a tzv. „kontroverzní“ témata energetiky. Na každé téma je možné pohlížet z různých úhlů pohledu. Náš úhel bude jednoznačně proenergetický, poukazující na nutnost řešit problémy racionálně, vyspěle technicky, s ohledem na kvalitu a vlivy na životní prostředí. Jedná se tedy o úhel pohledu, který polemizuje s pohledem netechnickým, opírajícím se často o přesvědčení a nikoli o důkazy. Rozhodně však přitom nejde o odsouzení tohoto netechnického pohledu, ale spíše o hledání argumentů umožňujících diskusi s kýmkoliv. Budeme pokládat otázky a doufáme, že ve vás vyvoláme potřebu problém rozebírat, na položené otázky odpovídat či s nimi polemizovat. K tématům se lze vracet a diskutovat na webu www.3pol.cz. Očekáváme nejen vaše názory, vaše úhly pohledu, ale třeba i řešení.
V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.
Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.
Skupina ČEZ otevřela v Málkově u Chomutova moderní dispečerské centrum pro řízení obnovitelných zdrojů energie. Počítá se s tím, že do portfolia výroben ovládaných ...
„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.
Návštěvníkům horní nádrže vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně se v druhé polovině května a první půli června naskytla neobvyklá příležitost ...
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.