Fyzika a klasická energetika

Článků v rubrice: 221

Energie, technika, fyzika (19)

Na podzim loňského roku byly vyhlášeny výsledky 5. ročníku soutěže „Česká hlava 2006“. Určitě víte, že se jedná o ocenění mimořádných výsledků dosažených v oblasti vědeckého výzkumu a vývoje. Laureátem ceny v hlavní kategorii se stal prof. Jaroslav Kurzweil z Matematického ústavu AV. Byla tak oceněna celoživotní práce matematika, o kterém se ve zdůvodnění praví, že „… je tvůrcem součtové definice neabsolutně konvergentního integrálu…“
S největší pravděpodobností nemáte ani tušení, o co vlastně jde. To ale vůbec nevadí, profesor Kurzweil ve vašem věku to určitě také nevěděl, každý jednou začínal…
Chcete-li se v dospělosti věnovat technice, měli byste začít s prvními krůčky už v mladém věku. Vybrali jsme pro vás několik „začátečnických“ webových stránek, které vás mohou pro práci technika a konstruktéra zlákat. Nejlépe bude začít jednoduchými papírovými vystřihovánkami. Ty se určitě podaří úspěšně sestavit. Například na stránce www.geoblox.com/freemodels.htm jsou ke stažení plánky vystřihovánek s tematikou geologie. Pro zeměpisný kabinet můžete udělat působivé modely zemětřesení, pohybu tektonických desek nebo řez sopkou. Milovníci kosmonautiky by neměli přehlédnout stránku jleslie48.com. Její sekce „Models for Download“ je rozdělena na tři části. Jsou zde modely kosmických lodí z oblíbených sci-fi filmů, vystřihovánky skutečných kosmických raket, družic a sond. Plánky jsou doplněny spoustou instruktážních fotografií, takže vaše práce na modelech bude jistě úspěšná. Víte, kdo to jsou debrujáři? Na stránce www.debrujar.adam.cz jsme se dočetli, že „…jsou to chlapci a děvčata ve věku 7–14 let a jejich starší kamarádi, sourozenci, rodiče, učitelé, kteří mají zájem o vědu, techniku, kteří stále něco vymýšlejí, objevují a experimentují...“ Podívejte se v sekci „Prezentace klubů“ na stránky jednotlivých debrujárských klubů, které jsou roztroušeny po celé republice. Prohlédněte si třeba prezentaci jednoho z klubů, která má adresu www.sweb.cz/myres a určitě vás zaujme spoustou pokusů a „vědeckých“ akcí debrujárů. Nejnovější informace o stejném klubu jsou na stránce www.cernamirka.wz.cz/kmd.htm.
Na stránce www.todayinsci.com je na spodním okraji obrazovky zcela nenápadný drobounký nápis „Perpetual Motion“. Tento snadno přehlédnutelný odkaz vede na stránku s popisy a hlavně náčrty několika desítek konstrukcí perpetua mobile, které měly popřít platnost zákona zachování energie. Nezůstaňte však jen u těchto ukázek marného snažení. Hlavní téma stránky je mnohem zajímavější. V levém horním rohu obrazovky zvolte měsíc a den a dozvíte se, který významný vědec se tohoto dne narodil nebo zemřel a která významná událost technického charakteru se stala.

JaK
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Co nám při prohlížení webu zvedá tlak

Téměř všichni z nás každý den z nejrůznějších důvodů používáme různé webové stránky. Samozřejmě chceme, aby naše uživatelská zkušenost byla pozitivní a pokud možno bezchybná.

Centrum pro testování technologie samořiditelných vozidel

Jaguar Land Rover plánuje spolupracovat s nejrenomovanějšími světovými softwarovými a telekomunikačními společnostmi a firmami zabývajícími se mobilitou na vytvoření tzv.

Chladicí systém ITER

Pro odvod tepla generovaného během provozu tokamaku bude ITER vybaven systémem chladicí vody. Vnitřní povrchy vakuové nádoby (obal a divertor) se musejí chladit na přibližně 240 °C jen několik metrů od plazmatu horkého 150 milionů stupňů.

Zájemci o energetiku mohou poprvé on-line do elektráren ČEZ

Až na dno jaderného reaktoru nebo na vrchol větrné elektrárny! Ani omezení v boji s koronavirem neznamenají stopku návštěvám energetických provozů, alespoň ne těm virtuálním.

Závod o největší větrnou turbínu světa

V současné době probíhá ve světě závod o sestrojení největší větrné turbíny. Odehrává se zejména mezi evropskými, americkými a čínskými výrobci.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail