Fyzika a klasická energetika

Článků v rubrice: 221

Energie, technika, fyzika (16)

Prázdniny jsou přede dveřmi a čekají vás dva nejkrásnější měsíce v roce, zvlášť když bude svítit slunce od rána do večera. Vzhledem k tematice našeho seriálu se podíváme, jak se u nás sluneční energie využívá.

Hlavní podporu rozvoji fotovoltaiky – přímé přeměny slunečního záření na elektrickou energii – poskytuje Státní fond životního prostředí a mezinárodní program PV Enlargement. Procházku webovými stránkami začneme v Ostravě na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě, která už několik let patří k průkopníkům využití fotovoltaiky u nás. Detailní popis jejich fotovol-taického systému je obsahem stránky
solarnisystemy.vsb.cz. Články, umístěné na ploché střeše univerzitní knihovny, mají celkový výkon 20 kW. Prostřednictvím internetu se můžete kdykoli číselně i graficky informovat o aktuálním výkonu zařízení, v archivu však najdete i údaje o výrobě elektřiny v libovolném dni.

Fotovoltaický systém je nainstalovaný také na střeše jedné ze školních budov elektrotechnické průmyslovky v Mohelnici (Olomoucký kraj). Systém je tvořený dvanácti panely o celkové ploše asi 10 m2 a výkonu 1,2 kW. Stejnosměrný proud z panelů se mění na střídavý a přivádí se do elektrické sítě ve škole. Z dvouletého provozu vyplynulo, že za rok se tímto způsobem vyrobí přes 1 MWh elektrické energie. Průběžné informace o zkušenostech z provozu tohoto fotovoltaického zdroje energie hledejte na školní stránce fvs.spsemoh.cz.

V lednu 2006 byl kolaudován největší fotovoltaický systém v ČR, který je instalován na brněnské Masarykově univerzitě. Jedná se o sluneční elektrárnu o výkonu 40 kW. Podobně jako u obou předchozích systémů je možno průběžně sledovat provoz a výkon na zobrazovacích jednotkách umístěných ve vestibulu pedagogické fakulty. Nejvýznamnějším výrobcem a dodavatelem fotovoltaických článků je firma
SOLARTEC z Rožnova pod Radhoštěm. Její stránka
www.solartec.cz je nejen ryze firemní, ale v sekci „Zajímavosti“ najdete řadu článků o fotovoltaice. Možná se vám stalo (podobně jako nám), že při osvětlení fotočlánku žárovkou se pokusy dařily, zatímco při osvětlení silným světlem zářivky se „nedělo nic“. Nevíte-li proč, doporučujeme k přečtení článek „Proč solární články špatně fungují pod zářivkami“ a hned je vše jasné...

Zatouláte-li se o prázdninách na východní Moravu, nezapomeňte zamířit do Hostýnských vrchů. Najdete tam (kromě pěkné krajiny) také dvě významné ukázky využití obnovitelných zdrojů energie. Vodu v koupališti malé valašské obce Rusava ohřívají solární kolektory o celkové ploše 550 m2 a na vrcholu nedalekého Hostýna už několik let úspěšně pracuje větrná elektrárna, dodávající energii areálu tohoto poutního místa. Více se dozvíte na stránkách www.solarniliga.cz
a www.hostyn.cz.

JaK
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Co nám při prohlížení webu zvedá tlak

Téměř všichni z nás každý den z nejrůznějších důvodů používáme různé webové stránky. Samozřejmě chceme, aby naše uživatelská zkušenost byla pozitivní a pokud možno bezchybná.

Centrum pro testování technologie samořiditelných vozidel

Jaguar Land Rover plánuje spolupracovat s nejrenomovanějšími světovými softwarovými a telekomunikačními společnostmi a firmami zabývajícími se mobilitou na vytvoření tzv.

Chladicí systém ITER

Pro odvod tepla generovaného během provozu tokamaku bude ITER vybaven systémem chladicí vody. Vnitřní povrchy vakuové nádoby (obal a divertor) se musejí chladit na přibližně 240 °C jen několik metrů od plazmatu horkého 150 milionů stupňů.

Zájemci o energetiku mohou poprvé on-line do elektráren ČEZ

Až na dno jaderného reaktoru nebo na vrchol větrné elektrárny! Ani omezení v boji s koronavirem neznamenají stopku návštěvám energetických provozů, alespoň ne těm virtuálním.

Závod o největší větrnou turbínu světa

V současné době probíhá ve světě závod o sestrojení největší větrné turbíny. Odehrává se zejména mezi evropskými, americkými a čínskými výrobci.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail