Fyzika a klasická energetika

Článků v rubrice: 221

Z čeho se skládá cena elektřiny?

Spotřeba energií všeho druhu stále stoupá. Stoupá tedy i její cena. V Evropě má na růst cen elektřiny vliv zejména její začínající nedostatek a také nejistota výrobců ohledně ekologických podmínek, za nichž bude možné stavět nové zdroje jako náhradu za dosloužilé. A každý typ zdroje má jiné výrobní náklady. V České republice je nejlevnější elektřina z jaderné elektrárny Dukovany, následovaná severočeskými uhelnými elektrárnami, nejdráž přijde výroba z větru a ze sluneční energie (přibližně 50× dražší než z jádra). V zahraničí stouply ceny tzv. „silové“ elektřiny za posledních pět let o více než 100 %. I u nás bude cena od Nového roku o něco vyšší. Cena elektřiny je u nás regulována státem.

Fotogalerie (1)
Ilustrační foto

Pojďme se podívat, z čeho se vlastně cena elektřiny, kterou platí domácnosti v ČR, konstruuje: Silová elektřina – kolem 35 % tvoří cena, za kterou prodávají vyrobenou elektřinu výrobci (provozovatelé elektráren) a obchodníci. Přenos – téměř 5 % stojí přenos elektřiny vysokonapěťovou soustavou, u nás provozovanou Českou přenosovou a. s. (ČEPS). Distribuce – přibližně 34 % z ceny inkasují distributoři, rozvodné podniky, které vedou elektřinu ke spotřebitelům. (Zde jde o příklad složení ceny pro domácnosti. V případě podniků jsou procenta u vlastní silové elektřiny a distribuce odlišná. Distribuce, tedy „doprava“ elektřiny k podnikům je kratší, a proto je její poměr nižší. U velkých podniků to může být i pod 20 %, úměrně tomu roste podíl vlastní silové elektřiny.) Systémové služby – více než 6 % stojí tzv. podpůrné služby, které musí zajistit ČEPS a výrobci a které znamenají pro spotřebitele jistotu kvality, tj. stálého kmitočtu, udržování záloh pro případ nenadálého výpadku apod. Podpora obnovitelných zdrojů – 1,8 % podporujeme všichni výrobu elektřiny v obnovitelných zdrojích a kogeneraci (společnou výrobu elektřiny a tepla). Decentrální výroba – 0,3 % z ceny je na podporu decentralizované výroby. Operátor trhu – 0,17 % je v ceně zahrnut i náklad na provoz úřadu, který trh s elektřinou řídí. Daně – 18 % připadne státu ve formě DPH. Platí pravidlo, že zboží je tím dražší, čím větší je po něm poptávka – zjednodušeně je možné říci, že během dne je tedy elektřina na trhu dražší než v noci, ve špičce pracovních dní dražší než o víkendu a v zimě dražší než v létě. Pro spotřebitele existuje systém různých tarifů, který si mohou po dohodě se svým dodavatelem elektřiny vyladit tak, aby co nejlépe vyhovoval např. režimu a vybavení domácnosti. Ale o tom někdy příště.

Marie Dufková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Lechtat draka se nevyplácí

Devatenácté století končí. Svět je opojen elektřinou a jinými technickými zázraky. Jules Verne o překot vydává romány, v nichž hrdinové ovládají balóny, ...

Co nám při prohlížení webu zvedá tlak

Téměř všichni z nás každý den z nejrůznějších důvodů používáme různé webové stránky. Samozřejmě chceme, aby naše uživatelská zkušenost byla pozitivní a pokud možno bezchybná.

Centrum pro testování technologie samořiditelných vozidel

Jaguar Land Rover plánuje spolupracovat s nejrenomovanějšími světovými softwarovými a telekomunikačními společnostmi a firmami zabývajícími se mobilitou na vytvoření tzv.

Chladicí systém ITER

Pro odvod tepla generovaného během provozu tokamaku bude ITER vybaven systémem chladicí vody. Vnitřní povrchy vakuové nádoby (obal a divertor) se musejí chladit na přibližně 240 °C jen několik metrů od plazmatu horkého 150 milionů stupňů.

Zájemci o energetiku mohou poprvé on-line do elektráren ČEZ

Až na dno jaderného reaktoru nebo na vrchol větrné elektrárny! Ani omezení v boji s koronavirem neznamenají stopku návštěvám energetických provozů, alespoň ne těm virtuálním.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail