Fyzika a klasická energetika

Článků v rubrice: 221

Co skrývá elektrická hora?

Uprostřed nejkrásnější oblasti severního Walesu, v Národním parku Snowdonia, hluboko ve skále, aniž by rušila ráz krajiny, pracuje největší přečerpávací elektrárna světa Dinorwic, schopná 16 sekund po stisknutí tlačítka dodávat do sítě špičkový výkon až 1860 MW.

Fotogalerie (2)
Ilustrační foto

V obrovské skalní jeskyni dlouhé 180 m a vysoké jako petřínská rozhledna pracuje šest reverzních turbosoustrojí s Francisovými turbínami po 310 MW střídajících funkci elektrických generátorů s čerpadly.
Ledovcové jezírko Marchlyn Mawr pod vrcholkem hory bylo zvětšeno betonovou klenbovou přehradou tak, aby hladina v něm mohla kolísat o 34 m. Objem dolního jezera Llyn Peris byl zvýšen sypanými hrázemi tak, aby v něm hladina mohla kolísat o 14 m. Veškeré další objekty elektrárny, přívodní i odpadní kanály a potrubí, větrání 16 km dlouhých příjezdních a spojovacích tunelů a kaveren, i výkonová kabeláž, jsou skryty v rubaných štolách.

Nestěžují si ani ryby

Z horní nádrže o objemu 7 mil. m3 je vedena voda téměř dvoukilometrovým tunelovým přivaděčem do vyrovnávací komory, odkud se potom vertikální šachtou dostává přes obří kulové ventily do spirálových komor jednotlivých soustrojí. Načerpání plného objemu horní nádrže trvá 7 hodin. Z vynaložené energie pak soustrojí vrátí v elektrárenském režimu téměř 80 %. Každodenní oběh vody mezi nádržemi neohrozil chov vzácných druhů ryb, čímž se pyšní zejména Bangorská univerzita, která se od začátku stavby podílela na ochraně přírody.

Jan Tůma
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Co nám při prohlížení webu zvedá tlak

Téměř všichni z nás každý den z nejrůznějších důvodů používáme různé webové stránky. Samozřejmě chceme, aby naše uživatelská zkušenost byla pozitivní a pokud možno bezchybná.

Centrum pro testování technologie samořiditelných vozidel

Jaguar Land Rover plánuje spolupracovat s nejrenomovanějšími světovými softwarovými a telekomunikačními společnostmi a firmami zabývajícími se mobilitou na vytvoření tzv.

Chladicí systém ITER

Pro odvod tepla generovaného během provozu tokamaku bude ITER vybaven systémem chladicí vody. Vnitřní povrchy vakuové nádoby (obal a divertor) se musejí chladit na přibližně 240 °C jen několik metrů od plazmatu horkého 150 milionů stupňů.

Zájemci o energetiku mohou poprvé on-line do elektráren ČEZ

Až na dno jaderného reaktoru nebo na vrchol větrné elektrárny! Ani omezení v boji s koronavirem neznamenají stopku návštěvám energetických provozů, alespoň ne těm virtuálním.

Závod o největší větrnou turbínu světa

V současné době probíhá ve světě závod o sestrojení největší větrné turbíny. Odehrává se zejména mezi evropskými, americkými a čínskými výrobci.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail