Řízení obnovitelných zdrojů ČEZ z jednoho místa
Skupina ČEZ otevřela v Málkově u Chomutova moderní dispečerské centrum pro řízení obnovitelných zdrojů energie. Počítá se s tím, že do portfolia výroben ovládaných ...
V Muzeu světla v Kralupech nad Vltavou najdete unikátní výstavu světelných zdrojů. Exponáty patří do soukromé sbírky Stanislava Slabyhoudka, která čítá na 8500 žárovek a ostatních světelných zdrojů a je druhou největší svého druhu na světě. Součástí expozice je například i Edisonova žárovka z roku 1881. Tak neváhejte a posviťte si na to!
Muzeum světla není pouze pro fanoušky technických oborů a fyziky, podle sběratele Stanislava Slabyhoudka si tu každý najde to své. „Původním úmyslem byla skutečná, řádně dokumentovaná studijní expozice muzejního typu především pro techniky. Pak se ale ukázalo, že má i jiný účel. Spoustě obyčejných normálně zvědavých lidí se to prostě líbí. Většina z nich nikdy tolik světelných zdrojů neviděla a nikdy také neviděli ani ty nejobyčejnější a nejrozšířenější zdroje zblízka. Je to zároveň významný estetický zážitek. Sklo je sklo, různé tvary, barvy, provedení a technické fígle. Při prohlídkách odpovídám na množství dotazů dospělých i dětí. Kromě toho sem jezdí také studenti z elektrotechnických škol různých typů,“ popisuje expozici Muzea světla sběratel.
„Sbírka není specializovaná, jsou zde ucelené vývojové řady světelných zdrojů. Měl jsem to štěstí, že jsem byl třikrát přímo u toho, když vznikaly naprosto nové typy světelných zdrojů. Dostával jsem s předstihem vývojové vzorky, často tajné, někdy už jen jediné němé svědky slepé vývojové linie. Dnes je moje sbírka jediným místem, kde se zachovaly. U zahraničního vývoje jsem byl zprostředkovaně díky svým kontaktům s vývojáři z firem General Electric, G. E. C. England, Philips, Osram a dalších. Tito lidé mi posílali světelné zdroje, katalogy a knihy, ale hledali pro mě i staré a odložené exempláře,“ vysvětluje původ exponátů sběratel Slabyhoudek.
Skupina ČEZ otevřela v Málkově u Chomutova moderní dispečerské centrum pro řízení obnovitelných zdrojů energie. Počítá se s tím, že do portfolia výroben ovládaných ...
„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.
Návštěvníkům horní nádrže vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně se v druhé polovině května a první půli června naskytla neobvyklá příležitost ...
Na 170 videí s pokusy poslali do fyzikální soutěže „Vím proč“ studenti z celé České republiky. V náročné konkurenci letos u odborné poroty uspěli hlavně ti, kdo vsadili ...
Historicky první palivové soubory od společnosti Westinghouse dorazily do Jaderné elektrárny Dukovany 16. června. Následují po dodávkách do Temelína.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.